Ölüm Kesişimi (Death Cross) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Teknik analizde oldukça sayıda grafik formasyonu bulunur. Günlük alım satım ya da dalgalı alım satım yapanlar ve uzun vadeli yatırımcılar için kullanışlı başka birçok formasyon mevcuttur. Altın kesişim ve ölüm kesişimi de bu formasyonların içinde yer alır.

Altın kesişim ve ölüm kesişimine geçmeden ilkin hareketli ortalamanın (MA) ne işe yaradığını idrak etmek önemlidir. Özetlemek gerekirse MA, belirli bir vakit aralığı için bir varlığın averaj fiyatını ölçen ve fiyat grafiğinin üstüne çizilen bir çizgidir. Mesela 200 günlük hareketli averaj, varlığın son 200 gün için averaj fiyatını ölçer.

Peki, altın kesişim ve ölüm kesişimi nedir ve bu formasyonlar alım satım stratejilerinde iyi mi kullanılabilir?

Ölüm Kesişimi (Death Cross) Nedir?

Ölüm Kesişimi, büyük bir satış potansiyelini gösteren teknik bir grafik modelidir. Bir hisse senedinin kısa vadeli hareketli averajı, uzun vadeli hareketli averajının altına düştüğünde, ölüm kesişimi bir grafikte görünür. Tipik olarak, bu modelde kullanılan en yaygın hareketli averajlar 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalardır.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Ölüm kesişimi, büyük bir satış potansiyelini gösteren teknik bir grafik modelidir. Ek olarak 1929, 1938, 1974 ve 2008 dahil olmak suretiyle geçen yüzyılın en şiddetli ayı piyasalarından bazılarının güvenilir bir öngörücüsü olduğu kanıtlanmıştır.
  • Ölüm kesişimi, bir hisse senedinin kısa vadeli hareketli averajı, çoğu zaman 50 günlük, uzun vadeli hareketli averajının, çoğu zaman 200 günlük olanın altına düştüğünde bir grafikte görünür.
  • Ölüm kesişimi, boğa fiyat hareketini gösteren altın kesişimi ile karşılaştırılabilir.

Ölüm kesişimi göstergesinin, geçen yüzyılın en şiddetli ayı piyasalarından bazılarının güvenilir bir öngörücüsü olduğu kanıtlanmıştır. Şöyleki ki, 1929, 1938, 1974 ve 2008 seneleri bunun en büyük örneğidir.

Ölüm Kesişimi Bizlere Ne Anlatır?

Ölüm kesişimi, bir pazarda kısa vadeli hareketli averaj (tipik olarak 50 günlük SMA ) uzun vadeli büyük bir hareketli ortalamanın (tipik olarak 200 günlük SMA) altına düştüğünde analistler ve yatırımcılar tarafınca kati bir ayı dönüşü sinyali verdiği şeklinde yorumlanır. İşte Aralık 2018’de S&P 500’de bir ölüm kesişimi örneği:

“Ölüm kesişimi” teriminin adı, kısa vadeli hareketli averaj uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düştüğünde oluşturulan X şeklinden türemiştir. Tarihsel olarak, model hem uzun vadeli hem de kısa vadeli hareketli averajlar için uzun soluklu bir gerileme döneminden ilkin gelir. Ölüm kesişimi, bir hisse senedi yada hisse senedi endeksindeki kısa vadeli momentumun yavaşladığının bir işaretidir. Sadece bu işaret bir boğa piyasasının sona ermek suretiyle bulunduğunun devamlı güvenilir bir göstergesi değildir. Yanlış bir gösterge olabileceği düşüncesi 2016 yazında da görülmüştür.

Bu anlamlı hareketli averaj geçişi tam olarak neyin oluşturduğuna dair bazı görüş farklılıkları vardır. Bazı  analistler  bunu 30 günlük hareketli averaja gore 100 günlük hareketli ortalamanın bir geçişi olarak tanımlarken, ötekiler bunu 50 günlük averaja gore 200 günlük ortalamanın geçişi olarak tanımlıyor. Analistler ek olarak kuvvetli ve devam eden bir trendin teyidi olarak daha düşük vakit dilimi çizelgelerinde meydana gelen geçişi izliyorlar. Kati tanımdaki yada uygulanan vakit çerçevesindeki değişikliklere bakılmaksızın, bu terim devamlı, büyük bir uzun vadeli hareketli ortalamanın altında geçen, daha yüksek bir değerde olan kısa vadeli bir hareketli ortalamayı ifade eder.

Gerçek Bir Ölüm Kesişimi Örneği

Aşağıda, Feysbuk Inc. (FB) hissesi için 2018’de meydana gelen iki ölüm kesişiminin tarihsel bir örneği verilmiştir. Nisan 2018’de yaşanmış olan ölüm kesişiminden sonrasında hisse senedi döndü ve uzun bir ralli başlattı. Bununla beraber, Eylül 2018’de ikinci ölüm kesişiminde hisse senedi için uzun bir ayı piyasasına işaret etti.

Geçtiğimiz yüzyılın en ceza verici ayı piyasalarına bakıldığında, piyasa değerinin %20’sini kaybettikten sonrasında ölüm kesişiminin en iyi şekilde devam etmiş olduğu görülüyor. Bu durumlarda, hisse senetlerinden kaçan yatırımcılar zararlarını en aza indirdiler. Sadece, % 20’nin altındaki daha ufak düzeltmeler için, ölüm kesişiminin geçici olarak ortaya çıkması, halihazırda rezerve edilen kayıpları yansıtıyor olabilir ve bundan dolayı bir satın alma fırsatını gösterir.

Ölüm Kesişimi ile Altın Kesişimi Arasındaki Fark Nedir?

Ölüm kesişiminin tersi, bir hisse senedinin yada endeksin kısa vadeli hareketli averajı uzun vadeli hareketli ortalamanın üstüne çıktığında altın kesişimini ile ortaya çıkar. Birçok yatırımcı bu paterni yükseliş göstergesi olarak görüyor. Altın kesişimi paterni tipik olarak uzun soluklu bir düşüş trendi momentumun bitmesinden sonrasında ortaya çıkar. Ölüm artışında olduğu şeklinde, yatırımcılar yeni yönde birkaç gün yada hafta fiyat hareketinden sonrasında trendin tersine döndüğünü teyit etmelidir.

Ölüm Kesişimi Kullanmanın Sınırlamaları

Bilinmelidir ki hiçbir gösterge geleceği hakikaten tahmin edemez. Yukarıdaki Feysbuk örneğinde görüldüğü şeklinde, ilk ölüm kesişimi yanlış bir sinyal gösterdi ve o vakit kısa pozisyon meydana getiren bir trader, kısa vadede bir ekip problemler yaşayacaktır. Önceki büyük ayı piyasalarını tahmin etmedeki görünen tahmin gücüne karşın, ölüm kesişimleri de tertipli olarak yanlış sinyaller üretebilir. Bundan dolayı, bir ticarete başlamadan ilkin bir ölüm kesişimi devamlı öteki sinyal ve göstergelerle onaylanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir