Rus Sberbank, çalışanlarını madencilik yaparken yakaladı

Devlet tarafınca denetim edilen ve ülkenin en büyük bankası olma ünvanını taşıyan Rus Sberbank, çalışanlarını bankanın bilgisayar ve ekipmanlarını kullanarak kripto para madenciliği yaparken yakaladığını deklare etti.

Banka, piyasadaki ekran kartlarını silip süpürmüştü

Hem de Avrupa’nın en büyük üçüncü bankası olan Sberbank’ın kripto para sektörüyle yakından ilgilenilmiş olduğu biliniyor. Şirket, daha ilkin de coin madenciliğinde kullanıma uygun devasa miktarlarda ekran kartı siparişi vermesiyle gündeme gelmişti. Piyasada satın alacak ekran kartı kalmayınca halktan gelen yoğun tepkiler sonucu Sberbank’ın genel müdürü Alexander Vedyakhin geçtiğimiz Kasım ayında özür dilemek mecburiyetinde bırakılmıştı.

Yapmış olduğu özür açıklamasında piyasadaki ekran kartlarının çoğunu satın aldıklarını itiraf eden Sberbank, bu donanım bileşenleriyle kripto para madenciliği yapmayacaklarını iddia etmişti. Bankanın başındaki Vedyakhin, üst düzey ekran kartlarıyla bankanın “suni zeka araştırma ve geliştirme” işlemleri için kullanılacağını söylemişti. Bu ne kadar inandırıcı, kim bilir.

Banka mensubu kripto para kazıyor!

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü de Sberank’ın yönetim kurulu üyelerinden Herman Gref, “Rusya’nın liderleri” başlıklı görüşmede yapmış olduğu konuşmada bankanın kurumsal olarak kripto para madenciliği yapmadığını açıklamıştı.

Gref, konuşmasının devamında “Madencilikte kullanılanlardan fazlaca daha değişik özelliklere haiz ekran kartlarını satın aldık. Sberbank’ın madencilikle herhangi bir alakası yok, sadece bankanın ekipmanlarını kullanarak madencilik meydana getiren çalışanlarımızı sık sık yakalıyoruz” dedi. Ek olarak Herman Gref, bankanın kâr elde etmek için fazlaca daha yüksek getirili finansal araçları kullanmayı tercih ettiğinin de altını çizdi.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir