Mimble Wimble Nedir? Mimble Wimble Teknolojisi Ne İşe Yarıyor?

Bitcoin’in saydam yapısı, dijital bu para biriminin herhangi bir merkeze bağlı olmadan piyasada işlem görebilmesini elde eden en mühim avantajlarından birisi. Neticede halka açık, gizli saklı olmayan cüzdan kodlarına herhangi birisi para gönderirken üçüncü bir kişiden onay olmak zorunda kalmamak güzel bir şey.

Sadece bu şeffaflık bununla beraber bazı sorunları da getiriyor. Gizliliğin asla olmaması bayağı kullanıcıları ürkütürken, finansal hareketlerini gizli saklı tutmak isteyen firmalar de Bitcoin’den uzaklaşıyor. 

Bitcoin’in bu handikaplarını kapatmak için kolları sıvayan anonim bir geliştirici, Mimble Wimble adını verdiği Bitcoin benzeri, yenilikçi bir Blockhain ağını hayata geçirdi. Halen daha bu kişinin adı gizemini korumayı sürdürüyor, tıpkı Bitcoin örneğinde Satoshi Nakamoto‘nun olduğu şeklinde.

[geo-post id=”10030″]

Mimble Wimble ne demek?

Harry Potter’ın kitaplarında ve filmlerinde de geçen bu kelime, büyücülerin rakip büyücüyü susturarak büyü yapması imkansız hale gelmesini sağlıyordu. Ağın ortaya ilk çıkışı ise #bitcoin-wizards IRC kanalına giren Tom Elvis Jedusor isminde kullanıcının Github linkini paylaşmasına dayanıyor. Bu, gene Harry Potter evreninden Lord Voldemort’un Fransızca adı.

Mimble Wimble’ın farkı nedir?

Gizliliği üst seviyeye taşıyan Mimble Wimble herhangi bir coin değil, aksine Blockhain benzeri alternatif uçtan uca güvenli para transferine imkân veren bir ağdır. Bağımsız geliştiriciler Mimble Wimble protokolüne dayanan kripto para birimlerini hayata geçirmiş durumdalar, ki BEAM ve Grin bu aşamada akla ilk gelen örneklerden.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir