Nasdaq’ta İkinci Kez Bir Madencilik Şirketi Listelenecek

Çinli Bitcoin (BTC) madencilik şirketi Ebang, gelecek günlerde Global Market Nasdaq’ta EBON adı altında listelenecek ve ABD’de halka oluşturulan ikinci kripto madencilik şirketi olacak.

Ebang, Çin merkezli kripto haber deposu Blockbeats’in haberine bakılırsa, resmi olarak 26 Haziran Cuma günü listelenecek. Buna ek olarak, Blockstream CSO’su Samson Mow, firmanın genel merkezinin yer almış olduğu Hangzhou’da bir otelde düzenlenecek Ebang etkinliğinin davetiyesinin ekran görüntüsünü tweetledi.

Ebang Hedefini Büyütüyor

Ebang, bu yıl nisan ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na 100 milyon dolarlık ilk halka arz (IPO) için başvuruda bulunmuş oldu. Şirket, 2018’de Hong Kong’da 1 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleştirme girişiminin arkasından ABD borsasına da girmeye karar verdi. Ebang, 17 Haziran’da SEC’ye başvuruda bulunmuş oldu ve Nasdaq’ta listelenmeyi tercih etti.

Çin madencilik şirketi, 19,3 milyon hisseyi 4,50 dolar ila 6,50 dolar içinde satışa koyarak 125 milyon dolar elde etmeyi planlıyor. IPO başarıya ulaşmış olursa, Ebang’ın piyasa kıymeti 800 milyon doları bulabilir.

Ebang’ın satışları 2018’ den bu yana düşüyor. 2018’de 319 milyon $ olan senelik geliri %66’lık bir düşüşle 2019 senesinde 109 milyon $ oldu. Ebang için 2020 yılı, genel olarak daha iyi piyasa koşullarına karşın geri dönüş yılı olamayabilir. Firmanın, satış hacminin 2019’ dan bu yana arttı. Sadece buna karşın, senenin ilk çeyreğinde, yeniden eden mahalli yönetimin vergi iadelerinde bazı mühim düşüşleri suçlayarak 2,5 milyon $ net zarar ettiğini bildirdi.

Öteki Bitcoin Madencilik Şirketlerinin IPO’ları

Kasım 2019’da Canaan, ABD borsasında listelenen ilk Bitcoin madencilik şirketi oldu. İlk halka arzında her biri 9 dolardan 10 milyon hisse satarak 90 milyon dolar elde etti.

Bir başka Çin maden devi olan Bitmain da 2019’ un sonlarına doğru SEC’ye Deutsche Bank destekli IPO başvurusunda bulunmuş oldu fakat detaylar hemen hemen paylaşılmadı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir