Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto para borsaları, kripto para birimlerini satın almanızı, satmanızı ve işlem yapmanızı sağlar. Bir kripto para borsasına erişim olmadan dijital varlıkları satın alamaz yada satamazsınız. Bu yazımızda, kripto para satın alabileceğiz borsaların bir listesini yaptık.

Binance

Binance, daha ilkin yüksek frekanslı tecim yazılımı yaratan bir geliştirici olan Changpeng Zhao tarafınca kuruldu. Binance Exchange, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Binance Coin (BNB) dahil olmak suretiyle 150’den fazla sanal parayla alım satım sunan popüler kripto para borsalarından biridir.

  • Binance, kullananların kripto para ticareti yapabileceği bir borsadır. En oldukça işlem gören kripto para birimlerinin çoğunu desteklerler.
  • Binance, yatırımcılarına elektronik fonlarını saklayabilecekleri bir kripto cüzdanı sağlar.
  • Binance’in kendi token para birimi Binance Coin vardır.
  • Borsada, yatırımcıların yatırım kararları almalarına destek olan destek programları da var.

Binance borsası, düşük işlem ücretleri, yüksek likidite ve kullananların mahalli BNB kripto para birimi ile ödeme yapmaları durumunda ek indirimler sebebiyle büyük popülerlik kazanmıştır.

Ücretler: Alıcı taraf için %0.1 ve üretici taraf için %0.1. Bu, ticaretin her iki tarafı için tecim hacmi ile %0,02’ye düşer. Binance’in mahalli kripto para birimi olan BNB’yi kullanarak ücretleri %25 oranında düşürür.

Coinbase

Coinbase de bir Bitcoin borsası ve cüzdan sağlayıcısıdır. Coinbase 2012 senesinde Brian Armstrong ve Fred Ehrsam tarafınca kuruldu. Merkezi San Francisco, California’da bulunuyor. Platform ilk olarak, kullananların Bitcoin alıp satabilecekleri aracılık alanına girmeden ilkin, kullananların Bitcoinlerini çevrimiçi olarak saklamaları için dijital bir cüzdan olarak piyasaya sürüldü.

Herhangi bir kripto para birimi ticareti, bir alıcı ve bir satıcı gerektirir. Alıcının ve satıcının birbiriyle işlem yapabilmesi için bir komisyoncuya kayıtlı olması gerekir. Bir borsaya oldukça benzeyen Coinbase komisyonculuğu, işlemciler ve borsa içinde bir aracı görevi görür ve alıcıların ve satıcıların bulundukları konumlarından bağımsız olarak birbirleriyle tecim yapabilecekleri bir çevrimiçi sistem sağlar.

KuCoin

Borsa 2017’nin ortalarında faaliyete başlamasına karşın, kurucu ekibi 2011’den beri blockchain teknolojisini denemekteydi. Platformların teknik mimarisi 2013 senesinde oluşturuldu, sadece KuCoin’in bugün olduğu, kesintisiz bir tecrübe sunabilme haline getirilmesi seneler sürdü.

KuCoin geliştirilmesi için fonlar, 13 Ağustos 2017’den, 1 Eylül 2017’ye kadar devam eden bir ICO vasıtasıyla toplandı. Bu süre zarfında KuCoin, hususi teklifler, tecim indirimleri ve borsa karlarının bir kısmını almak için kullanılan kendi KuCoin Shares (KCS) tokenlerini yayınladı.

KuCoin’in Artıları ;Düşük tecim ve para çekme ücretleri, kullanıcı dostu arayüz, geniş altcoin seçimi ve 7/24 canlı satın alan desteği sağlamasıdır. KuCoin Şubat 2019’da, KuCoin Platform 2.0’ın yanı sıra Android ve iOS uygulamalarının yeni sürümlerinin tanıtımını yapmış oldu. KuCoin en iyi altcoin borsaları içinde olmanın yanı sıra, ödüllendirici teşvikleri ile bilinir. Platform kullanıcıları, işlem ücretleri karının %50’sinin paylaşılmasının keyfini çıkarır ve bahis için %30’a kadar işlem tutarı (KCS) alabilmekle birlikte, referanslar için %20’ye kadar bonus almaktadırlar ve hatta NEO’yu borsada tutarak GAS toplayabilirler.

Gate.io

Gate.io , üyelerine piyasaya hâlihazırda hakim olan borsalara bir alternatif sunmayı amaçlayan yeni bir kripto-para  borsasıdır. Site, 2017’den beri etkinlik gösteriyor ve kullanıcılarına para ve gelecek projelerini bulmakta zorluk çeken bir takım kullanıcıya parasız erişim imkânı sunarak kripto-para tecim pazarının bir kısmını yakalamayı hedefliyor. Site ek olarak, yatırımcıların hem tercih ettikleri kripto paralar hem de genel pazar eğilimleriyle ilgili hususi detayları bulmalarına destek olmak için tasarlanmıştır.

Gate.io bir çok kripto para birimine düşük ücret sistemi uygular. Platformda yürütülen tüm işlemlere %0,2’lik bir ücret uygulanır. Borsanın arkasındaki ekip, hem depolamayı hem de satın alan hesaplarını saklamak için hem soğuk depolama hem de sıcak bir cüzdandan yararlanıyor. Ek olarak iki faktörlü kimlik doğrulama ve şifreler bir arada kullanılarak güvenceye alındı.

Poloniex

Poloniex 2014’te Tristan D’Agosta tarafınca hayata geçirilmiş bir kripto para birimi borsasıdır. Merkezi ABD, Delaware’de yer verilmiştir. Bu yüzden de yüksek oranda düzenlemeye maruz kalmaktadır.

Poloniex, Bitcoin ve Ethereum şeklinde popüler kripto para birimlerinin yanı sıra daha azca popüler olan pek oldukça kriptonun da alım satımına olanak sunar.

Günlük 100 milyon $’dan fazla alım satım hacmi bulunan borsa en oldukça kullanılanlar içinde yer ediniyor! Platformları üstünden günlük meydana getirilen alım satımlarda hem alıcıdan hem de satıcıdan ücret alarak kar ediyorlar.

Gemini

Dijital para borsalarının kalabalık alanında, bir hizmetin sadece kendisini rakiplerinin geri kalanından ayırabilmesi durumunda başarı göstermiş olması muhtemeldir. Bu şekilde Gemini Borsası olarak da malum Gemini Trust Company’nin belirgin bir pozitif yanları var. 2014 senesinde kurulan Gemini, meşhur yatırımcılar ve erken Feysbuk destekçileri olan Cameron ve Tyler Winklevoss’un beyni. Gemini, işlemlerin izlenme ve kaydedilme biçiminde devrim yaratmak için Nasdaq ile beraber emek vererek, kripto para birimi değişiklik dünyasının ön saflarında yer almaya çalıştı.


Binance US

Eylül 2019’da başlatılan Binance.US, Binance’in San Francisco merkezli BAM Trading Services tarafınca işletilen dijital varlık borsasıdır. Binance.US şu an 25 kripto para birimini listeliyor.

Binance.US ile ilgili Binance CEO’su Changpeng Zhao yapmış olduğu açıklamalarda, “Binance, kripto para biriminin benimsenmesini sağlamak adına mühim küresel adımlar attı. Bu ortaklık yardımıyla Binance.US’in ABD’ya ve daha ötesine yeni bir kapı açacağına ve hem Blockchain hem de kripto para birimleri mevzusunda somut kullanım durumlarını arttıracağını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

OKEx

Global çapta kripto varlık alım satım platformu olup, ilk olarak 2014 senesinde Çin’de kurulan OKEx, 2017 den sonrasında meşhur furyaya ayak uydurmuş ve Malta merkezli olarak hizmet vermeye adım atmıştır.

Listelediği altcoin’ler bakımından 100 den fazla çeşit barındıran OKEx kripto varlık borsası, bu alanda oldukça varlıklı. Kullanıcılarına Spot, Margin, Futures ve swap işlem yapma çeşitliliği sunan OKex kripto borsasına birkaç dakikada hızlıca üye olabiliyorsunuz. Arayüzleri oldukça kullanışlı olan OKEx ‘in değişik para birimlerini ve değişik ödeme yöntemlerini kabul ediyor olması ve en süratli/ en iyi kanallardan fiyat karşılaştırmaları sunmaları en büyük avantajlarındandır.

Kraken

Borsa ticaretini kolaylaştıran bir borsa hattı üstünde çalışan San Francisco merkezli Kraken, piyasa katılımcılarının çeşitli kripto para birimlerini tecim yapabileceği bir kripto para borsasıdır. Iştirakçilerin ABD doları, Kanada doları, euro ve Japon yenini içeren çeşitli fiat para birimlerini kullanarak kripto para birimlerini alıp satmalarına izin verilir.

Kraken borsasında işlem yapmak için 17 değişik sanal para birimi etkinleştirildi. Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) şeklinde popüler olanları ve EOS (EOS) ve Monero (XMR) şeklinde son zamanlarda ilgi gören diğerlerini de ihtiva eder.

Kraken 2011 senesinde kuruldu ve resmi olarak tecim operasyonlarını 2013’te başlattı. Payward Inc.’e ilişik olup, CEO’su ve kurucu ortağı Jesse Powell tarafınca yönetilmektedir. Katılımcının bağlantılı banka hesaplarına ve bu hesaplardan paranın kolay hareketini ve kripto paraların katılımcının Kraken bağlantılı tecim hesaplarından dijital cüzdanlarına geçişini sağlar.

Bitfinex

Bitfinex , günlük işlem hacimleri açısından en iyi borsalar içinde istikrarlı bir halde yer verilmiştir ve bugün en oldukça malum kripto-para birimi tecim platformlarından biridir. Bitfinex, 2012 senesinde Raphael Nicolle tarafınca kurulan Hong Kong merkezli bir tecim platformudur. Değişiklik kurumların yanı sıra daha çok orta ve gelişmiş tüccarlara hitap eder ve oldukça çeşitli kripto paralar, alım satım eşleştirmeleri ve alım satım opsiyonları sunar. Bitfinex, dünyanın dört bir tarafındaki tecrübeli kripto-para birimi yatırımcılarının prömiyeri olmayı hedefliyor.

Değişiklik şu anda günde ortalama 2 milyar dolarlık işlem yapıyor ve BTC / USD için 600 milyon dolar değerinde 24 saat işlem hacmi kaydetti. Bu yüksek işlem hacimleri, geniş bir para birimi seçimi, düşük ücretler ve kapsamlı bir arayüz kullanarak tüccarlar için yüksek bir hizmet seviyesi sağlamaya odaklanan değişimin arkasındaki ekibin bir sonucudur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir