Norveç Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Geliştirecek

Norveç Merkez Bankası ile ilgili olarak gösterilen son raporlarda bankanın kendisine ilişik olan dijital para geliştirmeyi düşündüğü açıklandı. Sık sık iyi ekonomisi ile gündeme gelen ve milyarlarca dolarlık nakit servete haiz olan ülkeler içinde bulunan Norveç’in bu alanda geliştirecek olduğu dijital bir öteki anlamlı tabir ile kripto parasını geliştirmesi hem Norveç vatandaşlarının, hem öteki ülkelerde yaşayanların daha çok Norveç ile dijital ticaretlerinde daha kolay tecim işlemlerini yapabilecek olduğu anlamına geliyor.

Norges Bank yöneticisi Øystein Olsen, mevzu ile ilgili açıklamalarında

“Nakit kullanımındaki düşüş, gelecekteki herhangi bir tarihte, etkili ve sağlam bir ödeme sisteminin sağlanması için mühim olan bir takım yeni öznitelik ve parasal sisteme olan güvenin gerekip gerekmeyeceğini düşünmemize niçin oldu. Bu mevzuda araştırmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Norveç Ekonomisine Katkı Sağlayacak

Norveç tarafınca herhangi bir kripto para geliştirilmesi hem kripto para dünyası adına büyük yarar sağlayacak, hem Norveç ekonomisinde daha iyi yatırımlar ve daha iyi alanlar yaratacaktır. Norveç’te ekonomik özgürlüğün birçok ülkeye oranla fazlaca daha iyi seviyede olması ve ülke vatandaşlarının sık sık değişik alanlarda yatırımlar yapması gelecekte kendi ülkelerine ilişik olan kripto paraya yatırım yapmalarını sağlayabilir. Norveç’in kendisine ilişik üretilecek olan kripto parasının ne süre üretileceği mevzusunda şu aşamada data olmadığını sizlerle paylaşalım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir