Moskova’da E-Seçim İçin Yasa Tasarısı

26 Şubat Salı günü Tass’ta gösterilen bir makaleye nazaran, Moskova’daki bürokratlar, bölge parlamentosu Moskova Kent Duma’sına seçimler için Blockchain teknolojisini kullanmaya odaklanan bir yasa tasarısı sundu.

Seçimlerde Blockchain teknolojisinin kullanılmasına ilişkin yasa tasarısının duyurusu Birleşik Rusya Partisi’nin  milletvekili Dimitri Vyatkin tarafınca yapılmış oldu. Vyatkin, seçmen kimliğini ve seçim verilerini ayrı ayrı depolamanın, seçmen sahtekarlığı ile mücadeleye ve oyların isimsiz kalmasına destek olacağını öne sürüyor.

Yeni Blockchain platformu mevcut “GAS seçim sistemi” ile uyumlu olacak. Amaç, platformun seçim kampanyalarının başlamasından ilkin ve oy verme tarihlerinin duyurulmasından ilkin hazır olması. Seçmen ve seçim verilerinin depolanmasının yeni şekli mevcut tüm yasalara uygun olacak.

Rusya, geçmişte de Blockchain ile oylamayı denedi. Aralık 2017’de, Moskova hükümeti, Ethereum tabanlı Blockchain platformu Etken Yurttaş oylama sistemini çıkarmak için pilot bir proje başlattı. Mart 2018’de, devlet tarafınca yönetilen All-Russian Public Opinion Research Center, cumhurbaşkanlığı seçim anketlerinin neticelerini Blockchain platformunda kaydetmeyi planladığını açıklamıştı. Bir tek birkaç hafta sonrasında ise Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e 2024 başkanlık seçiminin verilerini Ethereum merkezli bir Blokchain platformunda saklamayı teklif etmişti.

Kaynak: Ethnews.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir