Kripto Para Sözlüğü

Kripto Para Sözlüğü – Coin Data

0-9

%51 Saldırısı
Kripto para madenciliğinde bir ağda üretim icra eden tek bir madencinin yada bir grup madencinin üretim gücünün yarısından fazlasını yapar hale gelmesidir. Böylece kuramsal olarak işlemlerin ve üretimin bu şahıs ya da gruba geçmesine niçin olur. Bu güç miktarı onları kuramsal olarak ağdaki otorite yapar. O ağ üstündeki tüm madencilerin bu gücü elinde bulundurana güvenilmiş olduğu var sayılır. Şundan dolayı bu gücü elinde tutan aşağıdaki işlemleri yönetebilir.
-) Başkasınınki ile çakışan bir işlemi sistemden çıkartma,
-) Başka bir madencinin işleminin doğrulanmasını durdurma,
-) Üretilen Kripto Parayı birden oldukca kere harcama,
-) Öteki madencileri geçerli blokları çıkarmaktan alıkoyma.
A

ASIC
Bilhassa tek bir görevi yapmak için tasarlanmış silikon çipidir. Kendine özgü fonksiyonlar üstünde fizyolojik bağlantılı komut takımları ile hareket eden bir işlemci sistemidir. ASIC’ler aynı işi yapabilecek genel maksatlı işlemcilere nazaran daha ucuz ve daha hızlıdırlar. Bitcoinlerin çıkarılmasındaki SHA-256 karma sorunlarını işlemek için dizayn edilmiştir.
ASIC Miner
Bitcoin madenciliği için yapılandırılmış, düşük elektrik tüketimi olan, yüksek üretim gücüne haiz, ASIC çip içeren ekipmanların genel adıdır.
Adress
Bitcoin ağında ödeme yapmak ve ödeme almak için kullanılan Alfanumerik karakterler bütününe verilen isimdir. Taranabilir bir QR kod olarak kullanılabilir. Bitcoin’le size ödeme yapması için onlara vermeniz ihtiyaç duyulan tek bilgidir. Örnek Adres: 1kqHKEYYC8CQPxyV53nCju3kk2ufpQqA2
Altcoin
Bitcoin’e alternatif olarak sunulan kripto para birimleri için kullanılan toplu isim. Litecoin, Ethereum ve XRP; bunların hepsi birer altcoin’dir.
Anti Money Laundering (AML)
Yasal olarak kazanılmış şeklinde görünmesini sağlamak için, yasa dışı yollardan elde edilmiş her türlü fonu dönüştüren insanları durdurmak için kullanılan terimdir. Bir tek bitcoin ve Kripto para ile ilgili olmayıp tüm dünyada kara paranın aklanmasını engellemiş olan kurumlar bulunur. Türkiye’de Masak bu amaçla kurulmuştur.
Arbitraj
Piyasalardaki altın, gümüş, petrol şeklinde emtialar ile Bitcoin şeklinde kripto paralar dahil, ticarete mevzu olan tüm varlık ve enstrümanları kapsamına alan, varlıklar içinde eş zamanlı olarak, değişik piyasa koşullarında (çeşitli borsalar içinde oluşan fiyat farklılıklarından kar sağlamak amacıyla) alım satım işlemi yapmaktır.
B

BTC
Bitcoin’ ler için para birimi kısaltmasıdır. Türk Lirasına TL deniliyor olması şeklinde.
BitPay
Sanal ya da gerçek işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmesini elde eden teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.
Bitcoin
Sembolü ฿, kısaltması BTC olan sanal para birimidir.
Bitcoin Investment Trust
Bu hususi ucu açık fon, bilhassa Bitcoin yatırımı yapar ve yatırımcıları ve hissedarlarının adına Bitcoin’lerini güvenli bir halde saklamak için teknolojik bir protokol kullanır. Bu fona dâhil olan insanlara, güvenli bir halde, kendi dijital paralarını saklamak zorunda kalmadan ve satın almadan, Bitcoin yatırımı için bir yol sağlar.
Bitstamp
Dolar karşılığı Bitcoin satın alabileceğiniz ya da satabileceğiniz popüler Bitcoin borsası.
Block (Blok)
Blok, blok zincirinde bekleyen birçok işlemi onaylayan ve içeren bir kayıttır. Ortalama her 10 dakikada bir (bu süre değişkendir), işlemleri içeren averaj bir yeni blok madencilik kanalıyla blok zincirine eklenmiş olur.
Block Reward (Blok Ödülü)
Başarı göstermiş bir halde bir blok yaratan madenciye verilen ödüldür. Bu, söz mevzusu kripto para birimi tarafınca kullanılan politikaya bağlı olarak ve tüm bloğun aslına bakarsan başarıyla çıkarılıp çıkarılmadığına nazaran, bir para ve işlem ücretleri karışımı olabilir. Şu anda Bitcoin her blok için 25 bitcoin ödülü veriliyor. Blok ödül belli bir sayıda blok çıkarıldığında yarılanıyor. Bitcoin’de, eşik her 210,000 bloktur.
Blockchain (Blok Zinciri)
Blok zinciri kronolojik sırada tüm Bitcoin işlemlerinin halka açık günlüğüdür. Blok zinciri tüm Bitcoin kullanıcıları tarafınca paylaşılır. Bitcoin adreslerinin bakiyesini denetlemek için ve iki kat harcamayı önlemek için kullanılır.
C

CPU
Bilgisayarın işlemcisidir. İlk günlerde bunlar Bitcoin madenciliğinde kullanıldı, fakat artık güçlük seviyesi yükseldiği için kullanılmamaktadır. Bazı yeni kripto paraların madenciliğinde kullanılmaktadır.
Chargeback (Ters İbraz)
Türkçe’ye ters ibraz olarak çevrilen chargeback kredi kartı yada paypal ile ödemesi meydana getirilen sadece karşılığında alınması ihtiyaç duyulan mal yada hizmeti asla yada gereği şeklinde alınmaması sebebiyle ödenen paranın ilgili kredi kartına iade edilmesi işlemine verilen isimdir.
Client (Yazılım Programı)
Bir masaüstü, dizüstü bilgisayar ya da mobil aygıt üstünde çalışan yazılım programıdır. Bu yazılım ağa bağlanır ve her türlü işlemleri iletir. Ek olarak bitcoin cüzdan içerebilir.
Coinbase
Coinbase tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunan ve borsalardan Bitcoin satın almak için bir aracı olarak görünen bitcoin cüzdan hizmet alt yapısı şirketi.
Confirmation (Doğrulanmış)
Bir işlemin ağ tarafınca doğrulanmış olduğu ve geri döndürülme olasılığının düşük olduğu anlamına gelen işlemdir. Bir onaylama yeterince güvenlidir. Gene de daha büyük miktarlar için (örnek olarak 1000 TL ve üstü) birden fazla onay istenebilir. Her onay, sistem yoğunluğuna nazaran 5 dakikadan 30 dakikaya kadar vakit alabilir. “Üç onay” çoğunluk tarafınca kabul gören işlem sayısıdır. Her yeni onaylama ters tepme riskini kat kat düşürür. Her onay, işlemin doğruluğunun yine teyidi anlamına gelir.
Cryptocurrency (Kripto Para)
Kripto para birimi, kriptografiye dayalı matematiksel problemleri çözerek üretilen dijital veri.
Cryptography (Kriptografi)
Kriptografi, gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük şeklinde data güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek etken ya da eylemsiz ataklardan bilgiyi (dolayısıyla data ile birlikte bilginin göndericisi ve alıcısını da) koruma amacı güderler. Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir. Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve güvenliğini sağlamak için kullanılır.
D

DDoS
Merkezi hedefin kaynaklarını tüketmek için bir saldırganın kontrolü altında oldukca sayıda bilgisayar kullanan, dağıtılmış bir hizmeti engelleme saldırısıdır. Çoğu zaman meşru kullananların hizmet görmesini engellemiş olan, hedefteki işlem ve bant genişliği kaynaklarını bağlamak için web üstünden ağ trafiğinin ufak miktarlarını gönderirler. Bitcoin borsaları ve madencilik havuz siteleri devamlı DDoS saldırılarına maruz kalmaktadır.
Deflation (Deflasyon)
Genel olarak piyasada fiyatların belirli bir vakit aralığında devamlı düşüş göstermesi durumudur. Bunun yanında enflasyon durumundan fiyat yükselişini durdurmayı ya da yavaşlatmayı yada enflasyon eğilimi karşısında tutarları düşürmeyi öngören ekonomi siyasetidir.
Difficulty (Güçlük)
Kripto Para üretiminde bir blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten sayısal değerdir. Güçlük derecesi yükseldikçe, o kripto paraya ilişik blok probleminin çözülmesi o oranda vakit alır. Güçlük derecesi eğrisi, kripto para protokolünün yazılım evresinde belirlenir. Buna nazaran üreten arttıkça belli oranda güçlük seviyesi de artar.
Double Spending (Çifte Harcama)
Bitcoin ya da öteki altcoinleri iki kez harcama hareketidir. Kullanıcı Bitcoin’ leri işlem yapmış olduğu aynı kripto para ile 2. işlem yaptığında meydana gelir. Bitcoin ağı işletimi ve onaylama sistemi yardımıyla, çift harcama yapmak kolay değildir fakat gene de sıfır-onay işlemlerini kabul eden kişiler için risk oluşturur.
Dust Transaction
Oldukça ufak bir mali kıymeti olan, fakat blok zincirinde yer kaplayan, son aşama ufak Bitcoin miktarları içeren aktarma işlemdir. Bitcoin geliştirici ekibi ağ tarafınca iletilecek minimum aktarma miktarını artırarak toz işlemleri ortadan kaldırmak için çaba harcamaktadır.
E

Escrow
Bir işlem esnasında aktarma edilen kıymeti korumak için bir üçüncü parti hesabında para yada varlık tutma eylemidir. Burada 3. parti hesabı alıcı ve satıcı için güvenilir bir hesap olarak kabul edilir. (Örn: sahibinden.com alışverişleri)
Exchange (Borsa)
Değişik para formlarının ve öteki varlıkların alışverişi için kullanılan merkezi bir kaynaktır. Çoğu zaman Bitcoin değişimleri ve dönüşümleri ile kripto para biriminin başka türlere, tipik olarak yasal paraya, çevrilmesi için kullanılır.
F

FPGA
Alan Programlanabilir Geçit Dizilimi, yapım edildikten sonrasında hususi fonksiyonları ile konfigüre edilebilir bir işleme çipidir. Üstüne talimatlar yazılabilir boş bir silikon barut şeklinde düşünün. FPGA topluca üretilebilir ve üretimden sonrasında yapılandırılabilir olduğundan, üreticiler ASIC çiplerini daha ucuza yaparak, ölçek ekonomisinden faydalanır. Sadece, bunlar çoğu zaman oldukca yavaştır.
Faucet
Herhangi bir altcoin üretimi başlatırken kullanılan bir yöntemdir. Evvel çıkarılmış (pre-mine) yada üretimden derhal sonrasında elde bulundurulan kripto paranın yaratıcıları tarafınca insanları cesaretlendirmek ve yeni çıkan parayı elinde tutmak isteyenleri teşvik etmek adına ücretsiz bir şekilde verilmesidir.
Fiat Currency (Fiat Para)
Altın, gümüş vs. şeklinde kıymetli maden karşılığı olmayan, kıymetini yalnız hükümetin, geçerli bulunduğunu ve her yerde kabul edilmesi icap ettiğini kanunla belirlemesinden alan kanunname parası. Günümüzde neredeyse tüm paralar kanunname parasıdır. Bu paraların halk tarafınca yükümlülük haricinde kabul edilip edilmemesi, o parayı çıkaran hükümete duyulan güvene bağlıdır.
Fork (Çatallanma)
Blok zincirinin alternatif devam eden bir versiyonunun oluşturulması, çoğu zaman sağlayıcıların ötekilerden değişik bir takım işlem blokları çıkarmaya başlamasından dolayı oluşur.
G

GPU
Bilgisayarın ekran kartıdır. Bilhassa çağıl bilgisayar oyunu grafiklerindeki milyonlarca çokgeni işlemek için ihtiyaç duyulan karmaşık matematiksel hesaplamaları icra eden silikon bir çiptir. Ek olarak kripto para birimi üretiminde lüzumlu kriptografik hesaplamalar için de uygundur.
Genesis Block (İlk Blok)
Blok zincirinde ilk bloktur.
Gigahash
Ölçülen milyarlarca sağlayıcılardan, saniyedeki ihtimaller içinde sağlama girişimlerinin sayısıdır (binlerce Megahashes).
H

Hash
Değişken bir oranda veri alan ve daha kısa, durağan(durgun) uzunlukta bir çıktı üreten matematik işlemidir. Bir çıkarım işlevinin iki mühim özelliği vardır. Ilk olarak, çıktıya bakarak, bu orijinal girdinin ne işe yaradığını idrak etmek matematiksel olarak zor olsa gerek. İkincisi, girdinin en küçük bir parçasındaki değişim bile, tamamen değişik bir çıktı üretecektir.
Hashrate
Belirli bir süre içinde, bir Bitcoin sağlayıcı tarafınca meydana getirilen çıkarımların sayısıdır. Bu süre çoğu zaman bir dakikadır.
I

Inflation (Enflasyon)
Fiyatlar genel düzeyinin devamlı ve hissedilir artışını ifade eden bir durumdur. Öteki bir tanımı nominal millî gelirin, bu gelirle satın alınan mal miktarına (gerçek millî gelire) nazaran artması şu demek oluyor ki şişmesi anlamına gelir. Deflasyonun tersidir.
Input (Girdi)
Bitcoin ödemesinin nereden geldiğini gösteren, Bitcoin işlemin bir parçasıdır. Çoğu zaman, , işlem bir nesil işlemi olmadığı, şu demek oluyor ki bitcoin yeni çıkarılmadığı sürece, bu girdi, bir bitcoin adresi olacaktır.
K

Kilohash
Binlerce çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki ihtimaller içinde çıkarım girişimlerinin sayısıdır.
L

Liquidity (Likidite)
Tecim, para ve ticaretle ilgili işlemlerde kullanılabilecek durumda olan satın alma gücü, likidite.
Litecoin
Scrypt kanıtına dayalı bir altcoindir.
M

Market Order
Bir değişiklik için verilen yönerge. Piyasa hızında bir varlık satın almak yada satmak için borsada girilen buyruk. Bir Bitcoin borsasında, Bitcoin’lerinin acilen satılmasını ya da satın alınmasını isteyen şahıs, piyasa durumunun kar yapmak için tetiklenmesini beklemek yerine, bir piyasa emri verebilir.
Megahash
Milyonlarca çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki ihtimaller içinde çıkarım girişimlerinin sayısıdır.
Microtransaction
Çevrimiçi olmak suretiyle, bir varlık yada hizmet için ufak bir miktar ödemek. Mikro-işlemlerin, ihtiva ettiği ağır komisyon sebebiyle, geleneksel ödeme sistemleri altında gerçekleştirilmesi zor olsa gerek. Mesela çevrimiçi yazı okuma işi için, kredi kartı kullanarak iki kuruş ödemek zor olsa gerek.
Mining
Bilgisayar donanım kullanılarak, şifrelenmiş sorunları çözerek, yeni Bitcoin’ler ya da altcoin’ler üretme eylemidir.
Mixing Service
Bitcoin’lerinizi başkalarınınkiyle karıştıran, sizin bitcoinlerinizi, sizin gönderdiklerinden değişik yeni girdi ve çıktılarla size geri gönderen hizmettir. Karıştırma hizmeti (bununla beraber döner hazne olarak bilinir) sizin gizliliğinizi korur zira insanların size belirli bir bitcoin göndermesini engeller. Ek olarak para aklama için kullanılacak bir potansiyele haizdir.
Mt. Gox
İlk bitcoin borsalarından biri ve tarihsel olarak en popüleri. Şimdi batkı etmiş olan ve Japonya’da temeli atılan, Mt. Gox 2010 senesinde Jed McCaleb’ tarafınca kurulmuştur.
mBTC
Bir Bitcoin’in binde birine verilen isimdir. (0.001 BTC).
N

Node
İşlemleri başkalarına bağlı bir kullanıcı tarafınca Bitcoin ağına bağlı bir bilgisayarı ifade eder.
O

Orphan Block
Geçersiz blok zinciri parçası.
Output (Çıktı)
Bir Bitcoin işlem için hedef adresidir. Tek bir işlem için birden fazla çıktı olabilir.
P

P2P
Eşten eşe. Birbirine bağlı minimum iki ağ tarafı içinde olup, merkezi olmayan etkileşimlerdir. ‘Toplama ve dağıtım ağı’ düzenlemesine, içinde tüm iştirakçilerin arabuluculuk noktası üstünden birbirleri ile işlem anlaşması yapmış olduğu, alternatif sistemidir.
PSP
Ödeme Servis Sağlayıcıdır. PSP çevrimiçi ödeme kabul etmek isteyen tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunmaktadır.
Paper Wallet
Bir yada daha çok açık bitcoin adresi ve bunlara karşılık gelen hususi anahtarları içeren basılı bir levhadır. Çoğu zaman bitcoinleri güvenli bir halde depolamak için, kolayca yıkılabilen yazılım cüzdanları ya da hacklenebilen yada ortadan kaybolabilen web cüzdanları yerine kullanılır. Soğuk bitcoin depolamasının yararlı bir formudur.
Pool
Topluca bir blok çıkarımında bulunan çıkarım kullanıcıları toplamı ve hemen sonra aralarındaki ödül bölünmesidir. Çıkarım sermayeleri, güçlük arttıkça sizin başarıya ulaşmış bir blok çıkarım olasılığınızı çoğaltmak için kullanışlı bir yoldur.
Pre-mining
Para yayınlanmadan ve bilgileri parayı çıkarmak isteyen öteki kişilere açıklanmadan ilkin, Kripto Para birimi kurucusu tarafınca paranın bir bölümünün çıkarılmasıdır. Ön-çıkarım çoğu zaman scam coinler ile kullanılan yaygın bir tekniktir.
Private Key
Kişiye hususi ve işlem yapmak için lüzumlu gizli saklı sayısal anahtar.
Proof of Stake (PoS)
Bir para birimi mevcut hissesinin, çıkarım yapabileceğin para miktarını hesaplamak için kullanıldığı emek verme kanıtına bir alternatiftir.
Proof of Work (PoW)
Hesaplama enerjisini kazma kapasitesine bağlayan bir sistemdir. Blokların kendi içinde kolay bir hesaplama işlemiile kazılmas gerekir. Sadece bir ek değişken kazma sürecini daha zor hale getirmek için eklenmiş olur. Bir blok başarıyla çıkarıldığında, çıkarım birazcık vakit ve hesaplamalı çaba almış olmalıdır. Böylece, çıkarım blok işin kanıtı olarak kabul edilir.
Public Key
Hepimiz ile paylaşılan açık bitcoin adresini ifade eder.
Pump ve Dump
Agresif tanıtım ve genel anlamda yanıltıcı ifadeler kullanarak, ucuza üretilen yada edinilmiş bir finansal varlığın kıymetini şişirmektir. Tanıtım, kıymetini yukarı zorlayarak, diğerlerinin varlık elde etmesine niçin olur. Kıymeti yeterince yüksek olduğunda fiyatı yükselten varlıklarını satar.
Q

QR Code
Bir veri dizisini temsil eden bir tek renkli bir desen içeren iki-boyutlu bir grafik bloktur. QR kodları mobil telefonlardakiler de dâhil olmak suretiyle, kameralar tarafınca taranacak şekilde tasarlanmıştır. Sık sık bitcoin adreslerini kodlamak için kullanılır.
S

SHA-256
SHA, (Secure Hash Algorithm) NSA (National Security Agency) tarafınca geliştirilmiş Sayısal İmza Standardında (DSA-Digital Signature Standard) kullanılmak suretiyle tasarlanmış bir algoritmadır. SHA-0, SHA-1, SHA-2 olmak suretiyle üç versiyonu mevcuttur. Bu versiyonlardan ilki olan SHA-0 algoritması 1993 senesinde oluşturulmuş, güvenlik açığı sebebiyle 2 yıl sonrasında 1995 senesinde SHA-1 algortiması geliştirilmiştir. Kriptolojinin temelinde olduğu şeklinde e-imza uygulamalarında da algoritmaların süratli emek harcaması önemlidir. Bunun için de verinin kendisi değil özeti imzalanır. Bitcoin işlemleri bu protokol ile yapılmaktadır.
SPV
Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulama. Tam blok zinciri indirmeden ödemeleri doğrulamak için düğümleri elde eden Bitcoin protokolünün bir özelliğidir. Bir tek blok başlıklarına gerek duyar.
Satoshi
Bitcoin’in milyonda birine verilen isimdir. (0.0000001 BTC)
Satoshi Nakamoto
2010 yılı sonunda projeden çekilen, Bitcoin protokolünün orijinal muciti tarafınca kullanılan isimdir. Bitcoin’in yaratıcı olan şahıs. Gerçek adı olup olmadığı hemen hemen bilinmemektedir.
Scamcoin
Yaratıcısı için para kazanmak amacıyla üretilen bir altcoindir. Scamcoinler çoğu zaman hiçbir temel düşünce ya da amaç taşımaksızın bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle doğarlar.
Scrypt
ASIC madencilere karşı avantaj sunarken, CPU ve GPU sağlayıcılara bilhassa dost olacak şekilde tasarlanmış SHA-256 emek verme sisteminin alternatif bir kanıtıdır.
Signature
Bitcoin işleminin belirli bir yerden geldiğini kanıtlamak için hususi ve açık anahtarlarının bir araya çıkarılmasıyla oluşturulan dijital bir özettir.
Silk Road
Çoğu zaman Bitcoin şeklinde kriptolu para birimi ile genel anlamda yasadışı alışverişler için kullanılan bir yeraltı çevrimiçi pazarıdır. Sahibi Ross Ulbricht tutuklandıktan sonrasında İpek Yolu FBI tarafınca Ekim 2013 başlarında kapatılmıştır.
Stale
Bir Bitcoin bloğu başarıya ulaşmış bir halde oluşturulduğunda, başkalarının da bu bloğu alma girişimleri durdurulabilir, zira o blok artık ‘eskimiş’tir. Bu, başka birinin çoktan yapmış olduğu bir işi, ücretsiz bir şekilde, yine halletmeye çalışmak olacaktır (Çoktan yapılmış, ortaklaşa çıkarılmış bir iş). Stale blok çıkaran madenci o blok için ödeme alamaz.
T

Taint
İki adresin, ikisinin de belirli bir bitcoini olduğu vakit, bu iki adresin ne kadar yakın bir halde bağlantılı bulunduğunun analizidir. İz analizi, bitcoinlerin çalıntı para olarak malum adresten, şimdiki adresine giderken kaç adım izlediğini belirlemek için kullanılır.
Terahash (Th/s)
Ölçülen trilyonlarca sağlayıcılardan, verilen süredeki ihtimaller içinde sağlama girişimlerinin sayısıdır. (binlerce Gigahashes). Madencilikte kullanılan en yüksek üretim gücü değeridir.
Testnet
Amaçları kontrol etmek için yansız bir halde kullanılan alternatif, maddi kıymeti olmayan bir kripto para blok zinciridir.
Tor
Çevrimiçi kimliklerini gizlemek isteyen insanoğlu tarafınca kullanılan anonim bir yönetim protokolüdür.
Transaction Block
Blok zincirine eklenebilen ve sonradan sağlanabilen bir bloğun içine toplanmış, Bitcoin ağı üstündeki bir işlemler derlemesidir.
Transaction Fee
Bitcoin ağı üstünden gönderilen işlemlere uygulanan işlem tutarına verilen isimdir. Bu ücret güvenilir bir halde blok sağama işlemi icra eden kişiye ödenir.
U

uBTC
Bitcoin’in yüz binde biri (0.000001 BTC)
V

Vanity Address
İsim şeklinde, isteğe bağlı bir modeli olan bir bitcoin adresidir. (Örn: omergin5Gfeew1221ffGvffööbkkfdlgFKfbm)
Virgin Bitcoin
Ham, işlenmemiş Bitcoin’e verilen isimdir.
Volatil
Ekonomik olarak bağlı bulunmuş olduğu piyasanın aşırı dalgalanmaya uygun olması durumudur.
Volatility
İşlem gören finansal bir varlık için, fiyat hareketlerinin ölçümüdür. Özetlemek gerekirse fiyatlarda görülen dalgalanmalardır.
W

Wallet
Bitcoin’leri taşımak ve depolamak için kullanılan cüzdana denir. Cüzdan aslen blok zincirindeki Bitcoin adreslerinizde yer edinen bitcoinlerinizi harcamaya yarayan gizli saklı anahtarlarınızı saklar. Her Bitcoin cüzdanı tüm Bitcoin adreslerinizin toplam bakiyesini gösterir ve belli birine belli bir miktar ödemenizi sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir