Petrol Fiyatındaki Çöküş Bitcoin Madenciliğini Daha Kârlı Hale Getirebilir

Geçtiğimiz günlerde depolama problemi sebebiyle ABD Petrol Vadeli İşlemlerinin fiyatı sıfırın altına düştü. Bu düşüş küresel piyasalarda bir endişeyi de bununla beraber getirdi. O şekilde ki kripto para yatırımcıları da Bitcoin için endişelenmeye başladı. Zira gelecek ay gerçekleşecek blok ödülü yarılanması sonrası madencilerin kârlılığını yitiren Bitcoin madenciliğine kısa süreliğine ara vermesi benzer sonuçlar doğurabilir.

Sadece ortaya atılan öteki bir iddia petrol fiyatındaki çöküşün Bitcoin’e yarar sağlayabileceği yönünde. Petrol tanklarının dolması sonucu arzın talebin üstüne çıkması petrol fiyatlarını aşağıya çekti. Bitcoin eğitimcisi ve analisti Andreas Antonopoulos’a nazaran, petrol fiyatındaki bu ani çöküşün Bitcoin madenciliği üstünde pozitif bir tesiri olacak.

Mayıs ayıyla beraber madencilerin bir Bitcoin için harcamış olduğu elektrik enerjisi fiyatın üstüne çıkacak ve Bitcoin karlılığını yitirecek. Şundan dolayı madencilik faaliyetlerinin merkezi olan Çin, elektrik üretmek için kömür kullanıyor. Açmış olduğu son canlı yayında Antonopoulos şunları dile getirdi:

    “Kömür yakıtlı bir elektrik santraline ve başka bir yere bağlıysanız, gaz yakıtlı yada petrol yakıtlı bir elektrik santrali enerji maliyetini yarı yarıya azaltır, şundan dolayı petrol şu an oldukça daha ucuz.

Elektrik dağıtımının arkasındaki temel ilke sebebiyle, petrol fiyatlarındaki düşüş madencilerin elektrik maliyetini azaltabilir. Şu anda Teksas’ta dünyanın en büyük madencilik tesislerinden biri kuruluyor ve ABD petrolü de tarihinin en düşük seviyelerini kontrol ediyor. Bu yüzden madenciler ABD’de elektriğin daha ucuz hale geldiğini görebilir. Bu, madenciliği ABD’de daha rekabetçi ve geçmişe nazaran daha karlı hale getirecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir