Melon (MLN) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Ethereum tabanlı bir protokol olan Melon (MLN), bu senenin başlangıcında ortalama 3 dolar olan kıymetini yaşamış olduğu iniş çıkışlarlarla şu anda 20 dolar seviyesine taşımayı başardı. Bu yazımızda Melon Protokolü ve kripto para birimi MLN ile ilgili dört gözle beklenen soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Melon Nedir?

Melon, kullananların hususi kripto varlık yönetimi araçları oluşturmasına, yönetmesine ve bunlara yatırım yapmasına olanak tanıyan, Ethereum (ETH) üstüne inşa edilmiş bir protokoldür.

Melon, geçmişte ustalaşmış finansal danışmanların ve firmaların tesir alanı olan geleneksel varlık yönetimini merkezden uzaklaştırmayı hedefliyor. Buradaki düşünce, Melon kripto para biriminin varlık yönetimi için giriş engellerini azaltarak daha küresel tüketicilere erişim sağlamasıdır.

Mesela, yönetilen fonlar tipik olarak minimum yatırım tutarı ve yönetim ücretleri gerektirir ve bu da bu varlık araçlarını averaj tüketicilerin erişiminden uzak tutabilir. Ulaşılamayacak bir başka nokta, bugün mühim oranda ana para ve hukuki danışmanlık gerektiren varlık yönetimi fonları yaratma kabiliyetidir. Üstelik, bir fon için belgelerin dosyalanması bile seneler alabilir.

Melon, alternatif bir sistem yaratmayı hedefliyor. Kullanıcılar projenin web portalını kullanarak öteki kullanıcılar tarafınca başlatılan fonlara ve portföylere yatırım yapabilir ve öteki kullanıcılar kreasyonlarına yatırım yapabilir. Melon protokolü, platformda çeşitli işlemleri yürütmek için MLN kripto para birimini kullanır.

Melon, resmi internet sayfası ve blogu vasıtasıyla kullanıcıları yol haritasının durumu hakkında güncel meblağ.

Melon Iyi mi Çalışır?

Melon Protokolü, hesaplamaları Ethereum blok zinciri tarafınca meydana gelen akıllı sözleşmelerin bir koleksiyonudur. Bu tasarım sebebiyle, işlem ücretleri Ether olarak ödenir. Bu ücretler, Ethereum’un data işlem enerjisini ve Melon’un yazılımını kullanmanın maliyetini kapsar.

Protokolün kendisi iki katmandan oluşur, bir fon katmanı ve bir altyapı katmanı. Her iki katman da web tarayıcısı desteğini elde eden kendi Javascript kitaplığı ile beraber gelir.

1.Fon Katmanı

Fon Katmanı, kullananların öteki kullananların yatırım yapabileceği fonları başlatmış olduğu ve denetim etmiş olduğu yerdir.

Her fon da iki bölümden oluşmaktadır:

Merkez – Merkez, fon oluşturmak için lüzumlu tüm araçları sağlamış olduğu ve fonları oluşturan bileşenleri izlediği için fon katmanının temel parçası olarak kabul edilir.

Sözcüler – Sözcü, her bir fon yöneticisi tarafınca oluşturulan fonları tanımlamak için akıllı sözleşmeler kullanır ve fona belirli hizmetlere katkıda bulunur. Örnekler içinde, fonlar adına tokenları depolamak için kullanılan bir bileşen olan Vault ve fon sahipliğini izleyen bir bileşen olan Shares sayılabilir.

2. Altyapı Katmanı

Altyapı katmanı, Melon’un DAO’su olan Melon Council tarafınca denetim edilmektedir. Bazı altyapı sözleşmeleri örnekleri şunları ihtiva eder:

Belirli varlıkları tecim için fiyat akışlarına bağlayan “adaptör (adapter)” sözleşmesi.

Belirli hesaplamalar için ödeme hayata geçirmeye destek olması amacıyla ETH için MLN satın alan “engine (motor)” sözleşmesi.

Fiyat deposu (price source)” sözleşmesi – fonlardaki eylemler için ihtiyaç duyulan genel detayları sağlar.

Melon’u Kim Geliştirdi?

Melon Protokolü, 2016 senesinde eski Goldman Sachs başkan yardımcısı Mona El Isa ve matematikçi Rito Trinkler tarafınca kurulan hususi bir şirket olan Melonport tarafınca inşa edildi.

2017 ve 2018 yılları aralığında 1.250.000 MLN coin yaratıldı ve İsviçre merkezli şirket tarafınca dağıtıldı. Melonport, 2017’de ilk madeni para teklifi (ICO) ile 2,9 milyon dolar topladı.

Melonport, 2019’da Melon protokolünün ilk versiyonunu teslim ettikten sonrasında feshetti ve yönetimini merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) olan Melon Council’e devretti.

Melon Council artık MLN kullanıcılarının yeni üyeler çağrı etmesini, protokolü yükseltmesini ve parametrelerini değiştirmesini elde eden bir akıllı sözleşmeler sistemi kullanılarak işletilmektedir. Misyonu, ağın bütünlüğünü korumak, benimsemeyi en üst düzeye çıkarmak ve ekosistemi içinde yeniliği teşvik etmektir. Melon’ın amacı direkt bu varlıkları dijitalize etmektense; bu varlıkların dijitalleşmiş sürümleri olduğunda, platform üstünden yapılacak işlemler için uygun bir konumda olmak. Tıpkı; Synthetix’in Tesla ve Apple hisselerini dijitalleşmiş şekilde işleme almak istemesi benzer biçimde.

MLN’nin Niçin Bir Kıymeti Var?

MLN kripto para birimi, fon işlemlerini yürütmek ve protokolün enflasyon oranı benzer biçimde yazılım politikalarını oylamak için kullanılır. Fon işlemleri, işlem maliyetlerini yada performans ve yönetim ücretlerini içerebilir.

Katkı döneminde toplam 1.250.000 MLN token oluşturulmuş ve dağıtılmıştır. Buna ek olarak her yıl durağan(durgun) bir miktar olan 300.600 MLN basılmıştır.

Protokol, MLN’nin kullanımını teşvik etmek için bir satın al ve yak modeli uygular.

Ağ ücretleri ETH’de ödendiğinden, DAO toplanan ETH’yi MLN’ye dönüştürür ve paraları yakarak etkili bir halde dolaşımdan kaldırır. Bu işlem, fiyat üstünde yukarı doğru bir baskı yaratır ve MLN coinlerini uzun solukta daha kıymetli hale getirebilir.

Niçin MLN Kullanmalıyım? Avantajları Nedir?

Varlık yönetimi şirketleri ile yatırımcılar arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlayan Melon Protokolü, kripto para birimini geleneksel finansa uygulamada yeni bir deneydir.

Blok zinciri üstünde tamamen denetlenmiş ve saydam bir fon oluşturmak istiyorsanız, Melon’un teknolojisini kullanmak ilginizi çekebilir. Ek olarak, yöneticiler Melon’da belirtilen akıllı sözleşmelerle bağlı olduklarından, paranızı yönetmek için bir fon yöneticisini bilmeden yada güvenmeden yatırım yapmak için Melon’u kullanabilirsiniz.

Yatırımcılar, yatırımcıların platformu kullanmaya devam edeceğine ve kripto varlık yönetiminde daha büyük bir rol oynayacağına inanıyorlarsa portföylerine MLN coinleri eklemek isteyebilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir