Lightning Network: Nedir ve Bitcoin’e Yardımcı Olabilir mi?

Lightning Network Nedir?

İlk olarak Joseph Poon ve Tadge Dryja tarafınca Bitcoin’i büyütmeye destek olmak için kavramsallaştırılan Lightning Network, kripto alanındaki en eleştiri yeniliklerden biri haline geldi. Muhtemelen, yakın gelecekte, tüm Bitcoin işlemlerinizi gerçekleştirmek için yalnızca Lightning Network’ü kullanacaksınız. Peki, Lightning Network tam olarak nedir ve iyi mi çalışır? Buna niçin ilk başta ihtiyacımız oldu? Bu rehberde tüm bu tarz şeyleri öğreneceğiz.

Lightning Network İhtiyacı

Bilinmiş olduğu suretiyle Bitcoin’in ölçeklenebilirlik problemi yeni bir şey değil. Kısacası, Bitcoin’in orijinal mimarisi kitlesel olarak benimsenmeye ve kullanıma uygun değildir. Bununla beraber, ana akım benimsemeyi engellemiş olan bir potansiyel engel daha var. 2019’un sonlarına doğru Blockchain Capital, zincir içi Bitcoin işlem ücretlerinin 2020’de 100$ ‘a ulaşacağını tahmin etti. Bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı yaşanması olası ve mantıklıdır:

 • Artan kullanım durumları ve genel kabul gördükçe Bitcoin’e olan talep artacak ve bu da işlem ücretlerini kaçınılmaz olarak artıracaktır.
 • Birçok kullanıcı, ücretlerini artırarak sırayı atlamak ve işlemlerinin daha süratli işlenmesini isteyecektir. Kullananların çoğunluğu davayı takip ederse, bu kaçınılmaz olarak averaj ücretleri artıracaktır.

Not: Tüm Bitcoinler çıkarılacağı süre, işlem ücretlerinin madencileri ağa hizmet vermeye devam etmeleri için ekonomik olarak teşvik edecek kadar yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Sadece bu, genel kabul için ideal değildir. 3,4 milyar insan günde 5,50 dolardan azca kazanıyor. Onlar için bu kadar yüksek ücretler ödeme yapmak için pek ergonomik değil. Lightning Network’ün bu kadar mühim bir yenilik olmasının tam sebebi de işte budur . Blockchain Capital’den Spencer Bogart’a bakılırsa, madencilik ücretlerindeki bu artış bununla beraber Lightning Network talebini de artıracak.

Lightning Network Iyi mi Çalışır?

Lightning Network, kullanıcılar içinde, çoğu zaman blok zincirinde meydana gelen işlemleri blok zincirinin haricinde gerçekleştirmelerini elde eden iki yönlü bir ödeme kanalıdır. Ödeme kanalı, hususi bir devlet kanalı biçimidir. Bir devlet kanalında, blok zincirinin bir kısmı, katılımcılar tarafınca evvelinde kararlaştırılan çoklu imza yada akıllı sözleşme ile kapatılır . Bu kanalda:

 • Katılımcılar, madencilere hiçbir şey göndermeden birbirleriyle direkt etkileşime girebilirler.
 • Bu katılımcılar birbirleriyle birden fazla mikro işlem gerçekleştirebilirler.
 • Ödeme kanalı kapatıldığında, son işlem seti blok zincirine eklenmiş olur.

Bunu iki taraf arasındaki bir takım IOU olarak düşünün. Bu örneği düşünün. Alice ve Bob birbirleriyle sık sık yazışma oluşturmak zorundadır. Sadece, bu işlemler esnasında fiilen aktardıkları miktar mühim değildir. Bu durumda, bitcoin blok zincirini kullanmak onlar için ergonomik olmayacaktır. Bunun yerine yapabilecekleri şu:

 • Hem Alice hem de Bob 20 $ ayırır.
 • Birleştirilen 40 dolar bir dolabın içinde saklanıyor. Her ikisi de erişim kodunun yarısına haizdir
 • Her birinin haiz olduğu bakiyeyi not eden bir defter de vardır. Kısaca başlangıçta her ikisinin de isimlerine karşı 20 dolar var.
 • Alice, Bob’a 10 $ ödemek zorunda kalırsa, nakit paraya haiz olmasına gerek kalmamıştır. Her ikisi de dolabı açabilir ve paylaşılan defterde bakiyelerini güncelleyebilir. Dolayısıyla, bu belirli işlemi takiben, Alice’in bakiyesi 10 dolar ve Bob’un bakiyesi 30 dolar olacak.

Bu durum kanalları, katılımcılar tarafınca evvelinde belirlenen bazı durumlar için kapatılabilir. Bu evvelinde belirlenmiş koşullar aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Belli bir sürenin geçmesi
 • Belli bir miktar işlem yapılması

Daha ilkin de belirtildiği şeklinde, yalnızca ödemelerle ilgilenen kanallara ödeme kanalları denir. Aşağıdakiler en mühim ödeme kanallarıdır:

 • Nakamoto Yüksek Frekanslı İşlemler
 • Spillman Seçimi Ödeme Kanalı
 • CLTV Seçimi Ödeme Kanalları
 • Hashed Timelock Sözleşmeleri (HTLC)

HTLC’ler, ödeme kanallarının en uygun uygulamasıdır. HTLC’yi kullanarak, evvelinde kararlaştırılan bir son tarihten ilkin taraflar içinde fonların aktarma edilebileceği ödeme kanalları açılabilir. Ödemeler, kriptografik kanıtların sunulması kanalıyla taraflar içinde kabul edilir. HTLC’lerin oldukça şaşırtıcı özellikleri vardır:

 • Bir tarafın kendilerine verilen ödemeyi iptal etmesine ve ödeyene iade etmesine izin verir. Bu, geleneksel bir blockchain işleminde mümkün değildir.
 • Zincirler arası işlemleri mümkün kılar. Rahat bir ifadeyle, bu özellik, kullananların bir zincirdeki bir kripto para birimini başka bir zincirdeki bir kripto para birimiyle değiştirmesine olanak tanıyacaktır.

Ligtning Protokolü, HTLC’nin bir uygulamasıdır.

Lightning Network Güvenliğini Iyi mi Sağlıyor?

Tüm bu Lightning Network kanallarının yakın gelecekte her gün milyonlarca dolarlık işlem yapacağını varsayıyoruz. Bu durum oldukça mühim bir suali akla getiriyor. Bu kanallar güvenliklerini iyi mi sağlıyor? Fena niyetli bir kullanıcının bu kanallardaki tüm parayla kaçmasını ne engelleyecek?

Akıllı sözleşmeler tarafınca yönlendirilir.

Yıldırım ağı, akıllı sözleşmelerle yönlendirilir ve yönetilir. Akıllı sözleşmeler, iki tarafın bir aracıdan geçmek zorunda kalmadan direkt birbiriyle etkileşime girmesi için kullanılabilen, kendi kendini yürüten, otomatik sözleşmelerdir. Akıllı bir sözleşme, kullananların işlemlere müdahale etmemesini ve sistemin çıkarına hareket etmemesini elde edecektir.

Vakit Kilidi

Daha ilkin belirtildiği şeklinde, iştirakçilerin ödeme kanalının ne kadar süreyle açık kalmasını istedikleri mevzusunda evvelinde karar vermeleri gerekir. Vakit kilitleri, kanalın kullanım ömrü üstünde bir üst sınır ayarlamak için kullanılabilir. Bu yalnız işlemleri daha verimli hale getirmekle kalmaz, bununla beraber bir katılımcının kaybolmasını ve bakiyeyi cüzdanda kilitli bırakmasını da önleyecektir.

Asimetrik İptal Taahhütleri

Asimetrik iptal taahhütleri, sistemi aldatmaya çalışan kullanıcıları cezalandırmak için kullanılabilecek bir tekniktir. Lightning ağı, kullananların aldatılan kullanıcının bir cüzdanın tüm bakiyesini talep edebileceği koşulları belirlemesine izin vermek için bunu kullanır.

Netice

Lightning Network, kripto alanındaki en mühim yeniliklerden biri olarak görülebilir. Kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesini engellemiş olan en büyük engel, gerçek hayatta kullanımının ergonomik olmamasıydı. Sadece şimdi Lightning Network ile işlemler son aşama süratli hale gelebilir ve kripto para birimlerini oldukça kullanışlı hale getirebilir. Ağın yakın gelecekte iyi mi büyüdüğünü görmek coşku verici olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir