PIVX (PIVX) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

PIVX (PIVX) Nedir?

Private Instant Verified Transaction yada PIVX (eski adıyla DNET), gizlilik odaklı bir kripto para birimi olan DASH’dan bir kod olarak ortaya çıkan eşler arası açık kaynaklı bir kripto para birimidir.

PIVX, bir manifesto tarafınca yönlendirilen ve büyük seviyede merkeziyetsiz, mahremiyet ve gerçek dünyadaki kullanımına odaklanan bir kripto para birimidir.

Tüm ağın bireylere ödeme yapmasına ve işletmelerin ağa bir miktar kıymet katmak için faaliyetler gerçekleştirmesine olanak tanıyan kendi bütçe finansmanını ve yönetim modelini çalıştırır. PIVX, SwiftX olarak temsil edilen anlık işlemlerle zPIV işlemleri olarak kategorize edilen hususi işlemler sunar.

PIVX: Temel Bilgiler

PIVX, gizlilik ve güvenlik odaklı, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Sunmuş olduğu temel özelliklerden bazıları şunlardır:

Hususi İşlemler: Yaptığınız işlemler, kimliğinizi, tuttuğunuz tutarı ve işlem yaptığınız kişiyi başka asla kimsenin takip edememesi için hususi olarak yapılır.

Anında İşlemler: PIVX’teki SwiftX teknolojisi, satış noktası koşullarında kullanılmasına izin verir. Burada, kilitli bir ödeme teslim edilir ve peşinden bir saniyeden daha kısa bir süre içinde beş kez onaylanır. Bu, öteki kripto para birimlerinin duyarlı olduğu çifte harcamalara bu şekilde maruz kalmaz.

Değiştirilebilir: PVIX’teki kripto paralar izlenemedikleri için kara listeye alınamaz. Ek olarak, harcama yapmadan ilkin her PIVX işleminin geçmişini siler.

Kendi Kendine Finanse: Kripto para biriminin, projeyi iyileştirmek ve sürdürmek için ödüllendirilen teklifler için fon tahsis eden kendi durağan(durgun) bütçesi vardır ve bu da %100 kendi kendine yeterlidir.

Kendi Kendini Yöneten: PIVX, bir PIVX’e haiz olan herkesi içeren bir oylama ve teklif sistemine haizdir ve manifesto tarafınca yönlendirilen madalyonun daha çok gelişimine ve genel bir yönüne rehberlik eder.

Düşük Ücretler: İşlem ücretleri, işleminizi ağ yardımı ile ne kadar süratli teslim etmek istediğinize bağlı olarak değişmiş olur. PIVX blok ödüllerinin doğası ve kendi kendini finanse eden bir yönetim modeli sebebiyle, PIVX işlem ücretlerinin kullanılmasını gerektirmez. Bu, toplam PIVX coin arzını da azalttığı için PIVX kullanıcılarının faydalarına katkıda bulunuyor.

Merkezi olmayan: PIVX’in merkezi olarak yöneten herhangi bir yetkisi yoktur. Küresel olarak dağıtılır ve başarısızlık noktası yoktur.

Topluluk Odaklı: Kullanıcılarını dahil olma ve bir fark yaratma mevzusunda güçlendirmek için Swarm Metodolojisini kullanan küresel bir topluluktur. Swarm zekası olarak da malum Swarm Metodolojisi, organik yada suni olabilen, kendi kendini organize eden ve merkezi olmayan sistemlerin kolektif bir davranışıdır.

Durağan(durgun) Arz: Her yıl 2.629.743 yeni PIVX coin’i yaratılır ve ağın Masternode’ları çalıştırma ve stake etme yöntemiyle güvence altına alınmasına destek olanlara ödenir. Ek PIVX, herhangi bir grup yada fert tarafınca oluşturulamaz.

PIVX (PIVX) Geliştirme

PIVX, ilk olarak Ocak 2015’te DarkNet (DNET) olarak piyasaya sürüldü. DarkNet, 1 Ocak 2017’de PVIX olarak tekrardan markalandı ve Private Instant Verified Transaction’ın kısaltması oldu.

PIVX kripto para, Bitcoin çekirdeği 0.10.x ve DASH’ın tamamen özelleştirilmiş kod tabanıdır. Altı kişiden oluşan tam zamanlı çekirdek geliştirici tarafınca sürdürülür. Bunlar içinde ustalaşmış / bilimsel niteliği olan bir kriptograf ve çeşitli gönüllü ve yarı zamanlı çalışanlar bulunmaktadır.

PIVX’in Yararları Nedir?

PIVX Teknolojisi

  1. Ana Düğümler: PIVX teknolojisi, oldukça sayıda mühim işlevle beraber gelen bir ana düğüm ağı kullanır. Ana düğümler, saldırıları önlemek için güvence olarak 10.000 PIVX gerektirir. Bu güvence, herhangi bir zamanda harcanabilir olsa da, bu işlem ilgili ana düğümleri tüm ağdan kaldırır. Blok ödülleri, masternodlar ve stake’ler içinde bölünmüştür. PIVX, %60’ının masternodlarda kilitlendiği yada stake edilmiş olduğu için dengeli bir ekosisteme haizdir.
  2. Staking: Proof of Stake olarak da malum Staking, Proof of Work protokolünde kullanılan bir miktar elektrik kullanarak işlemleri doğrulamak için kullanılan bir protokoldür. Onaylanmış işlemler için ödül olarak stake sahiplerine dağıtılan PIVX’in oluşturulmasında PoS kullanılır. PIVX, masternodlar ve stake etme düğümleri içinde ödül boyutunu %90 oranında bloke eden değişken bir ödül mekanizması ile beraber bloklar için durağan(durgun) ödüllü PoS 3.0 protokolünü kullanır. Blok ödülünün öteki %10’u, merkezi olmayan yönetişim için masternod ağını kullanan bütçeleme sisteminde kullanılır.
  3. zPIV: PIVX, PoS’ye dayalı ilk kripto para birimidir. İşlemlerin anonim olmasını sağlar. PIVX, Zerocoin olarak malum yüksek derecede incelenmiş protokolü de uyguladı. PIV’i PIVX ve z’yi Zerocoin olarak ifade eden zPIV olarak malum yeni ikinci aşama kripto para yardımıyla işlemlerin bağlantısını kaldırarak her işlemin kişisel olmasını sağlar. zPIV, verimli bir denetim noktası sistemi kullanır.  zPIV, tüm kripto para piyasasında en süratli hususi transferler yapabilecek minimum kaynaklara gereksinim duyar.
  4. SwiftX: PVIX kripto paralar, çifte harcama zorluklarının üstesinden gelmeye çalışırken neredeyse anında işlemlerin onayını almak için SwiftX teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji, PIVX token işlemlerinin anında yayınlanmasına destek sunar. PIVX swiftX’in maliyeti 0,01 PIV’dir ve 1 saniyeden ilkin 5 kez onay verir.
  5. Sonsuz Arz: Her yıl basılabilen 2.34-2.6 milyon PIVX sınırlaması vardır. Basılan kripto paraların neredeyse %90’ı, ağı güvence altına aldıkları ve işlemlerini gerçekleştirdikleri için masternod sahiplerine ve stake sahiplerine ödüllendiriliyor. Basılan kripto paraların ortalama %10’u PIVX iyileştirme önerilerini finanse etmek için kullanılıyor. Tüm PIVX sahiplerinin, blok ödülleri kazanmak için ağa katkıda bulunmalarına izin verilir.
  6. Ölçeklenebilirlik: PIVX şu anda Bitcoin’e kıyasla 10 kat daha çok işlem kapasitesine haizdir.
  7. Finansman: PIVX token, %100 kendi kendine finansman yardımı ile inşa edilen ve geliştirilen tamamen operasyonel, merkezi olmayan bir gömü sistemine haizdir. ICO için çeşitli web projeleri PIVX’i kabul etti. Ortalama %10 blok ödülü şu anda teklifleri ve projeleri finanse etmek için mevcut olup, kullanım için her 30 günde bir mevcut olan ve PIVX’in oylama ve teklif sistemi vasıtasıyla dağıtılan ortalama 21.6k PIVX tutarındadır.

PIVX Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

PIVX (PIVX) Satın Alma

PIVX kripto para, küresel olarak çeşitli tecim borsalarında işlem yapmak için listelenmiştir ve BTC, ETH, BNB, KRW ve USDT şeklinde birkaç büyük kripto para birimi ile eşleştirilmiştir.

PIVX kripto para birimi için tecim borsalarının tam sıralaması UPbit, Binance, Bittrex, Coinbe ve daha fazlası şeklinde büyük küresel borsaları ihtiva eder.

PIVX (PIVX) Depolama

PIVX token aldıktan sonrasında, güvenli bir halde saklamak için bir PIVX cüzdanına ihtiyacınız olacaktır. Aşağıdakiler şeklinde birkaç depolama seçeneği vardır:

PIVX GIU, PIVX’in resmi masaüstü cüzdanıdır. Tüm blok zinciri ile senkronize edildiğinde yeni bir cüzdan oluşturmanıza müsaade eden bir GUI cüzdanıdır. Ek olarak tohum anahtarınızla yedekler. PIVX GIU cüzdanı, PIVX’inizi ona yatırmanıza izin vererek temettü kazanmanıza destek sunar. Ek olarak bu cüzdan yardımıyla anonim işlemler de yapabilirsiniz. Bu işlemler mecburi Zerocoin protokolünden geçecektir. Şu anda bu cüzdan Mac, Linux ve Windows işletim sistemleri için mevcuttur.

Ledger Nano S, normal olarak, güvenli dijital ödemeler ve kriptografik varlıkları depolamak için sağlam güvenlik özelliklerine dayalı bir donanım cüzdanıdır. USB vasıtasıyla herhangi bir bilgisayara bağlanabilir ve yan düğmelere tek bir dokunuşla yaptığınız her işlemi denetlemek ve onaylamak için güvenli bir OLED ekran yerleştirir.

PIVX Mobil Cüzdan: Bu cüzdan 2017 Temmuz ayında kullanıma sunuldu. PIVX tokenı saklayabilir, gönderebilir ve alabilir. 24 kelimelik tohum anahtarı yardımıyla sorunsuz adresler oluşturmanıza olanak sağlar. PIVX cüzdanını herhangi bir cihazdaki tohum anahtarının yardımıyla geri yükleyebilirsiniz. Ek olarak, paranızın güvenliğini çoğaltmak için bir PIN kodu seçeneğine haizdir ve cüzdanınızı başlatmak için herhangi bir kimlik yada e-posta doğrulaması istemez.

Coinomi: Coinomi mobil bir cüzdandır. Birden fazla kripto para birimi için bir cüzdandır. Yalnızca Android cihazlar için değişiklik işlevlerine müsaade eden bir kripto cüzdanıdır. Güvenli ve değişik kripto paralar içinde anında alışverişe müsaade eden gizliliğe odaklanıyor.

Kağıt Cüzdan: Normal olarak, PIVX’te çevrimdışı olarak saklamak ve işlem yapmak için soğuk gizleme kağıt cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Bu, hemen sonra kullanıcı için güvenli ve emniyetli bir yerde gizlenen bir kağıda genel ve hususi anahtarların yazdırılmasını ihtiva eder. Bu anahtarlar, gelecekteki işlemleri gerçekleştirmek için taranabilen QR kodları biçiminde yazdırılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir