Kuzey Kore’nin elinde 11 bin adet Bitcoin var

Vatandaşları dünyanın öteki ülkelerinden izole bir halde yaşayan Şimal Kore, bazen öteki ülkelere gerçekleştirdiği devasa siber saldırılarla gündeme geliyor. Şimdilerde ise ABD’nin Ulusal Güvenlik Konseyi‘nin (NSA) eski bir çalışanı, Şimal Kore’nin kripto para transferlerinden 200 milyon dolar kazandığını öne sürdü.

Tahminlere gore Şimal Kore yönetimi, madencilik yada hackleme yöntemleriyle 2017 yılı içinde minimum 11 bin Bitcoin kazanmıştır. Pyongyang yönetiminin siber güvenlik zayıflıklarını değerlendirerek borsalara hücum düzenlemiş olduğu ve blockchain ağının anonimlik özelliğinden faydalandığına inanılıyor.

Bithumb’u Şimal Kore hacklemiş

Şimal Kore ile ilişkileri yeni yeni düzelmeye başlamış olan Cenup Kore’nin haber alma servisi, ülkenin en büyük kripto para borsası Bithumb’un hacklenmesinin peşinden Şimal Koreli hackerların bulunduğunu öne sürdü. Hatırlanacağı suretiyle Bithumb’da kayıtlı 30 binden fazla yatırımcının kişisel detayları hackerlar tarafınca çalınmıştı.

Saldırının ortaya çıkmış olduğu dönemde Bithumb’un hacklenmesi o denli geniş yankı uyandırdı ki, bu durum Bitcoin’in fiyatlarını bile etkiledi. Sonrasında Cenup Koreli yetkililer, Bithumb yöneticilerini kullananların kişisel bilgilerini sızdırmaktan suçlu buldu.

Keza Cenup Kore Ulusal İstihbarat Servisi, Şimal Koreli hackerların geçen yıl milyarlarca dolar değerinde kripto para hacklediğini de iddia etti.

Lazarus grubu, Şimal Kore ile bağlantılı olabilir

Ürettikleri zararı olan yazılımlarla bilgisayar ve cep telefonlarını bilincinde kripto para madenciliği hayata geçirmeye zorlayan, bu yolla haksız kazanç elde eden Lazarus isminde hacker grubunun Şimal Kore ile bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir