Libra Katili! Çin’in Kripto Parasına İlişkin Detaylar Açıklandı

Çin Hükümeti’nin toplumsal medya devi Feysbuk’un liderlik etmiş olduğu kripto para projesi Libra’yı duyurmasının peşinden Blockchain ve dijital para çalışmalarını hızlandırdığı biliniyordu. Çin’in fazlaca kısa bir süre içinde tanıtması beklenen kritpo para projesine ilişkin detaylar nihayet belli oldu.

Ülkenin finansal politikalarının tartışıldığı China Finance 40 Forum’da (CF40) konuşan politikacı Huang Qifan, merakla beklenen kripto paranın DCEP olarak adlandırıldığını ve piyasaya sürülmeye hazır bulunduğunu deklare etti. Bir merkez bankası tarafınca piyasaya sürülecek ilk kripto para olma hususi durumunu taşıyan DCEP’in açılımı ise Digital Currency Electronic Payment olarak göze çarpıyor.

Huang Qifan, Çin Hükümeti’nin ortalama 6 senedir DCEP üstünde çalıştığını bildirdi. Huang Qifan her ne kadar DCEP’in ne vakit piyasaya sürüleceğini açıklamasa da ortaya atılan iddialara bakılırsa fazlaca yakın bir süre içinde bir merkez bankası tarafınca geliştirilen ilk dijital parayla karşılaşabiliriz.

Öne çıkan gelişmeler:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir