Meltem Demirörs ABD Kongresinde Konuştu: “Libra Kripto Para Değil”

Kripto para sektörünün gündemindeki en sıcak konulardan biri de Feysbuk’un geride bıraktığımız Haziran ayında duyurduğu dijital para birimi Libra. Feysbuk’un bu girişimi, bazıları tarafınca kripto para piyasasının büyümesi için pozitif bir işaret olarak görülürken, birçokları tarafınca eleştiriliyor.

Eleştiriler, toplumsal medya devinin geçmişte, kullananların gizliliğini, bilhassa Cambridge Analytica skandalıyla iyi mi ihlal etmiş olduğu düşülünce haksız da sayılmaz. Tüm fiyasko o denli oldukca dikkat çekti ki Feysbuk’un Libra’sı hakkında bir Kurultay’de bir duruşma dahi yapılmış oldu.

Duruşmadaki konuşmacılardan biri Coinshares‘in CSO’su Meltem Demirors‘du ve tartıştığı mevzu Libra’nın Bitcoin’den iyi mi değişik olduğuydu.  Demirörs, Feysbuk’un dijital para biriminin kripto para olmadığını tam tersine Libra’nın merkezi bir yapısı bulunduğunu ve bir tek Feysbuk’a yarar sağlayacağını altını çizdi.

Libra Bitcoin için coşku verici bir fırsat olabilir, sadece Bitcoin ile karşılaştırılamaz ve karşılaştırılmamalıdır. İnternet şeklinde, Bitcoin’in izinsiz inovasyona açık kalması eleştiri ehemmiyet taşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir