Kripto Para Çeşitleri Neler? İşte Kripto Para Türleri

Kripto para birimleri gerçek paralar benzer biçimde hareket edebilir aslen bir anlamda gerçek paradır. Kripto paralar dijital yada sanal şekil alırlar ve herhangi bir merkezi otorite tarafınca yönetilmezler. Dijital dönemin gerçek bir ürünü olan kripto paralara,
hiçbir bankanın, hükümetin yada herhangi bir aracının dahil olmasına gerek kalmamıştır.

Kripto para alanında güvenliği elde eden şey, kriptografi isminde olan hususi bir bilgisayar koduyla şifrelenmiş (güvenli) olmalarıdır. Kasıtlı olarak karmaşık bir bulmaca benzer biçimde tasarlanan kriptonun, böylece güvenliğinin kırılması zor hale geliyor.

Kripto Coinler ve Tokenlar

Tüm coinler ve tokenlar kripto başlığı altında yer alabilir ve çoğu zaman iki hususi olarak adlandırılmış kategoriden birine girerler: Alternatif Kripto Paralar (Altcoinler) yada Tokenlar.

Alternatif Kripto Paralar (Altcoinler)

Altcoin çoğu zaman Bitcoin olmayan herhangi bir madeni paraya atıfta bulunur. Mesela; Peercoin, Litecoin, Dogecoin, Auroracoin ve Namecoin. Aslen, “Altcoin” adı “Bitcoin’e alternatif” anlamına gelir. Namecoin, 2011 senesinde oluşturulan ilk Altcoin olarak kabul edilir.
Bitcoin benzer biçimde bir çok kripto para, dengeyi denetim altında tutmak ve algılanan kıymetini güçlendirmek için sınırı olan oranda para arzına haizdir. Kullanılabilecek yalnızca 21 milyon Bitcoin vardır. Daha fazlasını getirmenin tek yolu, Bitcoin protokolünün buna izin vermesidir.
Birçok Altcoin, Bitcoin’in daha iyi sürümleri bulunduğunu iddia ediyor, sadece bir çok Bitcoin ile aynı temel çerçeve üstüne inşa edildi. Gene de her sistem, çeşitli amaçlara ve uygulamalara hizmet etmek için yaratıldıkları ve değişik şekillerde tanımlandıkları için çoğu zaman ötekilerden farklıdır. Ve bazı kripto paralar, Bitcoin’in yapmış olduğu benzer biçimde aynı açık kaynak protokolüyle çalışmaz. Mesela Ethereum, Ripple, Omni, Nxt, Waves ve Counterparty benzer biçimde para birimleri kendi ayrı sistemlerini ve protokollerini oluşturdular ve kendi kendilerini destekliyorlar.

Token

Altcoin’lerin aksine, tokenler, hisse senedi teklifine fazlaca benzer şekilde, İlk Para Teklifi yada ICO vesilesiyle oluşturulur ve dağıtılır. Kıymet tokenları (Bitcoins), güvenlik tokenları (hesabınızı korumak için) yada destek token (belirli kullanımlar için belirlenmiş) olarak temsil edilebilirler.
Bir işlevi tanımlamak için kullanıldıkları için fazlaca fazla para olarak kullanılmaları amaçlanmamıştır. Amerikan doları benzer biçimde, kıymeti temsil ederler fakat kendi içlerinde kıymetli değiller. Tokenlar, bilhassa para transferi yada satmaca ödemesi benzer biçimde bir işlemde kullanılan kriptoyu temsil eden uzun sayı ve harf satırlarına atıfta bulunan bir şifreleme türüdür. Kısacası, simgeler bir takım anlamı kapsar.
Mesela, hem Bitcoin hem de Ether (Ethereum’dan) kripto token olarak kabul edilir.

En Yaygın Kripto Para Birimi Türleri

Aşağıdaki şimdiye kadarki en popüler kripto para birimi projelerini listeledik;

Bitcoin

Muhtemelen tüm kriptoların, adı en tanınan ve kripto para birimi sistemiyle en yakından ilişkili olanıdır.
Halihazırda 21 milyonluk bir sınıra karşılık, dolaşımda 17.6 milyondan fazla Bitcoin token var.

Bitcoin Cash

2017’de tanıtılan Bitcoin Cash, piyasadaki en popüler kripto para birimi türlerinden biridir. Orijinal Bitcoin ile temel farkı blok boyutudur: 8MB. Bunu orijinal Bitcoin’in bir tek 1MB’lık blok boyutuyla karşılaştırın. Bunun kullanıcılar için anlamı  daha yüksek işlem hızı anlama gelir.

Litecoin

Litecoin, Bitcoin ile giderek daha çok aynı alanda kullanılıyor ve ergonomik olarak aynı şekilde çalışıyor. Google’ın eski bir çalışanı olan Charlie Lee tarafınca 2011 senesinde oluşturuldu. Daha kısa işlem süreleri, daha düşük ücretler ve daha konsantre madencilerle Bitcoin teknolojisini geliştirmek için tasarlandı.

Ethereum

Bitcoin’den değişik olarak, Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar (telefon uygulamaları) kadar dijital para birimine odaklanmaz. Ethereum’u bir uygulama mağazası olarak düşünebilirsiniz.
Platform, uygulamaların kontrolünü orijinal yaratıcılarına geri vermek ve bu kontrolü aracılardan (mesela Apple benzer biçimde) almak istiyor. Uygulamada değişim yapabilecek tek şahıs orijinal oluşturucu olacaktır. Burada kullanılan token, uygulama geliştiricileri ve kullanıcıları tarafınca para birimi olarak kullanılan Ether olarak adlandırılır.

Ripple

Ripple bir tür kripto para birimidir, sadece Blockchain tabanlı değildir. Ripple, büyük firmalar için, dünya genelinde daha büyük miktarlarda para (madeni parası XRP olarak bilinir) taşımak anlamına gelir.
XRP kriptosundan daha fazlaca dijital ödeme protokolü ile tanınır. Bunun sebebi, sistemin dolar yada hatta Bitcoin (yada ötekiler) benzer biçimde herhangi bir halde para transferine izin vermesidir. Saniyede 1.500 işlemi (tps) işleyebileceğini iddia ediyor. Bunu 3-6 tps işleyebilen Bitcoin ile karşılaştırabilirsiniz. Ethereum ise 15 tps işleyebilir.

Stellar

Stellar para transferlerine odaklanır ve ağı, bu tarz şeyleri ulusal sınırların ötesinde bile daha süratli ve daha verimli hale getirmek için tasarlanmıştır. Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb tarafınca 2014 senesinde tasarlandı ve Stellar.org adlı kar amacı gütmeyen bir kurum tarafınca işletiliyor.
Amacı, geleneksel bankalara ve yatırım fırsatlarına erişimi olmayan gelişmekte olan ekonomilere destek olmaktır. Stellar ağını kullanmak için kullanıcılardan yada kurumlardan ücret almaz ve vergiden düşülebilir kamu bağışlarını kabul ederek işletme maliyetlerini karşılar.

NEO

Eskiden Antshares olarak adlandırılan ve Çin’de geliştirilen NEO, süratli bir halde büyük bir küresel kripto oyuncusu olmayı hedefliyor. Odak noktası, kullananların bir aracı kullanmadan anlaşmalar oluşturmasına ve yürütmesine olanak tanıyan akıllı sözleşmelerdir (dijital sözleşmeler).
Ana rekabeti Ethereum’un peşinden gidiyor, sadece NEO’nun baş geliştiricisi Erik Zhang, NEO’nun üç değişik avantaja haiz bulunduğunu belirtti: daha iyi mimari, daha geliştirici dostu akıllı sözleşmeler ve gerçek dünyaya daha kolay entegrasyon için dijital kimlik ve dijital varlıklar .
Bir NEO teknik raporu, geliştiricilerin ortak programlama dillerini kullanarak akıllı sözleşmeler geliştirebileceğini deklare etti. Ethereum ise geliştiricilerin kendi platformunda akıllı sözleşmeler oluşturmadan ilkin öğrenmeleri ihtiyaç duyulan kendi programlama dillerini kullanıyor.

Cardano

Cardano (ADA), dijital para göndermek ve almak için kullanılır. Kripto para birimleri için daha dengeli ve sürdürülebilir bir ekosistem bulunduğunu ve “bilimsel felsefe ve araştırma odaklı yaklaşıma” haiz tek para bulunduğunu iddia ediyor.
Bu, bilim adamları ve programcılar tarafınca bilhassa titiz araştırmalardan geçmiş olduğu anlamına gelir. Hem de Ethereum’un kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafınca kuruldu.

IOTA

2016’da piyasaya sürülen IOTA, Nesnelerin İnterneti Uygulaması anlamına gelir. Öteki birçok Blockchain teknolojisinin aksine, aslen bir blok zincirle çalışmaz; Nesnelerin İnterneti (IoT) üstündeki akıllı cihazlarla çalışır.
Bunu kullanmak için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, Directed Acyclic Graph (DAG) olarak adlandırılan IOTA defterinde önceki iki işlemi doğrulamaktır, sadece IOTA yaratıcıları buna Tangle adını verir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir