Kripto Paralar İslam’a Uygun Hale Getiriliyor

Türkiye’de son yıllarda fazlası ile ilgi görmeye süregelen kripto paralar ile ilgili olarak caiz mi? Değil mi? Tartışmaları yaşanmakta. Yaşanmış olan bu tartışmalar normal olarak bir tek Türkiye‘yi değil, birçok Müslüman çoğunluğu olan ülkeleri etkiliyor. Bu ülkeler içinde zenginlikleri ile tanınan Dubai ilk sırada gelirken, bununla ilgili şimdiden önlemler alınmaya başlanmış durumda.

OneGram isminde Dubai merkezli müessese ise altına dayalı kripto paralar sunmaya başlamış olacak olduklarını belirterek bunun caiz bir kripto para birimi olacağını iddia etti. İddialar bu şekilde de sınırı olan değil. Altına dayalı kripto paranın caiz olmasının arkasında yatan sebepler Diyanet Bakanlığı tarafınca hiçbir ülkede şimdilik açıklanmazken, OneGram tarafınca oluşturulan kripto paranın fazlası ile ilgi görebilecek olduğu düşünülüyor.

Kripto Paralar İslam’a Uygun Olacak

Kripto paraların İslam’a uygun olmasına karşın Bitcoin ve öteki bazı kripto para birimlerinin İslam’a uygun olması en azından Diyanet tarafınca ”caiz” açıklaması yapılana kadar mümkün olmayacak. Bunun yerine ülkelerin kripto para birimleri caiz olarak yatırımcılara sunulacak olurken ilk adımın Dubai merkezli olarak atılması kripto paraların Müslüman ülkelerde de ilgi görecek bulunduğunu doğruluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir