Romanya Elektronik Para Yasaları Üzerinde Çalışıyor

Romanya Maliye Bakanlığınca meydana getirilen son dakika açıklamasında kripto paralardan ”elektronik para” olarak söz edildi. Kripto para yasaları hazırlayacak olduklarını açıklayan yetkili, bu mevzuda Romanya hükümetinin kati kararının bulunduğunu ve kripto paralarla ilgili hazırlanacak olan yasaların kısa sürede devreye alınabilecek bulunduğunun mesajını verdi. Romanya yönetiminin elektronik paralar ile ilgili hazırlayacak olduğu yasalar mevzusunda kati kararlar vermediğini belirten yetkili, yeni yasalar üstünde çalışmalarına devam ettiklerini ve en kısa süre içinde elektronik para yasalarının ülkede mevcut yasalar ile eşit bir halde açıklanacak bulunduğunu deklare etti.

AB üyesi ülkelerden birisi olması ve AB üyesi ülkelerin almış olduğu kripto para önlemlerine benzer yasaları devreye alması beklenen Romanya ile ilgili Cenup Kore ve Malta yönetiminin elektronik para yasalarını baz alabilecek olduğu düşünülmekte.

Türkiye ve Birçok Ülke Yasa Hazırlamadı

Romanya hemen hemen daha yasal olarak elektronik para önlemleri almamışken bu yönde birçok yasal hazırlığını sürdürüyor. ABD ve Türkiye şeklinde ülkeler ise hala daha yasalar hazırlamadıklarından dolayı elektronik paralar alanında büyük bir boşluk durumu hakim oluyor. ABD’nin ve Türkiye’nin elektronik paralar ile ilgili iyi mi ve ne süre önlemler alacak olduğu mevzusunda ise hemen hemen bir izahat ve en küçük bir data maalesef ki yok.

  • Malta dünyada en iyi kripto para yasalarına haiz olan ülke iken AB üyesi ülkeler ise elektronik para yasalarını hazırlamayı sürdürüyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir