Portföyünüzü Çeşitlendirmek için 5 İpucu

Piyasa patladığında, bir hisseyi satın aldığınız fiyattan daha düşük bir oranda satmak neredeyse olanaksız bir hâl alabilir. Sadece her an piyasanın ne yapacağından güvenilir olamayacağımız için, her türlü piyasa koşulunda çeşitlendirilmiş bir portföyün önemini unutmamamız gerekmektedir.

Bir ayı piyasasında potansiyel kayıpları hafifleten bir yatırım stratejisi oluşturmak için, basitçe söylemek gerekirse, tüm yumurtalarınızı asla tek bir sepete koymamalısınız. Bu, çeşitlendirme teriminin dayandığı ana tezdir.

Portföyünüz için çeşitlendirmenin niçin mühim bulunduğunu ve akıllı seçimler yapmanıza destek olacak beş ipucunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Anahtar Noktalar

  • Yatırımcılar, çeşitlendirme teriminin dayandığı ana sav olan tüm yumurtalarını (yatırımlarını) tek bir sepete (güvenlik yada pazar) koymamaları mevzusunda uyarılır.
  • Çeşitlendirilmiş bir portföy elde etmek için, düşük yada negatif korelasyonları olan varlık sınıflarını arayın, böylece biri aşağı hareket ederse ötekini etkisiz hale getirme eğiliminde olur.
  • ETF’ler ve yatırım fonları, portföyünüzü çeşitlendirecek varlık sınıflarını seçmenin kolay yollarıdır, sadece gizli saklı maliyetler ve tecim komisyonlarının bilincinde olunması gerekir.

Çeşitlendirme Nedir?

Çeşitlendirme, birçok finansal planlamacı, fon yöneticisi ve aynı şekilde bireysel yatırımcılar için bir cenk çığlığıdır. Değişik yatırımları tek bir portföyde harmanlayan bir yönetim stratejisidir. Çeşitlendirmenin arkasındaki düşünce, çeşitli yatırımların daha yüksek getiri sağlayacağıdır. Ek olarak, yatırımcıların değişik araçlara yatırım yaparak daha düşük riskle karşılaşacaklarını da öne sürmektedir.

Disiplinli Yatırım Yapmayı Öğrenin.

Çeşitlendirme yeni bir kavram değil. Geriye dönerek bakmanın lüksü ile, dot-com çöküşü esnasında ve gene Büyük Bunalım esnasında tökezlemeye başlamış olan piyasaların dönümlerini ve tepkilerini arkanıza yaslanabilir ve eleştirebilirsiniz.

Yatırım yapmanın bir sanat formu bulunduğunu unutmamalıyız. İşte bu yüzden çeşitlendirme yapmak bir zorunluluk haline ulaşmadan önce çeşitlendirilmiş bir portföy ile disiplinli bir yatırım yapmış olmalısınız. Burada en mühim olan şey; iyi bir atak sizin en iyi savunmanızdır ve iyi çeşitlendirilmiş bir portföy, beş senelik bir yatırım ufku ile beraber bir çok fırtınanın üstesinden gelebilir.

İşte portföyünüzü çeşitlendirme mevzusunda size destek olacak beş ipucu:

1. Servetinizi Tek Bir Sektöre Yatırmayın!

Hisse senetleri mükemmel olabilir. Sadece tüm paranızı tek bir hisse senedine yada tek bir sektöre yatırmayın. Tanıdığınız, güvendiğiniz ve hatta günlük yaşamınızda kullandığınız bir şirkete yatırım yaparak kendi sanal yatırım fonunuzu oluşturmayı düşünün.

Sadece hisse senetleri dikkate alınması ihtiyaç duyulan tek şey değildir. Ek olarak emtialara, borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarına (GYO’lar) yatırım yapabilirsiniz. Ve yalnız kendi ana üssünüze bağlı kalmayın. Bunun ötesinde düşünün ve küreselleşin. Bu şekilde, riskinizi etrafa yayarsınız ve bu da daha büyük ödüllere ve kazançlara yol açabilir.

İnsanlar, bildiğiniz şeye yatırım yapmanın averaj bir yatırımcıyı perakende odaklı bırakacağını sadece bir şirketi tanımanın yada mal / hizmetlerini kullanmanın bu sektöre sıhhatli bir yaklaşım olabileceğini iddia edeceklerdir.

Gene de fazlaca ileri gitme tuzağına düşmeyin. Kendinizi yönetilebilir bir portföyde tuttuğunuzdan güvenilir olun. Hakkaten yetişmek için zamanınız yada kaynağınız olmadığında 100 değişik araca yatırım yapmanın bir anlamı yoktur. Kendinizi ortalama 20 ila 30 değişik yatırımla sınırlandırmaya çalışın.

2. Endeks yada Tahvil Fonlarını Düşünün!

Karışıma endeks fonları yada durağan(durgun) gelirli fonlar eklemeyi düşünebilirsiniz. Çeşitli endeksleri izleyen menkul kıymetlere yatırım yapmak, portföyünüz için mükemmel bir uzun vadeli çeşitlendirme yatırımı yapar. Bazı durağan(durgun) gelirli çözümler ilave ederek, portföyünüzü piyasa dalgalanmasına ve belirsizliğine karşı daha da korumuş olmuş olursunuz. Bu fonlar geniş endekslerin performansıyla eşleşmeye çalışır, bu yüzden belirli bir sektöre yatırım yapmak yerine tahvil piyasasının kıymetini yansıtmaya çalışırlar.

Bu fonlar çoğu zaman düşük ücretlerle gelir, bu da başka bir bonus. Cebinizde daha çok para anlama gelir. Yönetim ve işletme maliyetleri, bu fonları çalıştırmak için gerekenler sebebiyle minimum düzeydedir.

3. Portföyünüzü Yapmaya Devam Edin!

Yatırımlarınıza tertipli olarak ilave edin. Yatırım meydana getirecek 10.000 dolarınız var ise, dolar-maliyet ortalamasını kullanın. Bu yaklaşım, piyasa oynaklığının yarattığı iniş ve çıkışları düzeltmeye destek olmak için kullanılır. Bu stratejinin arkasındaki düşünce, belirli bir süre süresince aynı oranda para yatırarak yatırım riskinizi azaltmaktır.

Dolar maliyet averajıyla, belirli bir menkul kıymet portföyüne tertipli olarak para yatırırsınız. Bu stratejiyi kullanarak, fiyatlar düşük olduğunda daha çok, yüksek olduğunda daha azca hisse satın alacaksınız.

4. Ne Vakit Çıkacağınızı Bilin!

Satın alma ve tutma ve dolar-maliyet averajı sağlam stratejilerdir. Sadece yatırımlarınızın otopilota haiz olması, işyerindeki güçleri görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Yatırımlarınızda güncel kalınca ve genel piyasa koşullarındaki değişimleri takip edin. Yatırım yaptığınız şirketlere ne işe yaradığını bilmek isteyeceksiniz. Bunu yaparak, zararlarınızı azaltma, satma ve bir sonraki yatırımınıza geçme zamanının geldiğini de anlayabileceksiniz.

5. Komisyonlara Karşı Dikkatli Olun!

İşlem türü değilseniz, ödediğiniz ücretler için ne aldığınızı anlayın. Bazı firmalar aylık ücret alırken, ötekiler işlem tutarı alır. Bunlar kesinlikle biriktirebilir ve kâr hanenize zarar verebilir.

Ne ödediğinizin ve bunun için ne aldığınızın bilincinde olun. Ihmal etmeyin, en ucuz seçim devamlı en iyisi değildir. Ücretlerinizde herhangi bir değişim olup olmadığı mevzusunda kendinizi güncel tutun.

Netice:

Yatırım yapmak keyifli olabilir ve olmalıdır. Eğitici, bilgilendirici ve ödüllendirici olabilir. Disiplinli bir yaklaşım benimseyerek ve çeşitlendirme, satın al ve tut ve dolar-maliyet averaj stratejileri kullanarak, en fena zamanlarda bile yatırım yapmayı ödüllendirici bulabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir