Malta Finansal Hizmetler Kurumu CipherTrace’ı Kripto Para Şirketlerini Denetlemesi İçin Atadı

Malta Finansal Hizmetler Kurumu (MFSA), kripto varlıklarının uyumluluğunun izlenmesine destek olmak için ABD siber güvenlik şirketi Ciphertrace’i atadı. CipherTrace’ın mahalli kripto borsalarını ve ICO’ları dijital cüzdanları, potansiyel kara para aklama ve terör finansmanı ihlallerini taramak suretiyle geçen işlemleri takip etmesi planlanıyor.

Ciphertrace, Silikon Vadisi girişimcilerinin 2015 senesinde kurduğu bir Amerikan Blockchain güvenlik şirketi. Denetleyici teknoloji aracı (Suptech) yardımıyla şirket, kripto para birimini kara para aklama, kripto para birimi adli tıp ve Blockchain çözümleri sunmaktadır.

Şirket, işlemlerin gizliliğini ortadan kaldırmak için makine öğrenimini kullanıyor, düzenleyicilere kripto varlık işletmelerinin güvenilirliğini değerlendirme ve seyretme mevzusunda destek oluyor. Bu platform, kripto para borsaları ve ICO’lar da dahil olmak suretiyle birçok işlemi takip edebiliyor. Ciphertrace CEO’su Dave Jevans şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

MFSA’nın kripto işletmelerinin faaliyetlerini hem yetkilendirme öncesi hem de yetkilendirme aşamasını izlemesine izin verecek. Kripto para şirketleri bankaların algıladıkları riskler sebebiyle banka hesaplarını açmakta zorlanıyor.

Bununla beraber, bankalar ve öteki finansal kuruluşlar, hangi kripto para platformlarına güveneceğine karar vermek için Ciphertrace uyumluluk seyretme aracını kullanmaya başladı. Bu platform, bankaların riskten kaçınmalarına destek oluyor ”dedi.

Malta Times, mahalli bankaların ülkedeki kripto para şirketlerine bankacılık hizmeti verme konusnda oldukça isteksiz bulunduğunu deklare etti. Netice olarak, hükümet şimdi sektör hakkında daha yetkin olmak için çeşitli bankalarla görüşmelere başladı.

Ek olarak Internasyonal Para Fonu (IMF) kısa sürede Malta hükümetini kripto para endüstrisini düzenlemesi mevzusunda uyarıda bulunmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir