Reserve Rights (RSV) Nedir?

Bu yazımızda sizlere Reserve Rights nedir, Reserve Rights ne işe yarar bu soruların yanıtını sunmaya çalışacağız.

Reserve Rights Nedir?

Reserve Rights, temelde enflasyon oranı yüksek olan ülkelerdeki insanoğlu ve firmalar için  stabil ve küresel bir para birimiyle birlikte ödeme yöntemi sunmak isteyen bir sistemdir. RSR ise Reserve Rights’ın yönetişim token’ıdır. Reserve Rights protokolünün 3 tane kripto para birimi bulunur. Reserve token (RSV), Collateral token ve Reserve Rights token (RSR).

RSV isminde olan token, merkezsiz bir stablecoin’dir. Reserve Rights token ise Reserve token’ın istikrarlı halini kolaylaştırma amacıyla kullanılan bir kripto para birimidir.  Reserve Rights’a bakılırsa kripto para birimleri, şu an tüm dünyada kullanılan geleneksel para birimlerinden fazlaca daha iyi ve bundan dolayı de tüm dünyanın kolaylıkla kullanabileceği bir kripto para birimi yaratılmalı. Protokol de tam olarak bu amaçla çalışmalarını sürdürüyor.

Reserve Rights Protokolü Ne İşe Yarar?

Biriki Rights’ın ilk versiyonu büyük seviyede merkezi bir halde çalışacak. Protokol ondan sonra zaman içinde her bir protokol bileşeni zincir üstünden taşınmak suretiyle kurucu ekip tarafınca kontrolden çıkarılarak sonunda tamamen merkeziyetsiz bir hale getirilecek.

Biriki ağının planlanan üç aşaması bulunmaktadır:

Merkezi halde olan aşama: Reserve, her biri tokenize edilmiş bir ABD doları olan azca sayıda güvence token’ı ile desteklenmektedir.

Merkeziyetsiz aşama: Reserve, merkezi olmayan bir halde değişen bir varlık sepeti ile desteklendiği, sadece gene de ABD dolarına bakılırsa fiyatı stabilize edilmiş olduğu aşama.

Bağımsız aşama: Rezervin, doların tutarındaki dalgalanmalardan bağımsız olarak gerçek satın alma enerjisini dengelemek amacıyla artık ABD dolarına sabitlenmediği aşama.

Bu genel bakışta, Reserve Rights’ın merkezi olmayan bir halde değişen bir varlık sepeti ile desteklendiği, sadece ABD dolarına bakılırsa fiyatta hala stabilize edilmiş olduğu, merkezi olmayan aşama olan Aşama 2’yi açıklayacağız.

Reserve Rights Protokolü, herhangi bir akıllı sözleşme platformunun üstüne yada kendi zinciri üstünde uygulanabilir. Başlangıçta Ethereum Ağı üstünde geliştirme yapılıyor sadece sonucunda iki yönlü köprülerin tüm büyük akıllı sözleşme platformlarında Reserve token’ın tam beraber çalışabilirliğini sağlanması planlanıyor.

Reserve Token’ının başlangıçta hedef kıymeti 1,00 ABD doları olacak, sadece uzun solukta ABD dolarının sabiti olmaktan çıkması amacıyla tasarlandı.

Reserve Rights Token Çeşitleri

Biriki Protokolü, üç tür jetonla etkileşime girer:

Reserve Token’ı (RSV): ABD doları ve öteki durağan(durgun) fiat parayı kullandığımız şekilde tutulabilen ve harcanabilen istikrarlı (stablecoin) bir kripto para birimi.

Reserve Rights Token (RSR): Reserve token’ının istikrarını kolaylaştırmak için kullanılan bir kripto para birimi.

Güvence Token’ları: ABD hükümetinin ABD dolarını altınla desteklediği zamana benzer şekilde, Reserve token’ının kıymetini desteklemek için Reserve akıllı sözleşmesinde tutulan öteki varlıklardır. Protokol, tüm Reserve token’larının değerinin minimum %100’ü değerinde güvence token’ları tutacak şekilde tasarlanmıştır. Güvence token’larının bir çok, belirteçli tahviller, mülkler ve emtialar şeklinde gerçek dünya varlıklarıdır. Portföy nispeten rahat başlamış olacak ve zaman içinde daha çok varlık sınıfı tokenize edildikçe çeşitlenecektir.

Reserve Rights’ın Amacı Nedir?

Bilinmiş olduğu suretiyle kripto para birimi terimi, bir e-posta sıralamasında teknik bir münakaşa olarak başladı, ondan sonra ufak bir harekete dönüştü, spekülatör ordularını cezbetti ve peşinden kendisinin milyarlarca işe yaramaz taklitine bölündü. Reserve ekibi kripto para piyasasının küresel sahnede sağlamlaşmaya ve sonucunda bir güç savaşına yol açacağına inanıyor. Rahatsız edici bir kesinti, gerçek bir yıkım tehdidi ve gerçek bir refah artışı vaadi gördüklerini dile getirerek bunun nedenlerini ise şu şekilde açıklıyorlar:

  • Dünyanın bazı yerlerinde paralar kıymet kaybediyor: Yozlaşmış hükümetler para birimlerinde istikrarlı bir kıymet sağlamakta zorlanıyor.
  • Kripto para birimleri, ABD dolarına sabitlenmiş merkezi paralar üstünde çalışan birçok proje ile bu problemi çözmeye çalışıyor.
  • Gelecekteki baskın kripto para birimi, merkezi olmayan, dolardan bağımsız bir stablecoin olacak ve dünyadaki birçok ülkede ekonomik durumu değiştirecek.

Bir süredir Ropsten kontrol ağında bir Reserve sürümü çalışıyor, sadece bu kadar mühim bir yazılım parçasını görevli bir halde başlatma süreci, denetim token sahiplerine teslim edilmeden ilkin bir üretim ortamında yinelenen kontrol aşamalarını içeriyor. Sonunda bir ağ, bir tek teknoloji ile ilgili değildir, insanlarla ilgilidir. Reserve, bir düşünce ve bir kişiyle başladı ve yatırımcılar ve büyüyen bir topluluk tarafınca desteklenen destansı bir ekibe dönüştü. Hâlâ bir tek başlangıç aşamasındalar fakat seyahat için oldukça heyecanlılar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir