Kripto Para Borsaları Denetim Altında

Kripto para piyasalarının bir süredir denetim altında tutulduğu, gelecek yıllarda daha çok denetim altına alınmaya başlamış olacak oldukları artık ortaya çıkan bir durum. Kripto para borsaları üstünden terör örgütlerini finanse eden İran ve benzeri ülkeler bu çalışmalarına devam etmiş olduğu sürece gelişmiş ve demokratik ülkelerin denetimleri en üst düzeye çıkaracak oldukları hali ile bilinmekte.

Borsaların denetlenmesi ABD, Japonya, Cenup Kore ve İngiltere tarafının aslolan öncelikleri olurken, ABD’nin bugün açıklanan haberlerde de olduğu suretiyle 4 kripto para borsasından ticari bilgiler ve belgeleri talep ettikleri açıklanmıştı.

Türkiye Denetim Yapmıyor

Türkiye tarafının ise kripto para borsalarında denetim yapmadığı, bu aşamada yalnız mali denetimleri uygulamakta. Birçok borsa sitesi bulunan Cenup Kore’nin ve Çin yönetiminin ise bu alanda denetimleri sıkıştırmak suretiyle emekler yaptıkları, bu emekler sonucunda kripto para borsalarının daha çok gizlilik açığı vererek tüm detayları hükümetler ile paylaşmak, hali ile gizlilik mevzusunda birçok insanoğlunun gizliliğini elinden almak zorunda kalacaklar.

Yatırım icra eden kripto para yatırımcıları ise bu mevzuda kendilerinin borsalardan istenen bilgiler dolayısı ile rahatsız olduklarını, kripto para borsalarının bu tür detayları hükümetler ile paylaşmamasından yana olduklarını belirterek borsaları uyarmayı sürdürüyor. Türkiye’nin denetimleri gelecek aylarda başlatması an meselesi olabilecek iken, hemen hemen bu aşamada Maliye Bakanlığı tarafınca kripto para borsalarından data talep edilmediği açıklanan bilgilerden birisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir