Rusya ve İran Kripto Para İle Ticaret Başlatan İlk Ülkeler Olabilir

Rus haber portalı RBC’de gösterilen habere bakılırsa Rusya ve İran tarafınca kurulan ekonomik konseyde dolar sorunundan kaçınmak ve ihtimaller içinde yaptırımlar dolayısı ile iki ülke içinde problemler yaşanmasını engellemek adına kripto para ile tecim yapılması mevzusunun detaylı ve derin bir halde konuşulmuş olduğu bilgisi paylaşıldı. Sık sık ABD’nin yaptırımlarına maruz duracak olan ve şimdiden yüzlerce yaptırım ile karşı karşıya kalan İran’ın ABD’nin yaptırımlarından kaçınmak ve ihtimaller içinde tecim sorunları yaşamamak adına kripto para ile ticareti  başlatan ilk ülkeler içinde Rusya ile beraber yerini alabilecek olduğu açıklandı.

İran Parlamentosu Ekonomik İşler Komisyonu Başkanı Muhammed Rıza Pourebrahimi, açıklamasında iki ülke içinde yaptırımları delmek ve minimum oranda ticari mesele yaşamak adına dolar kullanımı yapılamayacak olduğundan dolayı kripto para birliği sağlanarak ticaretin bu yönde yapılmasının yarar sağlayacak ve yaptırımları aşmaya destek olacak en iyi tedbir olacak olduğu açıklamasında bulunmuş oldu.

İran ile Rusya Anlaştı

Rusya Federasyonu Devlet Duması Ekonomik Siyaset Komitesi‘nde İran ile kripto para üstünden tecim yapmak adına 2 gün ilkin antak kalma sağlandığına değinen Pourebrahimi, 2 ülke içinde bankalar içinde kurulan ilişkilerin daha çok derinleşmesi ve daha çok her iki ülkenin birbirine katkı sunması mevzusunda da açıklamalar ve görüşmeler yaptıklarını, hayata geçirmeye devam edecek olduklarını deklare etti. ABD Birleşik Devletleri Gömü Bakanlığı tarafınca mevzu hakkında izahat ise yapılmadı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir