Ripple (XRP) Teknik Analizi: 23 Eylül 2019

Ripple haftaya 0,26$ seviyesinden başlangıç yapmış oldu. Hafta içinde atağa geçen XRP, 0,326$ seviyesine kadar süratli bir yükseliş gerçekleştirmiş oldu.  Bu seviyeden sonrasında düzeltme sürecine başlayarak düşüşe geçti ve haftayı 0,272$ seviyesinden kapadı. Bu kapanışla birlikte haftalık bazda %5 kıymet kazanan Ripple, yatırımcısını azıcık da olsa memnun etti diyebiliriz.

Dolar paritesinde geçtiğimiz haftaki Ripple teknik analizimde bir senelik destek olarak çalışan T1 trendinin öneminden bahsetmiştim. Bu haftaki grafikte görüldüğü suretiyle, atağa geçen XRP, T1 trendinde direnç ile karşılaştı ve maalesef bu direnci aşamayarak düşüşe geçti. Bir senelik destek olan T1, direnç olmanın hakkını verdi diyebiliriz. Mevcut duruma gelecek olursak; düzeltmenin de sert satışlarla devam ettiğini görüyoruz. Bilhassa pazar günü barı maalesef tabloyu negatif hale getirmiş. Fiyatın 0,266$ altına düşmemesi halinde yönün tekrardan yukarı döneceğini değerlendiriyorum. Yukarı harekette öncelikli olarak 0,287$ seviyesi sonrasında da T1 trendi takibimizde olmalıdır. T1 üstünde ise tablonun tekrardan pozitif yönde hal alacağını, iyi bir boğa piyasası koşullarının oluşacağını değerlendiriyorum. Şimdi XRP/BTC paritesini inceleyelim.

XRP/BTC paritesinde Salı ve Çarşamba günlerinde güzel uzun barlar görüyoruz. XRP’nin Bitcoin karşısında kıymet kazanması XRP/USD paritesini de haliyle yukarı taşıdı. Yalnız XRP/BTC paritesinde 9 aydır devam eden düşen trend neredeyse yukarı yönlü olarak kırılmış değil. Dolayısı ile kalıcı bir yükselişin varlığından söz etmek için neredeyse erken diyebiliriz (grafik logaritmiktir.). Yalnız mevcut durum için kırmızı düşen trende doğru hareketin devam edeceğini düşünüyorum. Grafiğin hacim tarafındaki uzun barların da bu durumu desteklediğini söyleyebiliriz. Yukarı kırılımın gelmesi halinde ise fiyat hareketinde ivmelenme olacağını değerlendiriyorum. Yatay bölgede ise 3340Sat seviyesi direnç olarak takibimize olmalıdır.

Analizde yer edinen data, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir