Nükleer tesiste Bitcoin yaptılar

Rus bilim adamları sonunda bunuda yapmış oldu. Rusya’nın en gizli saklı nükleer tesisinde gizli saklı olarak Bitcoin üretimi icra eden bilim adamları tutuklandı.  Son aşama gizli saklı tutulan bir nükleer santral de 20 bin şahıs çalışıyor.

Burası mühim bir konuma da haiz, Sovyetler Birliği döneminde bu nükleer santralde ilk kere nükleer bombada yapılmış oldu. Rusya’da haritalarda gösterilmeyen Sarov kenti bu acayip vakaya ev sahipliği yapmış oldu. Santral o denli kıymetli ve gizli saklı tutuluyor ki web bağlantısı bile yok. Herhangi bir saldırının önüne geçmek adına bu santralde güvenlik önlemleri devamlı en üst seviyede tutuluyor.

Güvenlik sebebiyle web bağlantısı olmayan bilgisayarların çevimiçi olduğu tespit edildi. Güvenlik birimi bu bilgisayarın etken bir halde internete bağlantı bulunduğunu derhal emek verme başlattı. Rusya Federal Güvenlik tarafınca gözaltına alınan nükleer tesisteki bilim adamları mahkemeye çıkarıldı ve tutuklandılar.

Petaflop işlem gücüne haiz bilgisayarlar

Bilim adamlarının ne süre süredir bitcoin madenciliği yapmış olduğu ise araştırılıyor. Bilim adamları  petaflop işlem gücüne haiz süper bilgisayarlarla Bitcoin madenciliği yapmış oldu. Sınırda bulunan ve güvenlik güçleri ile çevrili alana konuk girmesi bile yasak.

Sarov’da Soğuk Cenk döneminde SSCB’nin ilk nükleer bombası, Stalin’in yönetimi esnasında üretilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir