Rus Hükümeti Bitcoin Madencilerini Nükleer Santralle Destekleyecek

Rusya’da devlete ilişkin bir nükleer enerji santrali yakında Bitcoin madencilik merkezini besleyebilir.

Rosatom Devlet Atom Enerjisi Şirketi

Geride bıraktığımız ayın sonlarında Rosatom Devlet Atom Enerjisi Şirketi, Moskova’nın 200 mil kuzeybatısındaki Udomlya’daki Kalinin nükleer santralinin yakınında bir maden çiftliği açtı. Bir Rosatom iştiraki olan Rosenergoatom’daki veri merkezlerinin ve dijital ürünlerin başkanı Sergei Nemchenkov’a gore, şirket 30 megawatt’lık tesisi inşa etmek için 4,8 milyon dolardan fazla para harcadı.

Nemchenkov, amaçlarının Rosenergoatom’da madencilik yapmak yerine tesisin yakınında inşa edilen bir veri merkezine benzer şekilde, madencilere elektrik satma ve ekipmanı için yer kiralama fırsatı sunmak bulunduğunu belirtti.

Rosenergoatom Veri Merkezi

IMF ve Dünya Bankası’na gore Rosatom, dünyanın en büyük onbirinci ekonomisi Rusya’daki madencileri kucaklayan ilk büyük devlet kuruluşu.  Rosenergoatom’la beraber birkaç değişik lokasyonda daha hizmet vermeyi planlayan Rosatom Devlet Atom Enerjisi Şirketi madencilere sunmuş olduğu 240 megawatt’lık elektrik enerjisiyle küresel pazarda mühim bir oyuncu haline gelebilir.

Bu sayıyı bir perspektife oturtmak için şu örnek verilebilir: Çin madencilik devi Bitmain’in Rockdale, Teksas’taki tesisinin 25 ila 50 megawatt’lık bir kapasiteyle başlayıp sonunda 300 megawatt’a çıkması umut ediliyor. Aynı kasabada inşa edilen bir başka madencilik tesisi ise 300 MW’da başlamış olacak ve sonunda 1 gigawatt’a kadar çıkacak; her ikisi de dünyanın en büyük ünvanı bulunduğunu iddia ediyor.

Udomlya’daki Kalinin nükleer santralinin civarlarındaki madencilik tesisi, ortalama 215.000 metrekarelik dikdörtgen bir alanda, her biri ortalama 400 bireysel madencilik bilgisayarı barındıran 30 konteynere ev sahipliği meydana getirecek. 

Tesiste elektrik, madencilere kilovat saat başına 4 ila 5 sente mal olacak. Çin ve Kazakistan’ın bazı bölgelerinde 4 sentten daha düşük fiyatlar bulunabileceğinden, Rusya’daki bu tesisin sunmuş olduğu elektrik aslına bakarsak pek de ucuz sayılmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir