Merkeziyetsiz Finansta (DeFi) Yield Farming Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Likidite madenciliği olarak da anılan yield farming, kripto para birikimleriyle ödüller kazanmanın bir yoludur. En rahat haliyle, kripto paraları kilitlemek ve bunun karşılığında ödüller kazanmak anlamına gelir.

Blockchain ve kripto para birimi ile ilgili bir çok şeyde olduğu benzer biçimde, Yield farming terimi ilk başta göz ürkütücü olabilir. Sadece aşağıda bilmenizde fayda olan her şeyi ele alacağız. Yield farming’in ne olduğu, iyi mi çalmış olduğu hakkında daha çok data almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yield Farming Nedir?

Yield farming, ek kripto para birimi biçiminde yüksek getiri yada ödüller elde etmek için kripto varlıklarını stake etme yada ödünç verme uygulamasıdır. Merkezi olmayan finansın (DeFi) bu yenilikçi, sadece riskli ve değişken uygulaması, likidite madenciliği benzer biçimde öteki yenilikler yardımıyla son zamanlarda popülaritesini artırdı.

Kısacası, Yield farming protokolleri, likidite sağlayıcılarını (LP) kripto varlıklarını akıllı sözleşmeye dayalı bir likidite havuzunda riske atmaya yada kilitlemeye teşvik ediyor. Bu teşvikler, işlem ücretlerinin bir yüzdesi, borç verenlerin faizleri yada bir yönetim tokenı olabilir. Bu getiriler, senelik yüzde getiri (APY) olarak anlatılır. Daha çok yatırımcı ilgili likidite havuzuna fon ekledikçe, ihraç edilen getirilerin kıymeti de artmaktadır.

En popüler DeFi protokolleri artık Ethereum ağında çalışıyor ve likidite madenciliği için yönetişim tokenları sunuyor.

Yield Farming Iyi mi Çalışır?

Yield farming’in ilk adımı, esasen fon içeren akıllı sözleşmeler olan bir likidite havuzuna fon eklemeyi ihtiva eder. Bu havuzlar, kullananların tokenları takas edebilecekleri, ödünç alabilecekleri yada ödünç verebilecekleri bir pazarı sağlamlaştırır. Paranızı bir havuza ilave ettikten sonra resmi olarak bir likidite sağlayıcısı oldunuz.

Bulgularınızı havuzda kilitlemenin karşılığında, temeldeki DeFi platformundan üretilen ücretlerle ödüllendirileceksiniz. Mesela, ETH’ye yatırım yapmanın Yield farming olarak sayılmadığını ihmal etmeyin. Bunun yerine, Aave benzer biçimde merkezi olmayan bir nezaret dışı para piyasası protokolüne ETH ödünç vermek ve peşinden bir ödül almak, Yield farming’tir.

Ödül tokenlarının kendileri de likidite havuzlarına yatırılabilir ve insanların daha yüksek getirileri kovalamak için fonlarını değişik protokoller içinde kaydırmaları yaygın bir uygulamadır.

Yield farming çiftçileri, hisseli fonlarının getirilerini optimize etmek için çoğu zaman çeşitli değişik DeFi platformları kullanır. Bu platformlar, likidite havuzlarından teşvikli kredilendirme ve borçlanma çeşitleri sunar. İşte en popüler yedi Yield farming protokolü:

1. Compound

Algoritmik olarak ayarlanmış Compound, faizin yanı sıra yönetişim tokenı olan COMP’un kazanılabildiği, borç verme ve borçlanma varlıkları için bir para piyasasıdır.

Compound, yield farming ekosisteminin temel protokollerinden biridir.

 ‍2. MakerDAO

MakerDAO, kullananların kriptoyu ABD dolarına sabitlenmiş bir stabilcoin olan DAI’yi ödünç almak için güvence varlıklar olarak kilitlemelerine müsaade eden merkezi olmayan bir kredi öncüsüdür. Faiz, “istikrar tutarı” şeklinde ödenir.

‍3. Aave

Kullananların varlıkları ödünç alabilecekleri ve AAVE (daha ilkin LEND) tokenı biçiminde borç verme için bileşik faiz kazanabilecekleri para piyasaları oluşturmak için merkezi olmayan bir borç verme ve borçlanma protokolüdür. Aave ek olarak, kredilerin teminatsız olarak borç alanlara verilebildiği flaş kredileri ve kredi delegasyonunu kolaylaştırmasıyla da bilinir.

‍4. Uniswap

Uniswap, kullananların nerede ise tüm ERC20 token çiftlerini aracılar olmadan takas etmelerini elde eden oldukça popüler bir merkezi olmayan borsa (DEX) ve otomatik piyasa yapıcıdır (AMM). Likidite sağlayıcıları, likidite havuzunun her iki tarafını da 50/50 oranında paylaşmalı ve karşılığında, işlem ücretlerinin yanı sıra UNI yönetişim tokenını bir kısmını kazanmalıdır.

‍5.Balancer

Kendisini esnek stake etme kanalıyla ayıran bir likidite protokolüdür. Borç verenlerin her iki havuza eşit olarak likidite eklemesini gerektirmez. Bunun yerine, likidite sağlayıcıları, değişen token oranlarına haiz özelleştirilmiş likidite havuzları oluşturabilir.

‍6. Synthetix

Kullananların güvenilir fiyatlandırma verileri sağlayabilen nerede ise tüm geleneksel finans varlıkları için oracle’ları kullanarak bileşik kripto varlıkları oluşturmalarına olanak tanıyan bir türev likidite protokolüdür .

‍7. Yearn.finance

Yield farming çiftçilerinin en yüksek verim için Aave ve Compound benzer biçimde çeşitli kredi verme protokollerini kullanmalarına olanak tanıyan otomatik ve merkezi olmayan toplama protokolüdür. Yearn.finance algoritmik olarak en karlı farming hizmetlerini arar ve kârlarını maksimize etmek için tekrardan düzenlemeyi kullanır. Yearn.finance, 2020’de yönetişim tokenı YFI’nin bir aşamada 40.000$ ‘ ın üstüne çıkmasıyla büyük dalgalar yarattı .

‍Öteki mühim Yield farming protokolleri: Curve , Harvest , Ren ve SushiSwap.

‍Yield Farming’in Riskleri Nedir?

Yield farming inanılmaz derecede karmaşık olabilir ve hem borç alanlar hem de borç verenler için mühim finansal riskler taşır. Çoğu zaman yüksek Ethereum gaz ücretlerine tabidir ve yalnızca ana para olarak binlerce dolar sağlandığında faydalıdır. Kullanıcılar ek olarak piyasalar dalgalı olduğunda daha çok süreksiz yitik ve fiyat düşüşü riskiyle karşı karşıya bırakılırlar.

En önemlisi, Yield farming, protokollerin akıllı sözleşmelerindeki ihtimaller içinde güvenlik açıkları sebebiyle saldırılara ve sahtekarlığa karşı hassastır. Bu kodlama hataları, dönemin oldukca mühim olduğu ve yeni sözleşmelerin ve özelliklerin çoğu zaman denetlenmediği yada hatta öncekiler yada rakiplerden kopyalandığı protokoller arasındaki şiddetli rekabet sebebiyle olabilir.

DeFi protokolleri izinsizdir ve sorunsuz emek vermesi için çeşitli uygulamalara bağlıdır. Bu temel uygulamalardan herhangi biri istismar edilirse yada amaçlandığı benzer biçimde çalışmazsa, bu uygulama ekosisteminin tamamını etkileyebilir ve yatırımcı fonlarının kalıcı yitirilmesine niçin olabilir.

Blok zinciri doğası gereği değişmez olduğundan, bir çok süre DeFi kayıpları kalıcıdır ve geri alınamaz. Bundan dolayı, kullananların Yield farming risklerine hakkaten aşina olmaları ve kendi araştırmalarını yapmaları tavsiye edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir