Muğla’da Bitcoin Dolandırıcılığı: Bitcoin Safiye’den Sonra Şimdi De Bitcoin Kürşat

Kendisini ekonomist-broker olarak tanıtıp değişik meslek gruplarından 40 kişiyi Bitcoin’le kâr vaadinde bulunup 600 Bitcoin (ortalama 30 milyon TL) dolandıran ‘Bitcoin Safiye’ geçtiğimiz günlerde güvenlik güçlerince yakalanmıştı. Hemen hemen o olayın yankıları sürerken bir şaşırtıcı haber de Muğla’dan geldi.

Habertürk’te yer edinen habere bakılırsa kendini bilgisayar yazılımcısı olarak tanıtan Kürşat Ö. adlı kişi, Türkiye’nin dört bir tarafındaki onlarca kişiyi Bitcoin’le kar vaadinde bulunup dolandırdı. Milyonlarca dolarlık vurgun yapmış olduğu iddia edilen K.Ö. mağdurları, Türkiye’nin dört bir tarafındaki mahkelemelere şikayette bulunmuş oldu.

Marmaris’te ikamet etmiş olduğu öğrenilen ve bilgisayar yazılım uzmanı olduğu iddia edilen Kürşat Ö.’nün Bitcoin’le kâr vaadinde bulunarak aralarında savcılar, güvenlik mensupları, asker, akademisyen, hekim ve işadamlarının olduğu onlarca kişiyi dolandırdığı ortaya çıktı.

Her insana Borçlandım

Bir süre sonrasında toplamış olduğu paralardan kâr oranı dağıtmayı bırakan Kürşat Ö.,  Adana’da hakkında şikayette bulunulması sonucu savcılıkta verdiği ifadesinde mağdurla Bitcoin alışverişi yaptığını, mağdur kişiye ve bunun benzer biçimde bir oldukca kişiye borçlandığını dile getirdi. Savcılıktaki sorgusunun arkasından özgür bırakılan Kürşat Ö.’nün kayıplara karışmasının arkasından ile alakalı şikayetler de aniden arttı.

A.O adlı mağdur ise Erzurum’da Kürşat Ö. hakkında şikayette bulunmuş oldu. Kürşat Ö.’ye 150 bin lira kaptırdığını belirten A.O. Kürşat Ö.’nün insanları iyi mi dolandırdığını da söyledi. A.O.’nun yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa Kürşat Ö. bu 3 yöntem kullanarak insanları tuzağına düşürüyor:

  • Aylık emek verme: Ana paranız üstünden her ay tertipli kâr elde ediyorsunuz.
  • Haftalık emek verme: Haftalık bitcoin satın alıyorsunuz. Eğer Bitcoin kıymet kaybederse zarar Kürşat Ö. tarafınca karşılanıyor, kâr edilmesi durumunda ana paranızı ve kârınızı alıp çıkabiliyorsunuz.
  • Uzaktan denetim: Kürşat Ö. tarafınca belirlenen bir kripto para borsasında hesap açıyorsunuz, alım satım işlemleriyle K.Ö. ilgileniyor.

Bitcoin Safiye’den Daha Büyük Vurgun Yapmış oldu

Kürşat Ö. adına İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Muğla ve Adana benzer biçimde bir oldukca ilde mahkemeye şikayette bulunulmuş durumda. Kürşat Ö.’nün Bitcoin Safiye’den daha büyük bir vurgun yapmış olduğu iddia ediliyor.

Öne Çıkanlar:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir