Kripto Para Nasıl Korunmalı? Koinimi Nasıl Korumalıyım?

Bitcoin ve öteki kripto para birimleri bankalara gereksinim duyulmadan kendi paramızı denetim etme fırsatı vermektedir. Bu durum da  borsalarda alışveriş yapmamızı yada kripto paralarımızı kendi çevrimdışı bilgisayarlarımızda saklayabilmemizi sağlar.

Sadece bir çok şahıs kripto paralarını web sitelerinde tutmaktadır. Bunun sebebi bitcoin borsalarında işlem yapabilmektir. Hesabında kripto para bulundurduğun taktirde borsa oynayabilecek ve paralarını çoğaltabileceğini düşünürler. Sadece bu devamlı o şekilde olmayabiliyor. Zira genel anlamda kullanıcılar 2FA anahtarları kullanmamakta ve bu da kullanıcının kripto paralarının çalınma riskini arttırmaktadır.

Bugüne dek borsalarının güvence altına alınamaması ve muntazam denetim edilememesi sebebiyle ortalama 850.000 BTC kayboldu.

Ocak 2018’in sonunda Japonya’da yeni bir kripto para hırsızlığı yaşandı. Coincheck, 26 Ocak’ta, ortalama 523 milyon NEM kripto paranın çalındığını deklare etti. Coincheck’in yönetimi, NEM kripto paralarını bir cüzdan içinde tuttuklarını belirttiler. Sadece kullanıcılara çalınan paraları geri ödemeye söz verdiler.

Hırsızlık devamlı üçüncü tarafın hatası olamayabiliyor. Hesaplarımızı koruyamazsak, toplumsal mühendislik saldırılarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Bilgisayar korsanları için toplumsal mühendislik saldırılarının yapılması oldukca kolaydır. Zira oldukca fazla bilinçsiz kullanıcı bulunmaktadır. Bir kimlik avı sitesi oluşturmak, 10 dolar şeklinde düşük bir maliyete kurulabiliyor ve dolandırıcılar kurmuş oldukları bu siteyle milyon dolarlar kazanabiliyorlar.

Kripto paramı iyi mi güvende tutarım?
  • Paralarınızı çevrimiçi olmayan (web bağlantısı olmayan) bir bilgisayarda saklayın,
  • Google Authenticator’ı yada Authy’yi kullanın,
  • Çevrimiçi tüm hesaplarınız için Kimlik Doğrulayıcı ile 2FA’yı kullanın,
  • Değişik hesaplar için değişik şifreler ve giriş detayları kullanın,
  • Toplumsal medyada her insana açık şekilde hangi detayları verdiğiniz mevzusunda dikkatli olun.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir