Proof of Work (PoW) Nedir? Nasıl Çalışır?

Proof of Work (PoW), ağlarında gerçekleşen işlemleri doğrulamak için Bitcoin dahil olmak suretiyle kripto para birimleri tarafınca kullanılan bir düşünce birliği (konsensüs) protokolüdür. Bu ağlar çoğu zaman blockchain teknolojisi üstüne kuruludur. Bir blok zinciri, bir ağ içinde gerçekleşen merkezi olmayan, güvenilir bir işlem defteridir.

İşlemler, defterde yer edinen verilerin doğruluğunu değerlendirmek için bir kriptografik protokol kullanılarak ayrı ayrı bilgisayarlardan oluşan bir ağ tarafınca doğrulanır. Bitcoin ve öteki bazı kripto para birimlerinin arkasındaki yenilik, üç ayrı hızla gelişen teknolojinin entegrasyonunda yatmakadır: merkezi olmayan bir defter, kriptografik anahtarlar ve Proof of Work.

Madencilik sürecinde Proof of Work protokolü kullanılır. Bu işlem esnasında düğümler, her bir işlem bloğunda yer edinen bilgilerin doğru olduğundan güvenli olmak için kendi aralarında rekabet eder ve bu çabalar için bir ödül alırlar.

Bir ürün için 10 dolar ödeme yapmış olursanız, o para biriminin kıymetini anlarsınız ve ABD Merkez Bankası tarafınca desteklendiği için ona güvenirsiniz. Bu kurumlar, bastıkları para birimlerinin değerinin garantörü olarak hareket ederler. Proof of Work protokolü de kripto para birimleri için aynı şeyi yapar. Ağ düğümlerine verileri doğrulaması ve yanlış detayları reddetmesi için bir teşvik bedeli vererek, blok zincirinde yer edinen verilerin güvenilir olmasını sağlar. Tamamı, onu destekleyen merkezi bir kurum olmamasına karşın gerçekleşir.

Proof of Work Iyi mi Çalışır?

Bir şahıs öteki bir kişiye Bitcoin gönderirse, bu işlem bir vakit damgasına haiz öteki işlemlerle beraber bir blokta kaydedilir ve değişik makinelerin yada madencilerin bunu doğrulamak için hesaplama güçlerini kullandıkları merkezi olmayan ağa iletilir (bloğun geri kalanıyla beraber).

Ağ düğümleri, giderek daha karmaşık matematiksel bilmecelere çözüm bulmak için kendi aralarında rekabet ederek detayları doğrular. Düğümler, bu sırada doğru numarayı bulana ve bunu öteki makinelere iletene kadar çözümler arar ve bu tarz şeyleri sunarlar. Bu tecrübe etme yanılma kanalıyla gerçekleştirilmektedir.Düğümlerin çoğunluğu bir madencinin problemi çözdüğünü kabul ettiğinde, bir düşünce birliğine varılır.

Bu emek harcama için madenci işlem tutarı şeklinde bir ödül alır ve işlem bloğu, blok zincirinin değişmez bir parçası haline geldiği merkezi olmayan, paylaşılan deftere eklenmiş olur. Bu değişik düğümler, tüm ağın kabul etmiş olduğu bir çözüme ulaşana kadar rekabet ettiklerinde, oldukca fazla hesaplama gücü, enerji ve vakit kullanırlar. Problemler daha karmaşık hale geldikçe bu maliyetler de artmaktadır, bu da sistemi aldatmama mevzusunda daha çok teşvik sağlar.

Proof of Work ve Madencilik

Daha derine inersek, PoW, blok zinciri adında olan dağıtılmış bir defterde yeni bir güvensiz işlemler grubu (sözde blok) oluşturmak için yapılması ihtiyaç duyulan, madencilik olarak da adlandırılan pahalı bir bilgisayar hesaplamasını tanımlamak için bir gerekliliktir.

Madencilik iki amaca hizmet eder:

  • Bir işlemin meşruiyetini doğrulamak, sözde çifte harcamadan kaçınmak
  • Önceki görevi yerine getirmeleri için madencileri ödüllendirerek yeni kripto para birimleri yaratmak

Bir işlem ayarlamak istenildiğinde, arka planda şunlar yaşanmaktadır:

  1. İşlemler, blok dediğimiz şekilde bir araya toplanır;
  2. Madenciler, her blok içindeki işlemlerin yasal bulunduğunu doğrular;
  3. Bunu yapmak için madenciler, Proof of Work problemi olarak malum matematiksel bir bulmacayı çözmelidir;
  4. Her blok problemini çözen ilk madenciye bir ödül verilir
  5. Doğrulanmış işlemler genel blok zincirinde saklanır

Tüm ağ madencileri, aday bloğu ilgilendiren matematiksel problemi çözen ilk şahıs olmak için rekabet eder. Bir madenci nihayet doğru çözümü bulduğunda, bunu tüm ağa aynı anda duyurur ve protokol tarafınca sağlanan bir kripto para birimi ödülü (ödül) alır.

Proof of Work yalnızca Bitcoin blok zinciri tarafınca değil, bununla beraber Ethereum ve öteki birçok blok zinciri tarafınca da kullanılır.

Proof of Work ve Enerji Tüketimi

Proof of Work’ün eleştirilen en mühim noktası tükettiği enerji miktarıdır. Bitcoin’in yaratılmasından bu yana, Proof of Work, eşler arası kripto para biriminin baskın tasarımı olmuştur, sadece madenciliğin enerji tüketimine bakan birçok emek harcama, bunun verimli olmadığını göstermektedir. 2014 senesinde meydana getirilen bir araştırma, o dönemde Bitcoin madenciliği için kullanılan gücün İrlanda’nın elektrik tüketimiyle eş değerde bulunduğunu göstermişti.

O zamandan beri, enerji tüketimine daha azca bağımlı olan gelecekteki eşler arası belirteçlerin uygulanabilirliğini göstermeye yönelik yeni tasarım girişimleri ortaya atılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir