Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Kimdir?

Brad Garlinghouse, Ripple’ın CEO’su ve Yönetim Kurulu üyesidir. Ripple’dan ilkin Brad, dosya ortaklaşa iş hizmeti Hightail’in CEO’su olarak vazife yapıyordu. 2009’dan 2012’ye kadar AOL’de Tüketici Uygulamaları Başkanı olarak vazife yapmış oldu ve bundan ilkin Yahoo’da kıdemlı başkan yardımcısı da dahil olmak suretiyle 2003’ten 2009’a kadar çeşitli yönetici pozisyonlarında bulunmuş oldu.

Brad, kariyerinin başlarında Dialpad Communications CEO’su olarak VoIP piyasasına öncülük etmeye destek olmıuştur. Kendisi halen OutMatch Yönetim Kurulu’nda vazife yapmakta olup Ancestry.com ve Tonic Health’de yönetim kurulu pozisyonlarında da bulunmuştur.

Bradley Şehir “Brad” Garlinghouse, finansal teknoloji şirketi Ripple Labs’ın CEO’su ve Yönetim Kurulu üyesidir. Daha ilkin Hightail’in (eski adıyla YouSendIt) CEO’su ve Başkanıydı. Hightail’den ilkin, AOL ve Yahoo’da vazife meydana getiren Garlinghouse, teknoloji sektörünün malum adları içinde içeriyor. Garlinghouse 6 Şubat 1971’de ABD / Topeka, Kansas’ta dünyaya gelmiştir. Garlinghouse, Kansas Üniversitesi’nden iktisat alanında lisans ve Harvard Business School’dan MBA derecesine haizdir.

Kariyeri

Garlinghouse, 2000-2001 yılları aralığında Dialpad’e CEO olarak katılmadan ilkin @Home Network’te ve @Ventures’te GP olarak vazife yapmıştır. 2003-2008 yılları aralığında Yahoo’da Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak vazife yapmış oldu. Garlinghouse, Yahoo’da oldukça mühim noktalarda emek harcamalar yürütmüştür.

Popüler isim Yahoo’dan sonrasında Silver Lake Partners’da Kıdemli Danışman olarak vazife yapmış ve arkasından 2009’dan 2011’e kadar AOL’de Tüketici Uygulamaları Başkanı olarak görevde bulunmuştur. Garlinghouse sonrasında Hightail’e katımış ve Eylül 2014’e kadar CEO olarak vazife yapmıştır. Meşhur isim sonrasında şirketten yaşanmış olan bir anlaşmazlığın arkasından ayrılmıştır.

Garlinghouse daha ilkin Animoto’da yönetim kurulu pozisyonundaydı. Garlinghouse, Ripple’a Nisan 2015’te COO olarak katıldı ve o zamanki CEO ve kurucu ortak Chris Larsen’e rapor verdi. Aralık 2016’da ise CEO görevine terfi etti.

Aralık 2019’da Garlinghouse, Ripple’ın Tetragon, SBI Ventures ve Route 66 Ventures’tan 200 milyon dolarlık C serisi finansman turu topladığını duyurdu. 2020’de Garlinghouse, XRP kripto para biriminin satışlarından elde edilmiş gelire haiz olmasaydı Ripple Labs’ın para kaybedeceğini kabul etti.

2018 ve 2019’da Garlinghouse, birçok kez SWIFT mesajlaşması için gösterilen hata oranının minimum %6 bulunduğunu iddia etti. London School of Economics Business Review tarafınca gösterilen bir araştırma ise bunun doğru olmadığınu gösterdi.

AOL’deki İş Yaşamı

Zamanında Tüketici Uygulamaları Başkanı ve AOL’un Silikon Vadisi operasyonlarının başkanı olarak vazife yağan Garlinghouse, AOL’un yeniliğe ve en önemlisi tüketiciye tekrardan odaklanmasıyla ilgili sorumluluğu yönetmiştir. Eylül 2009’da AOL’ye katılmasıyla birlikte firmanın AOL Mail ve AIM benzer biçimde kontakt ürünlerinin küresel erişimini genişletme ve ek olarak firmanın mobil ve toplumsal stratejisini ve eski istemci ve vasıta çubuğu ürünlerini tekrardan canlandırma çabalarında bulunmuştur. Garlinghouse, AOL’un Tüketici Uygulamaları işinin büyümesiyle ilgili sorumluluklarına ek olarak, firmanın risk sermayesi kolu olan AOL Ventures’ın West Coast liderliğini de yapmıştır. O zamanlar Garlinghouse AOL’de hakikaten başarıya ulaşmış bir şirket ekip oluşturduklarına inanıyordu. Bu yüzden, üst yönetim ekibinin bir parçası olarak günlük sorumluluklarına ek olarak, Brad, insanların düşünme ve şirketteki günlük rollerine yaklaşımlarını devamlı olarak sorgulayarak AOL’de kazanan bir kültür yaratma olgusuna inanılmaz derecede odaklanmıştı.

Silver Lake Partners ve Yahoo Periyodu

Garlinghouse, AOL’ye ulaşmadan önce Silver Lake Partners’da Kıdemli Danışman olarak çeşitli potansiyel satın almalar mevzusunda şirket içi danışman olarak hizmet veriyordu. Bundan ilkin GArlinghouse, Yahoo’da ortalama altı yıl geçirmiştir. Kendisi Yahoo’da son olarak İletişim ve Topluluklardan Görevli Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak vazife yapmıştır. Onun liderliğinde Yahoo! Mail, 3. sırada yer aldı ve tüm rakiplerine mühim bir fark attı. Garlinghouse’ın liderliğinde firmanın mesajlaşma hizmeti de bu pazarda önder konuma terfi etti. Garlinghouse ek olarak firmanın Flickr fotoğraf paylaşım hizmetini ve Yahoo! Gruplar hizmetini de yönetti.

Meşhur isim Yahoo’dan ilkin ise Dialpad.com Inc.’in CEO’suydu ve firmanın tüm çalışmalarından, finansından, satışından ve pazarlamasından sorumluydu. Ek olarak @Ventures’da Genel Ortak, @Home, Inc.’de Medya Geliştirme Kategori Müdürü ve SBC Communications’da Müdür olarak vazife yapmış oldu.

Ripple Periyodu

Garlinghouse, CEO olmadan ilkin Ripple’a 2015 senesinde operasyon müdürü olarak işe başladı. Garlinghouse,  öteki tipik endüstrilerden sıyrılan bir şirkette iyi mi çalışmak istediğini şu sözlerle açıklıyor:

“Silikon Vadisi’nde pek oldukca garip şey döndüğünü düşünüyorum. Etrafıma bakarken, bana bakılırsa, blok zinciri ve kripto dünyasında olanlar mühim bir hareket. Kriptoda ve Ripple’da neler oluyor? Ödemeler açısından küresel ticaretin yönetilme şeklini temelden değişiklik yapma fırsatımız var. Başarıya ulaşmış olursak, bu bir dönüşümdür. Evrende kendi ufak çukurumuzu açmamızı elde edecektir.”

Ekim ayında şirket, 100’den fazla finans kurumunun Ripple’a ilişik bir kurumsal blok zinciri ağı olan RippleNet’e katıldığını duyurdu. Firmanın küresel ağına katılan üyeler içinde Credit Agricole, BBVA, UniCredit, Standard Chartered, UBS ve National Bank of Abu Dhabi benzer biçimde üyeler bulunmakta. Garlinghouse, bu başarı hakkında ise şu şekilde konuşuyor:

“Şimdiye kadar son aşama şanslıydık, birçok müşterimiz var. Bence bununla ilişkili ağ tesirleri göz önüne alındığında, katılımın değerinin ağdaki düğüm sayısına bakılırsa artmaya devam etmiş olduğu bir dönüm noktasına ulaştığımızı düşünüyoruz. Bu katlanan bir kıymet artışına işaret.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir