Litecoin’de Kritik 4 Gün: Yarılanma LTC İçin Ne Anlama Geliyor?

Litecoin’de merakla beklenen blok ödülü yarılanmasına 4 gün kaldı. Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, FED’in 11 yıl sonrasında ilk kez faiz indirimine gitmesinin arkasından Twitter hesabı üstünden bir ekip kinayeli açıklamalarda bulunmuş oldu. FED başkanı Jerome Powell ve Başkan Donald Trump arasındaki anlaşmazlığa atıfta bulunan Lee’nin paylaşımı şu şekilde:

Litecoin madencilik ödüllerinin 4 gün sonrasında 4 senenin arkasından ilk kez yarı yarıya düşüreceğimi açıklıyorum. Yarılanma Litecoin’deki ekonomik darboğazın önlenmesi için oldukça mühim. Ek olarak madencilik ödüllerini 2023’te bir kez daha yarılayacağım!

Blok Ödülü Yarılanması Nedir?

Yarıya almak hem Bitcoin hem de Litecoin blok zincirinde bir kuraldır. Her dört yılda bir gerçekleştirilir. Mesela madencilik ödülleri, mayınlı blok başına mevcut 25 LTC’den 12,5 LTC’ye düşürülür.

Litecoin ve Bitcoin Blockchain’lerinde blok ödülü yarılanması her dört yılda bir mecburi gerçekleşiyor. Mesela gelecek günlerde Litecoin ağındaki madencilik ödülü 25 LTC’den 12,5 LTC’ye gerileyecek. Aynı şekilde 2020 yılının Mayıs ayında da Bitcoin ağındaki madencilik ödülü de 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürülecek.

Blok ödülü yarılanmalarından sonrasında madencilerin elde ettikleri Litecoin sayısı yarı yarıya gerileyecek. Bundan dolayı Litecoin ve Bitcoin’deki blok ödülü yarılanmaları, merkez bankalarının uyguladığı enflasyon önlemleriyle benzerlik gösteriyor.

Litecoin Halving

Blok ödülü yarılanmaları kripto para piyasasının geleceğinde oldukça söz sahibi oluyor. Tarihin tekerrür etmesi durumunda, Litecoin’in değerinde nispeten artması planlanıyor. Mesela 2015 yılındaki blok ödülü yarılanması öncesi 2,5 ile 5,5 dolar içinde işlem gören Litecoin yarılanma sonrasında fiyatını iki kat arttırmıştı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir