Kripto Para Birimi Tron (TRX) Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu yazı, Tron ağını, işleyişini ve kripto para birimi Tronix’i (TRX) daha yakından tanımanıza olanak sağlayacak. İlerleyen kısımlarda Tron Nedir? Nerede Saklanır? Iyi mi Çalışır? Tron’un Tecim Geçmişi? Tron Ekibinde Kimler Vardır? Tron Aşamaları ve Geleceği Nedir? benzer biçimde birçok probleminin yanıtını bulabilirsiniz.

TRON Nedir?

Tron, dağıtılmış depolama teknolojisine haiz parasız, küresel bir dijital içerik eğlence sistemi oluşturmayı amaçlayan ve dijital içeriğin kolay ve uygun maliyetli bir halde paylaşılmasını elde eden, blockchain tabanlı merkezi olmayan bir platformdur.
Eylül 2017’de kâr amacı gütmeyen Singapur merkezli bir vakıf olan Tron Vakfı  adlı kurum tarafınca kuruldu. Proje ekibi, başlangıçta 1 trilyon dolar değerinde olan küresel eğlence endüstrisiyle uğraşmaya çalıştı. Sonrasında tüm dapps pazarıyla savaşım ederek vizyonlarını büyük seviyede genişlettiler.

İlk tanıtım raporuna gore,
“TRON’un ekip üyeleri; protokolün buluş edilmiş olduğu andan itibaren, minik gruplar için kâr etme aracı olmaktan ziyade insanoğlu için bir varlık olduğuna ikna olan Sir Tim Berners-Lee’nin takipçilerinden oluşuyor.”

TRON’un açık, merkezi olmayan platformu ve dağıtılmış depolama teknolojisi, dijital içerik oluşturucularının Apple Store ve Google Play Store benzer biçimde aracıları kesmesine olanak tanır. İçerik üreticileri böylece direkt tüketicilerden fon elde edebilmektedir.

Şu anda, birçok kullanıcı verisi ve trafik Google, Feysbuk ve Amazon benzer biçimde birkaç şirket tarafınca denetim edilmektedir. TRON, verinin sahipliğini oluşturucunun eline alarak bu kontrolü hafifletmeye çalışır.

Tron’un Amacı Nedir?

TRON’un hedef almış olduğu sektör eğlence sektörüdür. TRX eğlence sektörüne hedef olma amacını gerçekleştirmek için kullanıcılarına her yönden sınırsız paylaşım yaptırmayı amaçlamıştır. Aslolan amaç kişilerin TRON sisteminin alt yapısını kullanarak ürettikleri eğlence içeriklerini sanal ortam üstünden TRX karşılığında satışa sunması ve bu içeriklerin TRX ödenerek satın alınmasıdır. Burada TRON’un aslolan amacı bir uygulama marketi oluşturmak ve Steam, Apple Store ve Google Play benzer biçimde oluşumlara rakip olmak. TRON bunu yaparken hem aracıları ortadan kaldırarak maliyetleri azaltıyor hem de kullanıcının fazla para harcamasının önüne geçiyor.

TRON Aracıyı Ortadan Kaldırır

Blockchain ve eşler arası (P2P) ağ teknolojisinin özelliklerini kullanan Tron, aracıyı ortadan kaldırarak içerik oluşturucular ve içerik tüketicileri arasındaki boşluğu kapatmaya çalışır. Netice ise, kazan-kazan durumu sunan, içerik üreticisi için direkt makbuzlar kanalıyla tüketici için genel bir maliyet azalması ve geliştirilmiş tahsilattır.

Gerçek dünya uygulamasıyla bir benzetme yapmak için, isteğe bağlı içerik sunan dijital eğlence hizmeti işleten Netflix’i düşünün. Tek bir kurum, verilen hizmetleri merkezi bir halde denetim eder. Yalnızca Netflix platformunda barındırılan içerikleri ya da isteğe bağlı tercih ettiğiniz filmleri seyretmek için Netflix’e abone olmanız ve ödeme yapmanız gerekmektedir. Aboneye eğitim edilen ücretten Netflix, filmi platformunda barındırmak için bir kesinti yapar ve kalanını yapımcılara öder. Çoğu zaman bu biçim ödemelerde, büyük hisse ve kazanç aracı tarafınca alınır. Doğal ki aracı burada Netflix’tir.

Tron, bu iş modelini halka açık bir blockchain ağında çoğaltır ve daha verimli ve uygun maliyetli hale getiren dağıtılmış, merkezi olmayan bir depolama tesisi görevi görür. Yukarıdaki örnekte Netflix benzer biçimde aracıları, her insanın blockchain tabanlı ağında dijital eğlence içinde ne olduğu barındırmasına izin vererek ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Global kitle, içeriğe erişmek için içerik oluşturuculara direkt ödeme yapabilir.

Bu süreçte, Tron’un açık, merkezi olmayan platformu ve dağıtılmış depolama teknolojisi de mühim bir mevzuyu ele almaya çalışıyor -interneti ve içeriğini denetim eden oldukca azca sayıda kuvvetli şirketler- onu düz bir oyun alanı haline getiriyor.

Tron’un Gelecek Potansiyeli

Tron, gelecek yıllarda birçok potansiyel kilometre taşını sıralayan iddialı bir girişim olmayı başardı.

Tron’un ilk aşaması, eşler arası dağıtım ve içeriğin depolanması için uygun bir parasız platform olan Exodus olarak adlandırılmaktadır. Exodus, IPFS’ye benzer bir şey üstüne kurulmuş rahat dağıtılmış dosya paylaşımı sağlamayı amaçlamaktadır. Exodus şu anda blockchain teknolojisini kullanmıyor, sadece dediğimiz benzer biçimde dağıtılmış bir dosya sistemini destekleyen hususi bir web tabanlı dosya sistemi protokolü kullanıyor. Bu aşama Aralık 2018’e kadar devam eden bir aşama oldu ve Exodus’u ikinci aşama olan Odyssey takip etti.

İkinci ve Sonraki Aşamalar

Odyssey isminde olan bir sonraki aşamanın Exodus’un peşinden Ocak 2019 civarında hayata geçirilmesi planlandı. Blockchain’in gücünden yararlanacak olan Odyssey, Tron’da içerik oluşturulmasını ve barındırılmasını teşvik etmek için parasal teşvikler içerecek.

Odyssey, erişilen içeriğin tıklamalarını ve görünümlerini izlemenin geleneksel yollarını kovuşturmak yerine, teşvik üreticilerini kullanıcı etkileşimi ve içerikle etkileşime bağlı olacak bir yönteme dayandırmayı planlamaktadır. Bu bir “devrilme” planına bağlanabilir. Bu ifade kullanıcının içinde ne olduğu ne kadar iyi algıladığına bağlı olarak ödül benzer biçimde bir şeyi ifade etmektedir.

Sokak köşesinde performans gösteren bir gitaristi dinlediğinizi düşünün. İlk melodiyi seviyorsunuz ve tüm performansı dinlemek için yaklaşıyorsunuz. Gosteri bittikten sonrasında, sokak sanatçısına performansından ne kadar hoşlandığınıza bağlı olarak bahşiş verirsiniz  ya da bir sonraki şarkısını duymaya devam etmek için ona daha çok ödeme yaparsınız. Tron’un teşvik şeması benzer olabilir, burada ilk minik fragmanlara parasız yada minik bir ücret karşılığında erişebilir ve peşinden önizlemeleri beğendiyseniz tüm ücretli sürümleri seçebilirsiniz. Kullanıcılar sonunda TRX’de (µRaiden benzer biçimde tek yönlü ödeme kanalları vesilesiyle) işlem yaparlar. Bu, hizmetler için kıymet alışverişini daha süratli kolaylaştırır, sadece kullanıcılar başlangıçta TRX’e haiz değilse bir TRX hesabına giriş / çıkış yapmak için bir tür ödeme gerektirir.

Great Voyage (2020 ortası) ve Apollo (2021 ortası) olarak adlandırılan sonraki iki aşamanın, içerik oluşturucuların markalarını oluşturmalarını umut ediliyor. Buna ek olarak bireysel ilk para teklifleri (ICO) yayınlama ve hatta kişisel tokenlar yayınlamalarını sağlamaları da bu aşamanın öteki görevlerinden. Tron’un bu sonraki aşamaları Ethereum seçimi blockchain tabanlı uygulama platformlarına benzeyecek.

Tron ek olarak, iştirakçilerin merkezi olmayan oyun ve tahmine dayalı piyasa platformlarını oluşturabilecekleri ve ek olarak fon toplayabilecekleri Yıldız Trek (2023 ortası) ve Eternity (2025’in sonu) isminde olan iki aşama daha bekliyor. Son aşama Eternity , topluluk büyümesine bağlı olarak para toplama ve para kazanma kabiliyetini öngörmektedir. Sonunda TRON’un çekirdek teknolojisi büyük seviyede IPFS ve Ethereum platformunun adaptasyonuna dayanacaktır. TRON’un birleştirmeye çalmış olduğu şeylerin bir çok değişik projeler tarafınca yapılmaktadır.

Tronix (TRX) Para Birimi Nedir?

Tron ağı, Tronix (TRX) isminde olan kripto para birimini kullanıyor.

Tronix’i Liqui ve Binance benzer biçimde borsalarda ETH yada BTC benzer biçimde öteki kripto para birimleriyle değiştirerek satın alabilirsiniz. Şu anda fiat para birimlerini satın almak mümkün değildir. MyEtherWallet benzer biçimde Ethereum blok zincirini destekleyen cüzdanlarda saklanabilir.

Tronix, içerik tüketicileri tarafınca erişmek istedikleri içeriğin ücretini ödemek için kullanılabilir. Bu paralar ondan sonra öteki üreticilerin kripto para birimleriyle değiştirilebileceği yada blockchain hizmetleri için ödeme yapmak için kullanılabilecek içerik üreticilerinin hesaplarına gidecekti.

Şubat 2018’de TRX, piyasa değerine gore en büyük kripto paralar sıralamasında 15. sırada yer aldı.

Ekonomik Kazanç: TRON 20 Token ve TRON Power (TP) Nedir?

Tron 20 Token, kıymeti koruyacak ve bireysel içerik sahiplerinin kripto para birimi dalgalarına benzer şekilde platformda hususi tokenlar yapmasına müsaade edecektir. TRON 20 Token’ının platformdaki değişiklik aracı olan Tronix ile aynı olmadığı belirtilmelidir.

Uzun vadeli yatırım arayan ve süratli kar elde etmek isteyen yatırımcıları iten şirket ile TRX tokeni TP kazanmak için kilitlenebilecekler. Bunu yapmak kullanıcılara oy hakları ve daha yüksek statü benzer biçimde güç hareketleriyle ekosistemde yukarı doğru hareketlilik elde edecektir. Jetonlarınız ne kadar uzun süre kilitlenirse TP TRON sizi o denli oldukca ödüllendirir.

TRON Ekibi Kimlerden Oluşur?

Tron Vakfı Singapur merkezli kâr amacı gütmeyen bir kurum. Vakfın belirlediği misyon Tron kripto ağının şeffaflık, hakkaniyet ve açıklık ilkelerine dayanarak çalışmasını sağlamak. Vakıf Singapur Firmalar Hukuku ve Muhasebe ve Düzenleme Kurumu’nun denetimi altında bulunuyor. TRX için ICO zamanı 3 Ağustos 2017 ile 24 Ağustos 2017 arasındaydı.

TRON’un CEO’su ve kurucusu Justin Sun’ın “ileride Alibaba’nın kurucusu Jack Ma olacağı” söyleniyor. Sun 27 yaşlarında son aşama etkisi altına alan bir özgeçmişe haiz:

  • Pennsylvania Üniversitesi mezunu
  • Peiwo APP kurucusu (Çin’in Snapchat)
  • Jack Ma tarafınca kurulan Hupan Üniversitesi’nden bir katılımcı
  • Ripple Çin eski eski temsilcisi.

Sun’ın yanı sıra, ekip öteki mühim ekip dostlarını da barındırıyor. CTO Lucien Chen, Netease, Qihoo 360 ve Tencent benzer biçimde birinci aşama web şirketleriyle geniş deneyime haiz eski bir Alibaba çalışanıdır.

TRON, ekibindeki en iyi Çinli geliştiriciler tarafınca esasen iyi bir halde destekleniyor, sadece Maorong Lin ve Xiadong Xie benzer biçimde kıdemli teknik uzmanlığa haiz üyelerle çalışan tabanını devamlı olarak genişletiyor. İki çalışan, eğlence endüstrisi ve web ticaretinde senelerce teknik geliştirme deneyimi getiriyor.

TRON, Hitters Xu (Nebulas’ın kurucusu), Tang Binsen (mobil oyun Clash of Kings’in kurucusu), Xue Manzi (meşhur Çinli melek yatırımcı), Chaoyong Wang (China Equity Group’un kurucusu) benzer biçimde Çin iş dünyasının mühim üyeleri tarafınca desteklenmektedir.

TRX Madenciliği Yapılır Mı?

Hayır. TRX mayınını çıkaramazsınız. TRX kazımı da Blockchain alt yapısını kullanan öteki coinler benzer biçimde aynıdır. Sun, 18 Aralık 2017’de TRON Vakfı’nın 2020 Ocak ayına kadar 34.2 milyar dolar kilitlediğini deklare etti. Spekülatörler çoğu zaman tokenların kilitlenmesinin tokenlarının kıymetini artıracağına inanıyorlar.

TRX Satış Noktaları Hangi Alanlardır?

TRX ile Liqui & Binance benzer biçimde borsalarda tecim yapabilirsiniz. Yeni kullanıcılar Bitstamp yada Coinbase’den BTC yada ETH paraları satın alabilir ve Binance’deki ilgili cüzdanlarına bırakabilir. Binance, düşük tecim ücretleri sebebiyle çoğu zaman en iyi tecim seçeneği olarak kabul edilir.

Kripto Para TRX Nerede Saklanır?

TRX bir ERC-20 tokenıdır, bundan dolayı Ledger Nano S ve Trezor benzer biçimde Ethereum blok zincirini destekleyen donanım cüzdanlarında saklayabilirsiniz. Ek olarak MyEtherWallet‘te (MEW) saklayabilirsiniz.

TRON: Netice ve Değerlendirme

Bu projenin iyi mi geliştiğini görmek garip olacak, bu da eğlence endüstrisinde daha odaklı bir kullanım senaryosuna hitap ediyor. Çin iş dünyasında TRON ekibini destekleyen oldukca sayıda etkili üye var. TRON’un da bu çabaları destekleyecek kuvvetli bir geliştirme ekibi var.

TRX ve TRON platformu için net ve uzun vadeli bir gösterime haizdir ve yatırımcılarına sınırsız fon sağlar. Bu durumun proje hakkında iyimser olmamıza sebep olabilir. Sadece, bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir.

Jack Ma liderliğindeki Alibaba grubunun birçok geliştiricisinin 2017’nin sonlarında Tron’un geliştirme ekibine katılmasıyla, Tron ve Alibaba arasındaki bir ortaklığın çalışmalarda olabileceği söylentileri var. Tron’un bu beklentileri karşılamak için iyi mi geliştiğini zaman içinde göreceğiz.

Yatırım yapmayı düşünürken lütfen dikkatli ve araştırmalara açık olun.Daha detaylı bir araştırma için lütfen TRON’un teknik raporlarını inceleyebilirsiz. CEO Justin Sun’ı Twitter’da kovuşturmak de gelişimleri devamlı incelemek için bir seçenek olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir