PancakeSwap Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

PancakeSwap, Binance Akıllı Zincir üstünde BEP20 tokenlerini takas etmek için kullanılan merkezi olmayan bir borsadır. PancakeSwap, kullananların bir likidite havuzuna karşı işlem yaptıkları otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) modeli kullanır. Bu tür havuzlar, kullananların fonlarıyla doldurulur. Kullanızcılar fonlarını havuza yatırırlar ve karşılığında likidite sağlayıcı (yada LP) tokenları alırlar. Bu tokenleri, paylarını ve işlem ücretlerinin bir kısmını geri almak için kullanabilirler.

LP tokenlarına FLIP tokenları denir. PancakeSwap ek olarak kullananların CAKE benzer biçimde ek tokenların toplanmasına da olanak tanır. Çiftlikte kullanıcılar LP tokenlarını yatırabilir ve kullanıcıları CAKE ile ödüllendiren bir süreçte kilitleyebilir. Kullanıcılar, yönetişim tokenları olarak daha çok işlevselliğe haiz olacak ve CAKE tokenlarını paylaşabileceklerdir.

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap, kullananların token alışverişi yapmalarına, likidite sağlamalarına ve ücretler kazanmalarına ve çiftçilikle uğraşmalarına müsaade eden bir başka AMM / DeFi uygulamasıdır .

Sadece PancakeSwap rastgele bir DeFi uygulaması değildir. PancakeSwap, Binance Akıllı Zincir üstüne inşa edilmiştir ve şu anda Binance Akıllı Zincir’de hacim ve kullanıcı sayısı açısından 1 numaralı dapp’tır.

Binance Akıllı Zincir ekosistemindeki konumu göz önüne alındığında, PancakeSwap Binance Akıllı Zincir ağının Uniswap’ı olarak görülebilir .

PancakeSwap’de Ne Yapabilirsiniz?

PancakeSwap, BEP20 token ticareti yapmak ve stake etme ve likidite sağlama kanalıyla kripto para kazanmak için kullanılabilir.

PancakeSwap’de aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • BEP20 token ticareti yapın!
  • Borsaya likidite sağlayın ve ücret kazanın!
  • CAKE tokenı kazanmak için LP (likidite sağlayıcı) tokenlarınızı yatırın!
  • SYRUP token  kazanmak için CAKE yatırın!
  • Öteki projelerin tokenlarını kazanmak için CAKE’i stake edin!

Not: 5 Kasım 2020 itibariyle SYRUP akıllı sözleşmesinde bir mesele ortaya çıkarıldı ve SYRUP artık kullanılmayacak. Artık CAKE ve öteki projelerin tokenlarını kazanmak için CAKE’nizi yatırabilirsiniz.

CAKE Token Iyi mi Satın Alınır?

PancakeSwap’te Tecim

CAKE token şu anda Binance ve PancakeSwap’de işlem görüyor. CAKE tokenlerinizi direkt Binance’ten satın alabilir ve PancakeSwap’te CAKE tokenlerinizi yatırmak için PancakeSwap tarafınca desteklenen bir cüzdana gönderebilirsiniz.

Ek olarak cüzdanınızı PancakeSwap’e bağlayabilir ve borsadaki BNB, BUSD ve BTC benzer biçimde BEP20 tokenlarınızla CAKE jetonları satın alabilirsiniz.

PancakeSwap Ücretleri

Uniswap , 1inch ve SushiSwap benzer biçimde öteki merkezi olmayan borsalara (AMM’ler) benzer şekilde, PancakeSwap’e likidite sağlayanlar LP tokenları alır ve işlem ücretlerinin bir kısmını kazanır. Likidite sağlayıcı tokenlar, PancakeSwap’te FLIP olarak adlandırılır.

PancakeSwap’te işlem tutarı %0,2’dir. %0,17 likidite sağlayıcılarına, geri kalan %0,03’ü yakılan PancakeSwap Hazinesine gidiyor.

PancakeSwap Destekli Cüzdanlar

PancakeSwap; MetaMask, Trust Wallet, TokenPocket, MathWallet ve WalletConnect’i destek sunar. WalletConnect, kullananların TrustWallet benzer biçimde mobil cüzdanlarını dapp’lara bağlamasına olanak tanır.

Mobil cihazınızda Trust Wallet kuruluysa, PancakeSwap’i mobil cihazınızda kullanmak oldukça daha kolay olabilir.

CAKE Token Dağıtımı

Bir likidite sağlayıcısı olarak yada CAKE tokenlarınızı stake ederek CAKE tokenları kazanabilirsiniz. CAKE’nin mevcut emisyon oranı ve dağıtım mekanizması aşağıdaki gibidir:

Emisyon Oranı

Blok başına ödül – 25 CAKE (Daha ilkin 40 CAKE idi ve 25 CAKE’ye düşürüldü.)

Günlük emisyon (Günde 30.000 blok temel alınarak) – günde 750.000 CAKE

Dağıtım

  • Çiftçiler – blok başına ödüllerin % 60’ı (15 CAKE)
  • CAKE sahipleri – blok başına ödüllerin % 40’ı (10 CAKE)
  • Çiftçiler günlük – 450.000 CAKE (günlük 30.000 blok temel alınarak)
  • Günlük CAKE sahipleri – 300.000 CAKE (günlük 30k blok bazında)

Bu oranlar, yönetişim önerileriyle tekrardan değişebilir. Ek olarak, teklifler oluşturarak ve mevcut olanlar üstünde oy vererek PancakeSwap yönetimine katılabilirsiniz.

CAKE Iyi mi Kazanılır?

CAKE tokenlerini stake etmek için ilkin CAKE ve bazı BNB’leri PancakeSwap tarafınca desteklenen bir cüzdana aktarmanız gerekir. İşlem ücretlerini ödemek için BEP20 (Binance Akıllı Zincir) adresinize bir miktar BNB aktarmalısınız.

CAKE’i yatırmak için, PancakeSwap’teki “stake etme” sekmesine tıklayın ve peşinden cüzdanınızı hemen hemen dapp’a bağlamadıysanız cüzdanınızın kilidini açmak için “kilit açma” düğmesine tıklayın. Ilkin CAKE tokenını dapp’e onaylamanız gerekir. Bundan sonrasında, CAKE tokenlarınız ile bahis oynayabilirsiniz.

Binance Smart Chain’deki işlem ücretleri Ethereum’a kıyasla son aşama ucuzdur. Her işlem için birkaç dolar ödemeyeceksiniz, böylece ikinci bir fikir olmadan Binance Akıllı Zincir üstünde DeFi’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

CAKE tokenlarınızı CAKE havuzunda stake ederek daha çok CAKE kazanabilir yada TWT benzer biçimde öteki tokenlara gidebilirsiniz. CAKE’i tüm havuzlara dağıtmak da bir seçenektir.

PancakeSwap Havuzlarına Likidite Ekleme

FLIP tokenlerinizi (LP token) stake ederek işlem ücretleri ve CAKE tokenleri kazanmak için PancakeSwap havuzlarına likidite ekleyebilirsiniz. “Takas” sekmesinden PancakeSwap havuzlarına likidite ekleyebilirsiniz.

Sadece, CAKE tokenleri yetiştirmek amacıyla hangi havuzun en iyi bulunduğunu görmek için ilkin “Çiftlik (Farm)” sayfasındaki çiftlere göz atmalısınız. CAKE / BNB çifti için ödül çarpanı miktarı 20x’tir ve şu anda en yüksek olanıdır.

PancakeSwap çiftlerine likidite sağladığınızda, FLIP tokenları alacak ve işlem tutarı kazanacaksınız (% 0,17). “Farm (Çiftlik)” sekmesi altındaki bir çifte likidite sağladıktan sonrasında, aynı sayfada FLIP tokenlarınızı yatırabilir ve işlem ücretlerine ek olarak CAKE tokenları kazanabilirsiniz.

Son Düşünceler

PancakeSwap geliştiricileri, Ethereum blok zincirinin yüksek ücretlerini ve daha düşük hızlarını Binance Akıllı Zincir üstüne inşa etmiş olarak görünüyor. Ethereum, DeFi trendini başlatmış olabilir. Sadece PancakeSwap benzer biçimde girişimler, inovasyon dalgasının öteki zincirlere de yayılacağını öne sürüyor. Negatif bir eleştiri olarak PancakeSwap sözleşmesinin hemen hemen denetlenmediğini söyleyebiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir