PrimeXBT’den Tarihe Yolculuk: Gerçekleşmiş On Çılgın Piyasa Tahmini

Analistler, hedge fonu yöneticileri, ekonomistler; makro piyasalarda neler olacağına dair oldukça spekülatif tahminler yaparlar. Kimi zaman nokta atışı tahminler yaparlarken, kimi zaman de bu tahminlerin gerçekleşmesi oldukça deli gelir. Seneler geçtikçe, tahminler sonunda kanıtlanarak artar yada bir süre geçince yanlış tahminler unutulur.

PrimeXBT araştırması tam da bu aşamada, en sonunda gerçekleşen ve piyasayı şaşkınlıklar içinde bırakan, en deli tahminlerden bazılarını ortaya çıkardı. Ek olarak araştırma ekibi, hemen hemen gerçekleşmemiş yada kanıtlanamayan birkaç temel tahminin yanı sıra, bu tahminlerden avantaj elde etme yollarını da araştırdı.

Stark Borsa Uyarısı ve Tekrardan Ralli

2020 yeni başladığında, borsalar 90 yılı aşkın büyümeyi ve dünyanın görmüş olduğu en uzun boğa piyasasını kapattı.

S&P 500, Dow Jones, Nasdaq, FTSE, DAX ve öteki birçok büyük hisse senedi endeksi, 2020 yılının Şubat ayında tüm zamanların en yüksek rekorunu kırdı.

Bununla beraber yüksekten düşüş de sert olur. Dr. Doom takma adıyla tanınmış bir finansal analist, endekslerin üstün dereceli seviyelere çıkmasının büyük bir borsa çöküşünü getirebileceğini belirtmişti.

Nouriel Roubini, seneler süresince finansal dalgalanmalarla ilgili birkaç negatif tahmin yapmış oldu ve hatta 2017’de kripto para balonunun patlaması olarak adlandırdı. Lakabını da tam olarak bu şekilde kazanmıştır. (Dr. Kehanet)

Fakat Dr. Doom eski numaraları mı deniyordu yoksa gene haklı mıydı? Hisse senetleri piyasasında %40’lık bir düşüşü bildirdiğinde Kara Perşembe yaşandı ve salgın piyasalarda paniğe niçin oldu. Pazar birkaç gün içinde tam olarak %40 oranında düştü. Yıkıcı pazar çöküşünün peşinden, Fundstrat’tan Tom Lee, çöküş yaşamış borsaların Kara Perşembe’yi izleyen haftalarda %50’nin üstünde iyileşme sağlayacağını öngördü. Borsa terfi etti ve geçmişte yürekli ve yanlış Bitcoin tahminleri meydana getiren yanlış Tom Lee, borsadaki toparlanma ile tekrardan prestij kazanmıştır.

Sadece her doğru borsa tahmini için yanlış bir tahmin daha olur. Iktisat araştırma şirketi HS Dent’in CEO’su Harry Dent, fena bir borsa çarpışma çağrısıyla ilgili tüm kitabı kaleme aldı.

Yazar 2011 senesinde, 2013 senesinde bir tek 3.000 puana düşen Dow Jones Endüstriyel Averajı hakkında bir kitap olan Büyük Crash Ahead’i yayınladı. Dow Jones şu anda 26600 civarında işlem görüyor.

Altın ve Gümüş Kadar Mühim, Kıymetli Metal Tahminleri

Altın tahminleri, kıt kıymetli metallerin kendisi kadar nadirdir denilebilir.

Kıymetli metaller, bilhassa son birkaç senedir yeni bir yükseliş trendi görüldüğünde ve ekonomik kargaşa arttıkça hareket edeceği için, tahmin mevzularında altın ve gümüş devamlı finansal analistlerin radarlarındadır.

Yükseliş eğilimi gerçekleşmeden ilkin Bank of America, XAU/USD’nin 2019 senesinde ons başına 1400 dolardan işlem yapmasını istiyordu. Temmuz’a kadar, altın hedefe ulaştı ve tırmanmaya devam etti.

Ertesi yıl, Goldman Sachs altın fiyatlarının ons başına 1600 dolardan işlem yapmasına dikkat çekti, sadece altın piyasasında şu anda bildiğimiz başka bir tahmin gerçekleşti.

Aynı analistler, yatırımcılar varlığı güvenli bir sığınak ve enflasyona karşı korunma olarak gördükçe, ons başına 2.000 doların üstünde paraya işaret ediyorlar.

Sadece her altın çağrısı için altın eşdeğeri vardır. Kasım 2012’de Deutsche Bank, kıymetli metalin şimdi ons başına bir analistin de belirttiği 2.000 dolara yükseleceğini tahmin etti.

Bunun yerine altın, bir ay sonrasında değerlemesini neredeyse yarı yarıya düşüren bir düşüş trendine düştü. Sadece tekrardan toparlandı ve vadeli işlem piyasalarında 2 bin dolar seviyesini görmüş oldu.

Kıymetli metallere devam etmeden ilkin, pazardaki gümüş tahminlerine yer vermek istedik. Metalla Royalty & Streaming direktörü EB Tucker, gümüşün bu yıl ons başına 20 doların üstüne çıkacağını tahmin etti. Bu hafta itibariyle XAG/USD bu hedefe ulaşarak patlak verdi. (Yazım itibariyle 24 dolar seviyelerinden işlem görüyor.)

Petrol Tankını Bu Senenin En Düşük Seviyesinde Öngören Tek Analist

Savaşlar bir zamanlar petrol tutarları üstünden yapılırdı, sadece bu sefer pandemiden beri arzı en yüksek seviyelere ulaştı, şimdi ise nerede depolanabileceği mevzusunda ihtilaf var.

Eylül 2019’da, Goldman Sachs emtia araştırması başkanı Jeff Currie, petrol ticaretinin varil başına 20 dolarlık bir fiyata ulaşabileceğini ileri sürdü. Currie, petrol fiyatlarının fiyatlandırılmasını öngören birkaç analist arasındaydı, sadece Currie bile petrol fiyatlarının ilgili depolama maliyetleri sebebiyle geçici olarak negatif tecim yapacağını düşünemezdi.

Öngörülemeyen Kripto Para Piyasasını ve Bitcoin’i Tahmin Etme

Bitcoin adını tam duyurmadan ilkin, bazı analistler varlığın 2017 boğa piyasasını tahmin etti ve bu da tam ölçekli bir finansal balon hareketine yol açtı.

Civic ve blockchain girişimcisinin kurucusu Vinny Lingham, Bitcoin fiyatının sonunda 2017’de BTC başına 1.000 dolar dan 2.000 dolar ve 3.000 dolara yükselmesini öngördü.

Global Advisors’tan Daniel Masters, 4.400 dolardan birazcık daha yüksek bir hedef öngördü. Kripto para birimi tüm beklentileri yıkmaya ve yıl bitmeden 20.000 dolara ulaşmaya devam etti.

Büyük teknoloji markalarına yapmış olduğu yatırımlarla tanınan milyarder girişim kapitalisti Tim Draper, hem de büyük bir Bitcoin boğasıdır. Draper, Bitcoin’in 2018 yılına kadar-tam dört yıl önce- 10.000 dolara ulaşmasını öngördü.

Sonrasında tahminleri ikiye katlandı, sadece gene de yatırım söz mevzusu olduğunda Draper’ın  hakikaten vizyoner bulunduğunu kanıtlıyor. Draper, Bitcoin’in bigün potansiyel olarak yüz binlerce hatta milyonlarca dolara ulaşmasını bekliyor.

Doğru olan tüm Bitcoin fiyat tahminlerinin hepsi pozitif yönde değildir. Efsanevi emtia tüccarı Peter Brandt, 2018’de  varlığın parabolünün kırılmasından sonrasında BTC/USD’de %80 yada daha çok geri çekilme tahmininde bulunmuş oldu.

Netice, mevcut ayı piyasası dip seviyesine %84’lük bir düşüş yaşadı ve BTC fiyatı 3.200 dolara kadar düştü.

PrimeXBT Araştırması Gerçekleşip Gerçekleşmediği Belli Olmayan, Yırtıcı ve Deli Tahminleri Ortaya Çıkardı

Gelecekteki fiyat tahminleri, borsada 1929 seçimi bir hareketin yaşandığına işaret ediyor, bazı firmalara nazaran altının ons başına 3.000 dolara çıkacağı ve Bitcoin’in BTC başına 75.000 dolardan 100.000 dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Myrmikan Capital’in kurucusu Dan Oliver’a nazaran altın ons başına 10.000 dolara ulaşacaktır. BTC 400.000 doları göreceği tahmini ise, Bitcoin’in mevcut para politikası karşısında altından daha iyi performans göstermesini bekleyen Max Keizer tarafınca yapılmış oldu.

Bitcoin’in arzı sınırı olan, bu yüzden bir tek 21 milyon BTC var. Bu gerçeğe dayanarak, Bitcoin fiyat tahminleri BTC başına milyon dolarlara varıyor.

PrimeXBT ile Herhangi Bir Pazarda Öngörülemeyenlere Hazırlanın

Analistler, forex’ten kripto paralara, hisse senedi endekslerine, emtialara ve daha fazlasına, derhal her pazardaki volatilitede keskin bir artışa ve mühim bir oynaklığa işaret ediyor.

Bu varlıkların tümü ve yukarıdaki tahminler süresince belirtilenler; gelişmiş, ödüllü bir Bitcoin marj tecim platformu olan PrimeXBT’de işlem görmektedir.

Platform tarafınca sağlanan uzun ve kısa pozisyonlar, ziyanı durdurma ve kar emirleri alma şeklinde gelişmiş tecim araçlarını ve TradingView’un yerleşik grafik yazılımını kullanmak, yatırımcıların yukarıda kanıtlanmamış tahmin edilen sonuçlardan herhangi birine hazırlanmasına destek olabilir. Ek olarak trader’ların öngörülemeyen tahminlere hazırlanmalarına da destek olabilir.

2020 yılı tüm hesaplarda üstün dereceli kıran bir yıl olmuştur ve yatırımcılara asla olmadığı kadar eşi görülmemiş fırsatlar sunmaktadır. PrimeXBT, en kolay ve en çeşitli portföy yönetimi deneyimi için tek bir çatı altında oldukça çeşitli pazarları sizlere sunar.

Kayıt işlemi bir dakikadan azca sürer ve bu deli tahminlerden birinden yararlanmak yada fırsatları kaçırmak seçenekleri sizin elinizdedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir