Likidite Havuzları Nedir ve Nasıl Çalışır? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Likidite Havuzları Nedir?

Likidite havuzu, bir akıllı kontrata kilitlenmiş fonlardır. Likidite havuzları; merkeziyetsiz alım satım, borç verme ve ileride inceleyeceğimiz başka birçok işlevi desteklemek için kullanılır.

Likidite havuzları, akıllı sözleşmede kilitli olan token havuzuna uygulanır. Bu havuzlar likidite sunarak ticareti güvence ederler ve merkezi olmayan borsaların bazıları tarafınca yaygın olarak kullanılırlar. Likidite havuzlarını ilk kullanan protokollerden biri Bancor’dur, fakat Uniswap’ın popülerleşmesiyle kavram daha çok ilgi çekmeye adım atmıştır..

Likidite Havuzları, merkezi olmayan bir borsanın tecim yönüdür. Havuzların rolleri, piyasa katılımcıları içinde piyasanın likiditesini artırmaktır.

Likidite Havuzları Iyi mi Çalışır?

En rahat haliyle, tek bir likidite havuzu 2 token ihtiva eder ve her havuz aynı token çifti için yeni bir pazar oluşturur. DAI / ETH, Uniswap’teki popüler likidite havuzunun açık bir örneği olabilir.

Yeni bir havuz oluşturulduğunda ilk likidite sağlayıcısı, havuzdaki varlıkların başlangıç ​​fiyatına karar verendir. Likidite sağlayıcısının havuza tüm tokenların eşdeğer bir kıymetini sağlaması teşvik edilir.

Bir havuza sağlanan likiditeye bağlı olarak, likidite sağlayıcısı (LP), havuza ne kadar likidite sağladıklarıyla orantılı olarak LP token adında olan hususi tokenler alır. Havuz tarafınca bir satış etkinleştirildiğinde, tüm LP token sahiplerine orantılı olarak %0,3’lük bir maliyet tahsis edilir.

Likidite sağlayıcısı, temel likiditesini ve ödenmemiş ücretleri geri almak isterse, LP tokenlerini yakarlar. Belirleyici bir fiyatlandırma algoritmasına gore, bir likidite havuzu tarafınca teşvik edilen her bir token takası, bir fiyat değişikliğine niçin olur. Bu sürece otomatik piyasa yapıcı (AMM) da denir.

Durağan(durgun) bir emtia piyasası yapıcı algoritması, Uniswap tarafınca kullanılanlar benzer biçimde temel likidite havuzları tarafınca kullanılır; bu, verilen 2 token miktarının hala aynı kalmış olduğu anlamına gelir. Bunun da ötesinde, bir işlem ne kadar büyük olursa olsun, algoritma sebebiyle bir havuz hala likiditeye haiz olacaktır. Bunun birincil sebebi, hedef miktar arttıkça algoritmanın token fiyatını da artırmasıdır.

Likiditenin Önemi

Likidite,  büyük seviyede bir varlığın fiyatının iyi mi değişebileceğini belirlemesi sebebiyle fazlaca büyük bir öneme haizdir. Düşük likiditeli bir piyasada, komut defterinin her tarafında nispeten sınırı olan sayıda açık komut vardır. Bu, bir işlemin fiyatı herhangi bir yöne mühim seviyede değiştirebileceğini ve hisse senetlerini öngörülemez ve çekici hale getirebileceğini göstermektedir.

Likidite havuzları, devrimin mühim bir parçasıdır. Merkezi Olmayan Finans (DeFi) büyük bir potansiyele haiz benzer biçimde görünüyor. Çoğu zaman bu havuzlar, fazlaca sayıda varlığın desteklenen başka herhangi bir varlık ile takas edilmesini kolaylaştırır.

Defi’deki Likidite Havuzları Nedir?

Likidite havuzları, düşük likidite sorununu başarıya ulaşmış bir halde çözmeyi amaçlar ve böylece tek bir büyük tecim emrini gerçekleştirdikten sonrasında bir token fiyatının mühim seviyede dalgalanmamasını güvence eder.

Merkezi olmayan borsalar (DEX), alan kişi katılımını en üst düzeye çıkarmak için likidite havuzlarına yatırım yapanlara bazı ödüller sunar. Kullanıcının, devreye girip ödülleri ve yararları elde etmek için likidite havuzuna para yatırması gerekir. Likidite havuzları bir yada daha çok akıllı sözleşme protokolü tarafınca düzenlenmektedir. Yatırım yapılması ihtiyaç duyulan fon miktarı ve her bir tokenın orantılı oranı, değişik DeFi platformları içinde değişim gösterecektir.

Likidite Havuzuna Iyi mi Katılırım?

Bir ETH / USDC havuzuna 50$ likidite sağlamak için, 50$ değerinde ETH ve 50 USDC depozitoya ihtiyacı vardır. Bu durumda toplam 100$ depozito gereklidir. Buna karşılık, likit sağlayıcı likidite havuzu tokenları toplayacak. Bu tür tokenlar, orantılı havuz paylarını yansıtır ve havuz paylarını istedikleri vakit geri çekmelerine izin verir.

Bir satıcı bir işlem yaptığında, işlemden bir işlem tutarı düşülür ve komut, likidite havuzunu içeren akıllı sözleşmeye gönderilir. Bir çok merkezi olmayan borsa için işlem tutarı %0,3 olarak belirlenmiştir. Bizim durumumuzda, 50$ ETH ve 50 USDC yatırırsanız ondan sonra herhangi bir işlem için %0,3 işlem tutarının %1’ini alacaksınız.

Likidite Havuzlarının Avantajları Nedir?

1) Her fiyat seviyesinde garantili likidite sunar!

Yatırımcıların öteki yatırımcılarla direkt bağlantılı olmaları gerekmez, şu sebeple müşteriler varlıklarını havuza yatırdıkları sürece likidite sabittir.

2) Otomatik fiyatlandırma, eylemsiz piyasa yapıcılığı sağlar!

Likidite sağlayıcıları aslen fonlarını havuza yatırır ve fiyatlandırma akıllı sözleşmeyle halledilir.

3) Hepimiz likidite sağlayıcısı olabilir ve kazanabilir!

Likidite havuzlarının herhangi bir listeleme tutarına, KYC’lere yada merkezi borsalarla bağlantılı öteki engellere ihtiyacı yoktur. Bir yatırımcı havuza likidite sağlamak isterse, varlıkların eşdeğer kıymetini yatıracaktır.

4) Daha düşük gas ücretleri!

Minimal olması sebebiyle gas maliyetleri azalır. Uniswap benzer biçimde merkezi olmayan borsalar tarafınca sunulan tasarım havuz içindeki etkin fiyat hesaplamaları ve ücret tahsisleri, işlemler içinde daha azca dalgalanma anlamına gelir.

Likidite Havuzu Riskleri

Ve doğal ki, DeFi’deki her şeyde olduğu benzer biçimde, potansiyel riskleri hatırlamamız gerekiyor. İlişkili likidite risklerinden bazıları aşağıda listelenmiştir:

  • Kıymet düşüklüğü ziyanı
  • Ihtimaller içinde akıllı sözleşme hataları.
  • Likidite havuzu hackleri
  • Sistemik riskler

Son Düşünceler

Likidite havuzları hem kullanıcılar hem de borsalar için kullanımı kolay bir platform sunar. Kullanıcının likidite havuzlarına katılmak için herhangi bir hususi uygunluk kriterini karşılaması gerekmez. Bu ifade, herhangi birinin bir token çifti için likidite sağlanmasına katılabileceği anlamına gelir.

Dolayısıyla, DeFi ekosisteminde likidite havuzları mühim bir rol oynar ve konsept, merkeziyetsizçilik düzeyini artırmayı başardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir