LongHash Raporu: Yatırımcısına en çok kazandıran altcoin’lerin ortak özelliği ne?

2019 yılının üçte ikisi geride kaldı. Sadece başta Bitcoin olmak suretiyle altcoin’ler senenin ortasındaki kısa süreli fiyat rallisi haricinde varlık gösteremedi. Uzun lafın kısası kripto para yatırımcılarının birkaç senedir beklediği boğalar bu yıl da piyasaya uğramadı. En azından şimdilik.

Bu yıl şu ana kadar kabaca Bitcoin %113, Ethereum %26, XRP %32, BCH %50 ve EOS %51 kıymet kazanmıştır. Altcoin’lerin büyük bir kısmı beklentilerin uzağında kaldı. Yalnız birkaç belli başlı altcoin yükseliş yaşadı.

LongHash senenin en iyi performans gösteren kripto para birimlerini belirlemek içinEthereum Blockchain’indeki ERC-20 token’larını çözümleme çözümleme etti. Analizde piyasa değerine gore en iyi 1.000 kripto para arasından kıymeti 1 milyar doların üstünde olanlar ve stabil kripto paralar çıkarıldı ve geriye kalan 900 kripto para araştırmaya doğal olarak tutuldu.

LongHash bu token’ları, fiyat, yıl başınddan bu yana yatırımcısına sağlamış olduğu getiri, işlem hacmi, token’ları tutan cüzdan sayısı, piyasa kıymeti ve  ilk 20 cüzdanda bulunan token yüzdesi şeklinde çeşitli boyutlarda ele aldı.

Çözümleme sonucunda piyasa kıymeti 100 milyon doların üstünde 12, 10 milyon dolar ile 100 milyon dolar içinde 81 ve 10 milyon dolar ve altında ise 813 token bulunmuş oldu. Getiri oranı açısından, token’ların yarısından fazlası negatif getiri oranı gösteriyor. Bu token’lardan yalnızca 38 tokenise % 500’ün üstünde bir yatırım getirisine haiz. (Not: Bu çözümleme Bitcoin’in son olarak düşüşünden ilkin yapılmış oldu, bundan dolayı bu token’ların birçoğu bundan dolayı düşüş yaşamış olabilir.)

Muhteşem senelik getiri oranına haiz 38 token’ın çoğunun, oldukça yüksek oranda jeton dağılımına haiz olduğu ortaya çıktı. Elde edilmiş 38 ERC-30 projesinde bu oran %60’ın üstünde hatta o şekilde ki bazılarında bu oran %90’ı bile aşıyor. Doğrusu bu projelerde token’ların %60’ı ile %90’ı ilk 20 cüzdan adresinde tutuluyor.

Raporda LongHash, token dağılımı ile yatırım getirisinin doğru orantılı olmadığını sadece, çoğu zaman, daha minik piyasa değerine haiz token’ların daha tekel token dağılımlarına haiz olduğuna, bundan dolayı piyasadaki büyük oyuncuların fiyatı değiştirmesini daha kolaylaştırdığını beyan etti.

İlginizi Çekebilir

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir