Polonya, YouTube fenomenine para verip kripto paraları kötületti

Polonya Merkez Bankası, popüler video seyretme mecrası YouTube’da fenomen olan bir kanal sahibine para vererek anti kripto para karşıtı kampanya düzenledi. Dünyanın öteki birçok ülkesinde olduğu benzer biçimde vatandaşlarını kripto para piyasasından uzak tutmaya çalışan Polonya, ödeme yapmış olduğu YouTube kanalının kripto paraları kötülemesini sağlamış oldu.

Banka yönetiminden CNBC‘ye meydana getirilen açıklamada YouTube’ın en bilindik partner ağlarından önde gelen ve bünyesinde birçok kanal barındıran Gamellon‘a 26 bin 764 dolar ödeme yapıldığı bildirildi.

1 milyon aboneli kanaldan paylaşıldı

Gamellon partner ağına üye olan ve YouTube’da 1 milyona yakın aboneye haiz Marcin Dubiel adlı Polonyalı genç, Polonya Merkez Bankası‘nın ödeme yapmasının peşinden hesabından “Tüm paramı kaybettim?!” başlıklı bir video paylaştı. Bu videoda düzmece dijital kripto paraları satın alan ve borsanın çakılmasıyla tüm parasını kaybeden gencin başından geçen vakalar yer aldı.

Yarım milyondan fazla seyredildi

Sevgilisiyle kafeye giden sadece tüm parasını kripto para birimine dönüştürdüğü için hesabı ödeyemeyen gencin mahcubiyeti de videoda yer aldı. Bu yolla Polonya Merkez Bankası, kripto paraların gerçek hayatta hiçbir karşılığının olmadığı mesajını seyircilere vermiş oldu.

Kısa sürede yarım milyondan fazla izlenme alan video, kripto para yatırımcılarını dikkatli olmaya çağrı ediyor. Ek olarak yatırımcılara devamlı için dolandırıcılık içeren yüksek kâr getirisi vaat eden yeni coin arzlarından (ICO) uzak durulması yönünde telkinler de videodaki yerini almış bulunuyor.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir