Kyber Network (KNC) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Kyber Network (KNC) Nedir?

Kyber Network, kullananların kripto varlıkları alıp satabilecekleri geleneksel borsalara bir alternatif meydana getirmeye çalışan, sayıları giderek artan DeFi kripto para birimlerinden biridir. Bu ifade, Kyber Network’ün, tek bir şirket tarafınca işletilmek yerine, yalnızca kod, dağıtılmış bir yazılım kullanıcıları ağı ve Ethereum blok zinciri tarafınca desteklenmesi haricinde, öteki borsalar ile benzer bir hizmet sağlamaya çalmış olduğu anlamına gelir.

Kyber ekibi, bu hedefe doğru Ethereum üstünde çalışmak suretiyle tasarlanmış üç vasıta geliştirdi:

  1. merkezi olmayan değişiklik için bir protokol
  2. varlık dönüşümleri için bir uygulama programlama arayüzü (API)
  3. kullananların bakım ve operasyonlarını yönetmelerine destek olan KNC kripto para birimi

Bu araçlar hep beraber, kullananların merkezi bir sipariş defteri yada operatörü olmadan kripto varlıklarını takas etmelerine olanak tanıyan merkezi olmayan bir değişiklik (borsa) uygulaması olan KyberSwap’in başlatılmasına destek oldu. Bu ifade, mevcut varlıklar için dönüştürme oranları direkt protokole yerleştirilir, kısaca kullananların işlem yapmak için yalnızca ether (ETH) cinsinden ücret ödediği ve ondan sonra Ethereum’a yerleştiği anlamına gelir.

Kyber Network’ün kripto para birimi olan Kyber Network Crystal (KNC), ondan sonra yazılımın kurallarındaki güncellemelere oy vermek de dahil olmak suretiyle, bu borsa dışındaki mühim işlemler için ödeme yapmak amacıyla kullanılır. Temmuz 2020 itibarıyla Kyber Network, 1 milyondan fazla kullanıcı işleminden toplam hacmi 1 milyar doların üstünde görmüş oldu. Kyber Network’ün mevcut geliştirme durumu hakkında daha çok data almak isteyen kullanıcılar, güncel ayrıntılar için Kyber’in resmi blogunu takip edebilir.

Kyber Network Iyi mi Çalışır?

Kyber Network’ün iyi mi çalıştığını idrak etmek için, beraber bir değişiklik hizmeti sağlamaya destek olan ağ bileşenlerini gözden geçirmek önemlidir.

Bunlar şunları ihtiva eder:

  • Akıllı Sözleşmeler – Takas edilecek tokenlar için altyapı sağlar.
  • Rezervler – Ağa likidite sunar.
  • Alıcılar – Alım satımları yürütür ve ağdan likidite alır. (Örnekler içinde Dapps, satıcılar ve cüzdanlar bulunur.)

Kyber’in Biriki Modeli Nedir?

Kyber Ağı, likidite sağlamak için rezervlere güveniyor. Bu ifade, bir kullanıcı bir işlem başlattığında, ağın alıcılar tarafınca sunulan en uygun oranı bulmak için mevcut rezervler için bir arama yapmış olduğu anlamına gelir.

Alıcılara tokenleri anında en rekabetçi fiyatla dönüştürme olanağı elde eden üç ana biriki türü vardır:

  1. Fiyat Besleme Rezervleri (PFR) – PFR’ler, dönüşüm oranlarını hesaplamak ve bu verileri akıllı sözleşmelerde saklamak için fiyat feed’lerini kullanarak, protokolün piyasa yapıcılara alternatifi olarak hareket eder. Rezervler ondan sonra alıcıları token dönüştürme oranlarını hesaplamak için akıllı sözleşmeye yönlendirir.
  2. Otomatik Fiyat Rezervleri (APR) – APR’ler ağa likidite sağlar ve mevcut tokenler için oranlar sağlamak için akıllı sözleşmelere güvenir. Tüm APR işlemleri Kyber Network blok zincirinde yapılır ve tokenları saklamak ve öteki kullanıcılarla değiştirebilmek için akıllı sözleşmeler kullanılır.
  3. Köprü Rezervleri – Köprü Rezervleri, öteki merkezi olmayan borsalara (ör. Uniswap) erişerek likiditeyi derinleştirmekten mesuldür. Geçmişte, Kyber Network rezervlerinin ağ ücretlerini ödemek için KNC’yi elinde tutması gerekiyordu. Sadece, ağa meydana getirilen bir yükseltme bu özelliği kaldırdı ve rezervler için sürtünmeyi ortadan kaldırdı. Kyber Network, ETH’de ücretler toplar ve bunların bir kısmı bu rezervlere gider ve bu tarz şeyleri sağladıkları likidite miktarına nazaran toplar.

Kyber Network’ü Kim Geliştirdi?

Kyber Network, 2017 senesinde Loi Luu, Victor Tran ve Yaron Velner tarafınca kuruldu. O sırada Kyber ekibi, KNC kripto para biriminin ilk kripto para teklifinde 200.000 ETH (ortalama 50 milyon dolar) topladı. Satış esnasında, bir çok alıcılara ve yatırımcılara satılan toplam 226 milyon KNC arz oluşturuldu.

Ekim 2017’de Kyber Network, 10 milyondan fazla KNC tokenini yakarak maksimum arzı ortalama 215 milyon KNC’ye düşürdü. Yazılım, Şubat 2018’de Ethereum blok zincirinde yayına girdi.

KNC’nin Niçin Bir Kıymeti Var?

KNC kripto para birimi, Kyber Network’ün sürdürülmesinde ve işletilmesinde mühim bir rol oynar. Kullanıcılar, KNC’yi stake ederek, ağ yükseltmelerine ve politikalarına (örnek olarak ücret modelleri ve oranlar) oy verme olanağına haiz olurlar ve her bir oy, haiz oldukları KNC miktarıyla orantılıdır.

Kullanıcılar ek olarak tokenlerini öteki onaylayıcılara devredebilir, oyları onlara tahsis ederken, blok ödülünün bir kısmını kazanmaya devam edebilirler. Ihmal etmeyin, KNC’yi hisseden kullanıcılar, katkılarından dolayı ETH şeklinde ödüller alacaklardır. Yatırımcılar, kripto para biriminin arzını kalıcı olarak azaltmak için KNC’de ödenen ağ ücretlerinin zaman içinde yakılacağını unutmamalıdır. Bu yüzden, başlangıç ​​tedariki 215 milyon KNC’nin birazcık üzerindeyken, bu kademeli olarak azalabilir ve KNC’yi vakit içinde daha kıymetli hale getirebilir.

Niçin KNC Kullanmalıyım?

Kullanıcılar, Kyber Network’ü daha geleneksel merkezi değişiklik platformlarına bir alternatif sağlama misyonuna dayanarak çekici bulabilirler. Bugüne dek, kullananların ekosistemleri içinde kripto para ticareti yapmalarına izin vermek için Kyber Network’ü entegre etmiş çeşitli cüzdanlar var.

Dahası, birkaç proje, işlemleri kolaylaştırmak için Kyber’in API’sini bile içeriyor. Bazı örnekler içinde popüler sanal gerçeklik platformu Decentraland ve bir Ethereum geliştirme konferansı olan Edcon sayılabilir. Yatırımcılar ek olarak, merkezi olmayan borsaların kripto varlıklarına erişimi genişletme ve genişletmedeki gelecekteki rolüne inanmaları durumunda KNC’yi satın alıp portföylerine eklemeye çalışabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir