Particl (PART) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Particl (PART) Nedir?

Particl: Temel Bilgiler

Particl, kullanım kolaylığı ve ölçeklenebilirliğin yanı sıra gizlilik ve anonimlik çevresinde inşa edilmiş bir ekosistem yaratmaya vurgu meydana getiren bloktaki en yeni, merkezi olmayan, güvenli ve eşler arası kripto para birimidir.

Kullanıcı verilerinin güvenliğine ve korunmasına vurgu yaparak yeni bir kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisi çağını başlatmayı ve çevrimiçi işlemlerin emek harcama şeklini aracı olmadan tamamen güvensiz bir halde dönüştürmeyi hedefliyor.

Particl (PART) Geliştirme

Particl, Ağustos 2014’te kurulan bir başka gizlilik odaklı kripto para birimi olan ShadowProject’in devamıdır.

Particl, Ryno Mathee tarafınca, blok zinciri teknolojisine dayalı merkezi olmayan, eşler arası ve tamamen anonim bir pazar sağlamak, kullanıcı verilerini korumak ve güvence altına almak amacıyla kuruldu.

Particl’ın Yararları Nedir?

Particl (PART) Teknolojisi

  1. Proof of Stake sistemi – Particl, Bitcoin’e dayalı olmasına karşın tamamen PoS tabanlı bir kripto paradır ve stake etme ödülleri senelik %5’e kadar çıkmaktadır. Ödül her yıl %1 azalacak ve peşinden 4. yıldan itibaren durağan(durgun) kalacaktır. Bu yüzden, yoğun madencilik olmadığından, Proof of Stake  coinleri benzer Proof of Work sistemlerine bakılırsa oldukca daha çevre dostu ve verimlidir.
  2. RingCT – PART, blok zincirindeki kullananların gizliliğini korumak için ring signature yada ring confidential transaction isminde olan yenilikçi bir protokol kullanır. Bu protokol, birden fazla adresi karışmasını sağlayarak ve birleştirerek işlemleri anonimleştirir. İşte böylece tek bir işlemin başlangıç ​​ve varış adresinin belirlenmesini son aşama zor hale getirir.
  3. Segregated Witnessing – PART, blok zincirinin güvenliğini ve istikrarını iyileştirmek için yeni SegWit teknolojisini kullanır. SegWit’te blok boyutu artırılır ve bu, işlem onay hızlarının ve blok sürelerinin artmasının yanı sıra, imzaların kimlik doğrulama bloklarının kendilerini güvence altına alamadığı, işlemin şekillendirilebilirliği olarak malum mühim bir kusuru da giderir. Ek olarak bu teknoloji, bu problemi ortadan kaldırırken, ağ kapasitesini ve verimliliğini de büyük seviyede artırır.

Particl Ana Özellikleri

  • Pazar Yeri – Particl’in en benzersiz özelliği, Particl ekosisteminde piyasaya sürülen ilk DApp’lerden kabul edilen Particl pazar yeridir. Pazar, alfa sürümü 31 Mayıs 2018’de piyasaya sürülen EBay yada Amazon benzer biçimde güvenli, merkezi olmayan ve eşler arası bir çevrimiçi platformdur. Bununla beraber, geleneksel çevrimiçi pazarların aksine, kullanıcı verileri herhangi bir sunucuda saklanmayacaktır. İşlemler tamamen güvenli ve merkezi olmayan bir halde gerçekleşecek ve bu işlemlerin en mühim iki özelliği gizlilik ve anonimlik olacak. İşlem, hiçbir aracı olmadan satıcı ve alıcı içinde gerçekleşecek ve tamamen merkezi olmayan bir iktisat yaratılacaktır.
  • Merkezi Olmayan Oylama – Particl platformu, kullanıcılara, topluluk tarafınca verimli bir halde etkileşimde bulunmak ve birbirleriyle yazışma oluşturmak için kullanılabilecek merkezi olmayan, güvenli bir oylama platformu sunar. Oylama sistemi PoS protokolüne girdiğinden, ağda hissesi olmayan kullanıcılar oy veremeyecek ve bu da Particl ekosisteminin bir parçası olan üyelerle oy vermeyi kısıtlayacak.
  • Stake etme yöntemiyle eylemsiz gelir – PART, kullanıcılara yalnız coinlerini stake ederek PART kazanma fırsatı sunar. Bu, PART ağının güvenliğini sağlamaya destek olarak çalışır. Ne kadar etken düğümler var ise, sisteme meydana getirilen %51 saldırısı benzer biçimde bir saldırının başarı göstermiş olması da o denli zor olur. Kullanıcılar, ağın güvenliğini sağlamalarına destek olmaları karşılığında, senelik %5’e varan faiz oranıyla bir miktar PART kripto parası ile ödüllendirilir. Particl ek olarak kullanıcılara, belirli bir cüzdan için para yatırmak suretiyle ayarlanan bir sunucu yada VPS benzer biçimde etken bir düğümün kurulduğu soğuk stake etme seçeneği sunar. Bu şekilde bir düğüm, kullanıcının PART bakiyesini güvence altına alarak herhangi bir kripto para harcama yetkisine haiz değildir.
  • Mesajlaşma – Particl, BitMessage protokolüne dayalı olarak masaüstü istemcisinde yerleşik güvenli, eşler arası ve tamamen anonim bir mesajlaşma sistemine haizdir. Bu, Particl ağının üyeleri içinde etkileşim için güvenli ve emniyetli bir yol sağlar.

Particl (PART) Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

Particl Satın Alma

Particl şu anda Bittrex, Upbit, Bit-Z ve LiteBit.eu’da satın alınabilir yada takas edilebilir, Bittrex hacim olarak en büyüğüdür. Tamamen Proof of Stake yaklaşımına dayandığı için PART çıkarılamaz. PART, ağın güvenliğini sağlamanın bir ödülü olarak, PART kripto paralarınızı stake ederek faiz şeklinde de kazanılabilir.

PART Depolama

Particl Desktop isminde olan resmi cüzdan, resmi web sitelerinden indirilebilir. Masaüstü uygulaması ek olarak Particl hesabınızı yönetmek, işlemleri gerçekleştirmek, coinleri stake etmek ve PART blok zincirinde DApp’leri kullanmak için merkezi bir merkez olarak işlev görür.

Particl’a Yatırım Yapmalı Mısınız?

Gizlilik odaklı kripto para birimlerinin yavaş yavaş ün kazanmasıyla beraber, Particl benzer biçimde kullanıcı verilerini korumaya ve güvence altına almaya vurgu meydana getiren kripto paraların tutarları gelecekte yükselebilir. Nispeten yeni olan bir kripto para için, PART süratli bir kullanıcı benimsemesi ve topluluk katılımının yanı sıra hususi ve iletişimsel bir geliştirme ekibine haizdir. Bu da PART kripto paranın yakında kullanıcılar için mühim bir talih olduğu anlamına gelebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir