Kusama Coin Nedir? KSM Nedir?

Kusama, Polkadot’un “kanarya” ağıdır. Kanarya adı, kömür madenlerinde madencilerin kendilerine zarar verebilecek karbon monoksit ve öteki zehirli gazları tespit ederek uyarı vermesi için kullandıkları kanaryalar fikrinden geliyor. Benzer şekilde Kusama, Polkadot kod tabanındaki her türlü güvenlik açığını yada zayıflığı saptamak ve uyarmak amaçlı destek olacak bir kanarya görevi görür.

Kusama, polkadot ile aynı koda dayalıdır, sadece oldukça erken bir denetlenmemiş sürümdür. Kusama, bir kontrol ağından oldukça daha fazlasıdır bu sebeple Kusama’ya ilk inişle beraber polkadot’ta daha çok sayıda yeni özellikler uygulanırken yeni özellikler için bir kontrol ortamı olması amaçlanmıştır. İnsanlar Kusama’daki bu yeni özellikleri tecrübe etme şansı yakaladıklarında ve her şey iyi göründüğünde, sonunda Polkadot’a geçecekler.

Kusama, Polkadot’un denetlenmemiş ve rafine edilmemiş bir sürümüdür. Kusama, sınırları zorlamak isteyen blok zinciri geliştiricileri için benzeri görülmemiş bir platform olarak tasarlanmıştır. Bu platform beraber çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik sunmayı amaçlamaktadır. Kusama’nın kuzeni Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanı ve sanayi lideri çoklu zincir altyapısı kullanılarak meydana getirilmiştir.

Litecoin’in birazcık daha düşük bir değerde olduğu ve oldukça daha yavaş hareket eden Bitcoin’den daha deneysel bir ağ olması amaçlandığı Litecoin Bitcoin dinamiğine aşina iseniz, Kusama’nın Litecoin ve Polkadot’un Bitcoin bulunduğunu düşünebilirsiniz.

Kusama bir Testnet değildir. Kontrol ağları çoğu zaman yalnızca token’ların değerinin olmadığı oyun alanları olduğundan bir kontrol ağından daha fazlasıdır. Araştırma ve geliştirmeye odaklanan bir kanarya ağı ve Polkadot için bir kontrol ortamı olan KSM’ler kesinlikle daha düşük değere haizdir, sadece gene de bazıları önemlidir.

Kusama’nın Tarihçesi

Cemiyet ve teknoloji arasındaki ilişki, büyük varlıkların rutin olarak yetkilerini aştığı noktaya kadar pek de iyi sayılmazdı. Kusama, kuzeni Polkadot için risk alan ve süratli hareket eden bir ağdır. Kusama, Substrate ve Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanı kullanılarak oluşturulmuş bir ağdır. Bu ağın temel özellikleri içinde ölçeklenebilir olması bulunmaktadır. Ağ, yenilik yapmak isteyen takımlar için deneysel bir geliştirme ortamı sunar. Kusama, 2019 senesinde Polkadot’un kurucusu ve Ethereum’un kurucu ortağı ve eski CTO’su Gavin Wood tarafınca kurulmuştur.

Kusama’nın Özellikleri

Süratli Yenilenme: Kusama, kullanıcılara süratli bir halde hareket edebilecekleri bir alan sunar. Bu alana ürününüzü göndermeniz mümkündür. Kusama’nın risk alma ve çevik zihniyeti, geliştiricilerin yönetişim ve yükseltme sürecinde süratli bir halde hareket etmesine olanak vererek süratli ilerleme ve büyümeyi mümkün kılar.

Minimum Ekonomik Engeller: Düşük giriş engelleriyle hususi blok zinciri (parachain) projenizi başlatmanızı sağlar. Süratli hareket etmek ve yinelemek isteyen yalın girişimler için ideal bir platform olarak kabul edilmektedir.

İleri teknoloji: Polkadot’ta konuşlandırılmadan ilkin en yeni özellikleri kullanırken yeni nesil, parçalanmış, oldukça zincirli bir ağ oluşturulabilir.

Açık Yönetişim: Kusama, ağın gelişimini oylayan ve denetim eden bir ağ katılımcıları topluluğuna aittir ve bu topluluk tarafınca yönetilmektedir. Kusama ile direkt yönetime katılma, ses duyurabilmek ve ağın gelişiminde iz bırakmak mümkün olmaktadır.

Birçok Fırsat: Parachain, parathread yada dApp için Polkadot’un küresel markasından ve geliştirici topluluğundan yararlanma fırsatı da bulunmaktadır.

Kaliteli Tecrübe: Kusama’da ince ayar yaptıktan sonrasında Polkadot’a taşınmak isteyen takımlar, konuşlandırmadan ilkin Kusama’da topluluğu ve markayı meydana getirmeye başlayabilmektedir.

Beraber Çalışabilirlik: Kusama, geliştiricileri eski blok zinciri ağları tarafınca oluşturulan silolardan kurtararak, birden fazla blok zincirini tek bir parçalanmış ağda bir araya getirmektedir.

Özelleştirme: Substrate ile, geliştiriciler kendi uygulamaya hususi blok zincirlerini oluşturabilir ve Kusama’ya bağlayabilir.

Kusama Coin Nedir? 

Kusama (KSM) Coin, Kusama platformunun mahalli token’ıdır. Kusama Coin analistlere nazaran mühim bir token ve ileride değerinde artışlar görülebilir. Ek olarak KSM’nın arkasındaki platformun alt yapsının süratli olması ve kullanıcılara söz hakkı vermesi bu coin’in popülerliğini arttırmasındaki en mühim etmenlerden birisi.

Kusama Coin’i birçok borsadan almanız mümkün. Bununla birlikte değişik perlerde alım satım yapma imkanınız da bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir