Özbekistan Cumhurbaşkanı Blockchain Kararnamesi İmzaladı

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, bugün imzaladığı yeni kararname ile beraber ülkesinin kripto paralar ve dijital blockchain teknolojilerine geçiş yolunu daha çok hızlandırmak adına adımlar atılması ve ilgili kurum, kurum ve kişilerin bu yönde emek harcamaları arttırması yönünde yönerge verdi. Son yıllarda adı sık sık terör örgütleri ile anılan ve bölgede etken olarak ticari kıymeti yüksek ülkelerden birisi olan Özbekistan’ın bu şekilde birçok ülkeye oranla öncü bir adım atarak kararname yayınlaması  kripto para dünyasının ilgisinden kaçamadı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, imzaladığı “Özbekistan Cumhuriyeti’nde dijital iktisat gelişimi için önlemler” kararnamesi sonucu ile beraber ülkenin kripto para madenciliği, kripto paralar ve blockchain teknolojisi ile ilgili en üst düzeyde araştırmalar yapmasını ve en üst düzeyde ülkenin bu teknolojileri kullanarak geride kalmaması yönünde yönerge verdiği öğrenildi.

Blockchain Entegre Edilecek

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in imzaladığı karar sonucunda 1 Ocak 2021 zamanı itibari ile firmalar ve hükümet kurumlarının blockchain teknolojisine uyumlu hale getirilmesi istendi. Bu değişen teknolojinin hemen hemen daha geliştirme aşamasında olmasından dolayı o zamana kadar neler olur ve neler yaşanır mevzusu bilinmezliğini korurken, bu yönde atılan adımların ülkenin gizlilik, güvenlik ve kalkınmasında rol oynayacak.

Kararname ile kripto para madenciliği yapmak isteyenlerin belirli bir maddi kazanç dolayısı ile lisans almak zorunda duracak oldukları da açıklandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir