Kripto Para Madenciliği Çevreye Zararlı Mı?

 

Kripto para madenciliğine ilgi her geçen gün artıyor. Kripto para yatırımcılarının artması ve bu biçim paraların öteki insanoğlu tarafınca fark edilmesiyle birlikte kripto paralara olan ilgi devamlı olarak artış göstermeye devam ediyor.

Kripto para madenciliği demek büyük oranda güç tüketimi demek o yüzden fazlaca iyi makinelere gereksinim var. Bir araştırmaya gore Spyros Foteinis tarafınca meydana getirilen tahmine gore Bitcoin ve Ethereum madenciliği yılda 47 terawatt saat tüketimine niçin oluyor. Kripto para madenciliğinin yarısından fazlası tek bir ülkede gerçekleşiyor. O ülke Çin milyarları gören nüfusu ile Çin kripto para üretiminin yüzde 58’ini karşılıyor. Üretim mevzusunda uzman olan Çinliler bu alanda da zirvede içeriyor.

BİTCOİN VE ETHEREUM YÜZDE 88

Ek olarak en popüler kripto para olan Bitcoin ve Ethereum madenciliğin yüzde 88’i anlamına geliyor. Yüzde 12’si ise öteki kripto paraların madenciliğini oluşturuyor. Bitcoin ve Ethereum madenciliği, averaj 6.8 milyon Avrupa ​​nüfusu kadar ya da 43.9 milyon ton karbondioksit kadar seri gaz üretebiliyor. Kripto para madenciliği yapmak da son aşama maliyetli bir vaka 5 bin dolar civarında olan maden makinesini almak ve son aşama donanımlı bir bilgisayara da haiz olmanız gerekiyor. İşler yolunda giderse orta yollu bir madenci günde 200 TL kazanabilir.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir