Kripto Paralar Güvenli Mi?

Tecim yapmak her alanda getirileri yüksek olabileceği benzer biçimde riskleri de olan bir durumdur. Mevcut riskler göz önünde bulundurulmalı ve yatırımlar her alanda olduğu benzer biçimde kripto para alanında da büyük bir titizlikle gerçekleştirilmelidir. Biz bu yazımızda, sizler için, kripto paralar güvenli mi sorusunu sorduk. Aşağıda  kripto dünyasında bir tecim ve yatırım yolculuğu esnasında gerekseme duyacağınız en mühim ipuçları yer verilmiştir. Sadece ilk olarak kripto para ticareti için en iyi platformu iyi mi seçeceğiniz hakkında konuşalım.

Kripto yatırım platformunu seçerken riskleri de göz önünde bulundurarak, nelere dikkat etmelisiniz?

Kripto para birimlerini satın almak / satmak, takas etmek yada tutmak için herhangi bir platforma girmeden ilkin, dikkate alınması ihtiyaç duyulan birkaç şey vardır, en mühimleri:

Düzenleme – Düzenlenmiş bir kripto para birimi tecim platformunda bir hesap açmanız önemlidir.

Ücretler – Katılmadan ilkin para yatırma, işlem ve para çekme ücretleri benzer biçimde ücretle ilgili detayları anladığınızdan güvenli olun. Ücretler, kullandığınız komisyoncuya bağlı olarak mühim seviyede farklılık izah edebilir.

Tecim Seçenekleri – Aynı anda birçok finans piyasasına yatırım yapabilmek coşku vericidir. En iyi seçenek, tecim için fazlaca çeşitli pazarlar sunan bir komisyoncu ile çalışmaktır.

Kolay kullanım – Kullanıcı dostu bir arayüz tecim platformu için fazlaca önemlidir bundan dolayı fena arayüzler traderın kafasını karıştırabilir, bu da bazı hatalara ve hatta istenmeyen kayıplara niçin olabilir.

Süratli Yürütme – Bazı platformların bir alım yada satım emrini yerine getirmesi birkaç dakika sürebilir. Bu düzgüsel bir durum değildir; bu işlem düzgüsel şartlarda yalnızca birkaç saniye yada daha kısa sürer.

Kripto Para Yatırımının Riskleri

Başlangıçta, kripto para piyasasının hemen hemen gelişme ve gelişme aşamasında bulunduğunu ve dünyadaki herhangi bir yeni etkili buluş benzer biçimde istikrarsızlık yaşadığını kabul etmeliyiz. Ek olarak Kripto Para alanı gelecekte artabilecek yada azalabilecek bazı risklerle de karşı karşıyadır.

Netice olarak bu 5 riski anlamalı ve kolay bir av olmamaları için akılda tutulmalıdır. Ek olarak en önemlisi risklere dikkat ederek, kripto para birimlerine yatırmak istediğiniz parayı kaybetmemelisiniz.

● Kripto Para Dolandırıcıları

Kripto para piyasasında bir yatırımcı olarak başınıza gelebilecek en fena şey, yeni başlamış olan endüstrinin bir halde birçok dolandırıcılıkla dolu olduğundan dolandırıcılığın kurbanı olmanızdır.

Aslen, kripto para birimi piyasası karmaşıktır, fazlaca sayıda yeni kullanıcı için kafa karıştırıcıdır ve hafifçe düzenlenir. Bunların hepsi kripto para piyasasını dolandırıcılar için ideal bir hedef haline getirir. Netice olarak, birçok fena erkek oyuncu yatırımcıların parasını yağmalamak için bu noktayı dolandırıcılık yapmak için kullanır.

Yatırımcıları zor kazandıkları paralardan ayırmayı amaçlayan en meşhur kripto para dolandırıcılığı şekilleri içinde şunlar yer alır: Dolandırıcılık Paraları, Düzmece Haberler, Dolandırıcı ICO’lar, Kimlik Avı, Madencilik dolandırıcılığı, Ponzi Şemaları, Para Transferi Dolandırıcılığı, Fena Amaçlı Yazılımlar, Düzmece Uygulamalar ve Dolandırıcılık Yazılımları, ek olarak düzmece takas ve cüzdanlar.

● Düzenleyici Problemler

Yetkililer, tamamen kontrolsüz bir finans toplumundan dolayı kaygı duyuyorlar. Bitcoin’in neredeyse isimsiz ve anonim olarak kullanma kabiliyeti, suçlular için çekici hale getireceği için kaygı deposudur. Yetkililer, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı için kullanılabilecek Bitcoin’in merkeziyetsiz doğasından korkuyorlar.

Netice olarak, dünyanın dört bir tarafındaki birçok otorite (yada düzenleyici) hala Bitcoin için bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için savaşım ediyor. Sadece, para olarak kullanılmayı içeren herhangi bir yeni inovasyon benzer biçimde, Bitcoin ile ilgili düzenlemeler de yazılmaya ve tekrardan düzenlenmeye devam edecek.

● Kripto Para Piyasa Volatilitesi

Kripto para piyasası garip bir fiyat dalgalanması durumu yaşıyor. Mesela, Bitcoin Aralık 2017’de 20.000$ benzer biçimde oldukça yüksek bir noktaya ulaştı. Gene mesela, Kasım 2018’de 3.200’den işlem görürken bugün (yazım itibariyle) 11.738$’ dan işlem görüyor.

Doğru zamanda kripto para birimlerine yatırım yapmış olursanız benzeri görülmemiş kazançlar elde edebileceğiniz benzer biçimde, yanlış zamanı yada yanlış yolu seçerseniz mühim kayıplar da yaşayabilirsiniz. Kripto para piyasasındaki oynaklığın sebepleri içinde hafifçe düzenlenmiş bir piyasa, yatırımcıların FOMO (yitirme korkusu) benzer biçimde duyguları ve ürkü, pazarlama propagandası, düzmece haberler ve dolandırıcılar yer alıyordu.

● Kripto Para Piyasa Manipülasyonu

İçeriden informasyon ticareti, entrika ve piyasa manipülasyonu, hafifçe düzenlenmiş olduğu için kripto piyasasında yaygın faaliyetlerdir,
ve kati olarak kanıtlamasa da manipülasyona işaret eden pek fazlaca kanıt vardır.

Kripto para birimleri çoğu zaman birkaç dakika içinde düzinelerce yüzdeyle yükselir ve ertesi gün, pompa ve boşaltma şeması olarak malum önceki seviyelerine trajik bir halde geri döner.

Tüm bu etik açıdan sorgulanabilir planlar, kripto piyasasını, temel piyasa mekanizmalarına aşina olmayan çömez yatırımcılar için fazlaca riskli hale getiriyor.

● Kripto Para Birimlerinin Kabulü

Mesela, kripto para piyasasının zayıf düzenlemesiyle, büyük internasyonal şirketlerin ödemede kripto para birimlerini benimsemeleri zor olsa gerek. Sadece bu durum azalmaya başlıyor. Kripto para birimlerinin benimsenmesi durumu, piyasa  büyümeye devam ettikçe ortaya çıkmaya başlıyor.

Bazı büyük firmalar alımlarda Bitcoin kabul etmeye başlıyor, mesela Kentucky dünyanın bazı bölgelerinde Bitcoin kabul etmeye başladı. Ek olarak mesela, Fransa’da da Bitcoin ile tütün dahi satıyorlar.

Kripto yatırımında riskler olsa da, yatırımcılar için hala cazip bir fırsat benzer biçimde görünüyor. Kripto para ticareti yöntemiyle elde edilmiş fırsatlar, sahadaki hiçbir projeyle karşılaştırılmaz.  Eğer riskleri biliyorsanız ve riskleri önleyebiliyorsanız, şimdi kripto para birimlerine yatırım halletmeye başlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir