SALT Lending Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

SALT Lending Nedir?

SALT Lending, Blockchain Destekli Krediler elde eden bir platformdur. SALT (Secured Automated Lending Platform – Güvenli Otomatik Borç Verme Platformu), kripto paranızı nakit kredi karşılığında güvence olarak koymanızı sağlar. Beklenmedik bir harcaması ödemeniz gerekiyorsa yada blockchain varlıklarınızı satmak zorunda kalmadan büyük bir satın alma yapmak istiyorsanız bu strateji oldukça idealdir.

SALT Lending Iyi mi Çalışır?

SALT, firmanın ticari markalı Blockchain Destekli Kredileri çevresinde dönüyor . Blockchain Destekli Krediler, Bitcoin benzer biçimde bir blockchain varlığını geleneksel para birimleri karşılığında güvence olarak verdiğiniz kredilerdir. Geleneksel otomobil yada ev kredilerinin aksine, bu kredileri herhangi bir kişisel yada ticari harcama için kullanabilirsiniz.

1.Üyelik 

Başlangıçta, SALT Lending platformunu kullanmak için ilkin üye olmanız ve ödeme yapmanız gerekiyordu. Üç üyelik kademesi vardı:

  1. Baz (1 SALT / yıl)
  2. Premier (10 SALT / yıl)
  3. Kurumsal (100 SALT / yıl)

Daha yüksek üyelik katmanları, ek para birimlerinde daha çok borç almanıza olanak tanır ve size daha esnek kredi koşulları sağlar. Daha yüksek katmanlar ek olarak yeni ürünlere erken erişim, portföy yönetimi ve kredi / banka kartları benzer biçimde bir takım başka avantajdan da yararlanır.

Bir hesap oluşturmak ve üye olmak için birkaç kişisel data sağlamanız gerekir . Bu bilgiler adınızı , soyadınızı , geçerli e-posta adresinizi ve ülkenizi ihtiva eder . Ek olarak  Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) kısıtlamalarına tabisiniz, bu yüzden bir kimlik yüklemeye hazır olmalısınız.

2.Borç Verenler

SALT’ın öteki tarafında borç verenler var. Borç verenler, varlıkların bir çok vakit karmaşık yapısı sebebiyle daha ilkin kripto para birimleriyle uğraşmaktan kaçındı. SALT, kredi verenlere mevcut süreçlerine ek maliyetler eklemeden kripto teminatını kabul etmeleri için gerekseme duydukları altyapıyı, uyumluluğu ve güvenliği sağlar.

Bu hizmetler karşılığında, kredi verenler bir SALT üyeliği için de ödeme yapmalıdır.

3.Kredi Süreci

SALT bir kez daha geleneksel finanstan değişik olarak, kredi puanınızı asla sorgulamaz. Bunun yerine platform, kredinizin şartlarını belirlemek için yalnızca kripto teminatınızın kıymetini kullanır.

Borç verenler, borç vermeye istekli oldukları şartları göndererek kredi sürecini başlatırlar. Bir borçlu olarak, çeşitli terimlere bakabilir ve size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Bir kredi seçtiğinizde, siz akıllı bir sözleşmeye güvence verirken, kredi verenler nakit fonları taahhüt ederler. Nakit para direkt banka hesabınıza gönderilir.

4.SALT Oracle

SALT Oracle, her bir kredi için akıllı sözleşmeler oluşturur ve kredinin vakalarını tetikler. Temerrüt riskini azaltmak için Oracle ek olarak kredi ödemelerini kaydeder ve kripto teminatının değişen kıymetini izler.

Her kredi, kredinin şartlarından hesaplanan bir kredi / kıymet oranıyla adım atar. Bu oran, fiilen kredi miktarının güvence miktarına bölünmesiyle elde edilir. Mesela, 125.000 $ değerinde Ethereum ile güvence altına alınan 100.000 $ ‘lık bir kredinin orijinal bir kredi-değer oranı şu olacaktır:

100.000 $ / 125.000 $ = %80,0

Krediyi ödediğinizde, bu oran azalır zira ödenmemiş kredi miktarı azalır. Sadece teminatınızın kıymeti piyasa fiyatındaki düşüş sebebiyle düşerse bu oran artacaktır.

Oran, ilk kredi / kıymet oranının ötesinde artarsa, aşağıdakilerden birini yapmanız gerekecektir:

  1. daha çok güvence sağlamak yada
  2. ek kredi tutarı ödemek

Oracle, kredi-değer oranlarını özerk olarak izler ve oldukça yükseldiğinde borçluları bilgilendirir. Borçlunun oranı düzeltmesi ihtiyaç duyulan süre, fiyat düşüşünün hızına bağlı olarak değişmiş olur.

SALT Lending Ekibi ve İlerleme

SALT  Shawn Owen CEO olarak ekip üstünden 15 üyeye haizdir. Owen, otelcilik operasyonlarında uzun yıllara dayanan deneyime haiz bir seri girişimcidir. 

SALT ekibinin en mühim üyesi, danışmanlarından bir Erik Voorhees’dir. Voorhees, en popüler kripto-kripto borsalarından biri olan ShapeShift’in kurucusu ve CEO’sudur .

SALT, resmi olarak üst düzey üyelere kredi vermeye başlayarak Ocak 2018’de büyük bir dönüm noktasına ulaştı. Platformun halihazırda 70.000’den fazla kredisi var ve bu krediler için 50.000.000 doların üstünde fon sağlamış oldu.

SALT Token Nedir?

Üyelik tokenları olarak da malum SALT tokenları, SALT borç verme platformunun bir üyesi olmak için harcadığınız ERC20 tokenlarıdır. 

SALT Token Nereden Alınır?

SALT satın almak için en popüler borsalar Binance  ve  Bittrex’tir. Bu borsalardan birinde SALT ile işlem yapmak için ilkin Bitcoin yada Ethereum’a haiz olmanız gerekir .

İkisine de haiz değilseniz, onları Gemini benzer biçimde bir borsada geleneksel para birimi ile satın alabilir ve arkasından aktarabilirsiniz.

SALT Token Nerede Saklanır?

SALT bir ERC20 tokenı olduğundan, onu nerede saklayacağınız mevzusunda birkaç değişik seçeneğiniz var. Popüler bir çevrimiçi seçenek MyEtherWallet’tir.

SALT internet sayfası, Jaxx cüzdanını kullanmanızı tavsiye ediyor ve hatta bununla ilgili talimatlar veriyor. Jaxx, Android, iOS, Mac, Windows, Linux’ta ve bir Chrome uzantısı olarak mevcuttur.

Tokenlarınızı saklamanın en güvenli yolu, Trezor yada Ledger Nano S benzer biçimde bir donanım cüzdanı kullanmaktır . Donanım cüzdanlarını kullanmak, paranızı çevrimdışı ve bilgisayar korsanlarının ve fena niyetli yazılımların erişemeyeceği bir yerde meblağ.

Netice: SALT Lending

SALT borç verme platformu, bazı gerçek dünya harcamaları yapmak istiyorsanız / yapmanız gerekiyorsa ve kripto varlıklarınızdan potansiyel kazançları yitirmek istemiyorsanız mükemmel bir seçenektir. Bunun ötesinde proje, büyük bir blockchain varlıkları sorununu – likidite olmaması için – çözmeye çalışıyor. Tamamen yeni bir kredi biçimi açarak, proje kripto para piyasasına daha çok likidite getiriyor.

Ekip sağlam bir blok zinciri deneyimine haiz ve sektördeki bir önder tarafınca tavsiye ediliyor. Halihazırda piyasada çalışan bir platform ile SALT, öteki birçok blockchain projesinin önünde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir