Microsoft Security Kullanıcıları Uyarıyor!

Microsoft Security Intelligence, kullanıcıları, fena amaçlı e-postaları dağıtmak için Excel 4.0 makrolarını kullanan Avaddon adlı bir fidye yazılımı türüne karşı uyardı. Bu e-postalar, Excel’in herhangi bir sürümünde açıldığında hücum dağıtan ekler içeriyor.

Avaddon fidye yazılımı Haziran ayı başlangıcında, kurbanlarını rastgele hedefleyen büyük bir spam kampanyasıyla ortaya çıktı. Fidye yazılımı çoğunlukla İtalyan kullanıcıları hedefliyor şeklinde görünüyor.

İtalyan Yetkilileri Yansılamak Ediyorlar

BleepingComputer’ın yapmış olduğu analize bakılırsa, Avaddon’un averaj fidye miktarı kriptoda ödenen 900 dolar civarında. Hücum, İtalya İş Müfettişliği yetkililerini sık sık yansılamak ediyor. Mesajlar, minik işletmeleri COVID-19 pandemisine atıfta bulunarak “kriz döneminde” iş ihlali iddiasına karşı uyarıyor.

Microsoft, Twitter profilinde şunları söylemiş oldu:

“Eski bir teknik olsa da, fena niyetli Excel 4.0 makroları son aylarda fena amaçlı yazılım kampanyalarında popülerlik kazanmaya başladı. Bu teknik, COVID-19 temalı içerikler kullanan kampanyalar da dahil olmak suretiyle oldukca sayıda kampanya tarafınca benimsenmiştir. ”

Avaddon’ın mesajları, kullanıcı fena amaçlı belgeyi açmazsa yapılacak yasal işlemlere ilişkin uyarıda bulunarak kurbanlarını kandırıyor.

Oldukça Sayıda Kurban

Siber güvenlik şirketi Proofpoint tarafınca meydana getirilen yeni bir araştırma, fidye yazılımı sunmak için kullanılan e-posta tabanlı kimlik avı saldırılarında son zamanlarda bir artış bulunduğunu gösteriyor.

Geçen günlerde, yeni bir fidye yazılımının popüler uygulamaları yasadışı yollarla torrent kullanan macOS kullanıcılarını hedeflediğini bildirmiştik. EvilQuest olarak malum hücum ilk olarak K7 Lab fena amaçlı yazılım araştırmacısı Dinesh Devadoss tarafınca tespit edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir