Serum (SRM) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Serum, merkezi olmayan bir değişiklik ( DEX ) ve merkezi olmayan finansa ( DeFi ) yüksek hız ve düşük işlem maliyetleri getiren bir ekosistemdir. İzinsizdir ve Solana blok zinciri üstüne inşa edilmiştir.

Serum, tamamlanmamış merkeziyetsizçilik sebebiyle mevcut DeFi alanındaki güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için oluşturuldu. Tamamen merkezi olmadığı ve çapraz zincir tecim yardımıyla nezaret dışı bir borsada çalışır.

Solana, saniyede 50.000 işleme ulaşabilen web ölçekli bir blok zinciridir. Bu, iyimser eşzamanlılık kontrolü elde eden ve SHA 265 hash zinciri olarak malum doğrulanabilir bir gecikme işlevi vasıtasıyla elde edilir.

Serum kripto para birimi, tecim ve merkezi olmayan finans mevzularında bir grup uzman tarafınca desteklenen Serum Vakfı tarafınca geliştirilmiştir. Proje bununla beraber oldukça sayıda firmadan da destek alıyor.

Serum Nedir?

Serum, Solana blok zinciri üstüne inşa edilmiş, merkezi olmayan bir kripto para borsasıdır. Serum, Solana üstünde inşa edilecek ilk büyük projelerden biridir ve Bitcoin ve Ethereum dahil olmak suretiyle öteki kripto para birimleriyle beraber çalışabilir. Solana Blockchain’in şu anki TPS’si olan saniyede 50-65.000 işlemi gerçekleştirebilir.

Serum DEX şu anda tümü USDT yada USDC’ye karşı tecim meydana getiren ortalama 30 değişik kripto para birimi piyasasına haizdir. Hepimiz Serum DEX’in üstünde kendi DEX’ini oluşturabilir ve Serum Academy’de belirtilen talimatları kullanarak ek tecim çiftlerini destekleyebilir. Şimdiye kadar 18’den fazla Serum DEX var ve Serum DEX, Coin98 mobil uygulaması vasıtasıyla Android ve iOS cihazlarda da mevcut.

Serum’un Kısa Zamanı

Serum’un zamanı, meşhur Wall Street tecim şirketi Jane Street Capital ile ETF ticareti mevzusunda 3 yıldan fazla deneyime haiz bir MIT mezunu olan Sam Bankman-Fried ile başlıyor. 2017’nin sonlarında Jane Street’ten ayrıldıktan kısa bir süre sonrasında Sam, bir kripto para birimi tecim şirketi olan Alameda Research’ü kurdu.

Sam, 2019’da FTX kripto para birimi türev borsasını kurdu. Ek olarak bir süredir DeFi topluluğunda aktiftir ve bazıları tarafınca meşhur SushiSwap DEX’in fiili topluluk lideri olarak kabul edilmektedir .

Serum’un hikayesi şöyleki gelişti: Sam ve FTX değişiklik ekibinin öteki üyeleri, bir DeFi protokolü oluşturmak için  beyin fırtınası yapıyorlardı. Bir DEX meydana getirmeye karar verdiler, sadece haiz olmasını istedikleri ağ yoğun özellikler göz önüne alındığında Ethereum üstüne inşa edilemeyeceğini biliyorlardı. Ekip, birden fazla değişik blok zincirine baktıktan sonrasında, verimlilik göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir blok zinciri olan Solana’yı (SOL) seçti .

Serum DEX’in geliştirilmesi ortalama üç ay sürdü ve whitepaper 2020 yılının Temmuz ayında gösterildi. DEX’in kendisi Ağustos sonunda piyasaya sürüldü.

Serum’un Kurucuları Kimlerdir?

Serum, Sam Bankman-Fried tarafınca kuruldu. Bu şahıs bununla beraber FTX kripto para birimi türev borsasının CEO’su ve Alameda Research tecim firmasının kurucularından biridir. Bankman-Fried ek olarak The Centre for Effective Altruism’in geliştirme müdürü ve Jane Street’te yatırımcı olarak çalışıyordu.

Bankman-Fried, Massachusetts Institute of Technology’den fizik alanında lisans derecesi ile mezun oldu.

Serumu Benzersiz Icra eden Nedir?

SRM, Serum ekosisteminde kullanılan bir destek tokendır. Zincirler arası takas protokolü, kullananların güvenilir bir halde blok zincirleri içinde varlıkları takas etmelerini sağlar.

Serum, yatırımcılara her sipariş üstünde tam denetim elde eden, merkezi olmayan, otomatikleştirilmiş tam limitli bir sipariş defteri sunar. Tam Ethereum ve Solana entegrasyonu, Serum’u daha süratli ve daha verimli hale getirirken, bununla beraber ERC20 tokenleri ile beraber çalışabilir olmasını da sağlar.

Fizyolojik olarak düzenlenmiş çapraz zincir sözleşmeleri, bileşik varlıklar üstünde DeFi’de kolay marj pozisyonlarına izin verir. SerumBTC, Bitcoin (BTC) için ERC20 yada Solana tabanlı tokenlar oluşturmak için bir modeldir. SerumUSD, merkezi olmayan bir USD durağan(durgun) durağan(durgun) para oluşturmak için bir modeldir.

Stake etme ödülleri, zincirler arası yerleşim doğrulaması için blok zinciri geçmişleri sağlamak benzer biçimde mühim zincir içi eylemleri hesaba katan düğümlerin performansına nazaran dağıtılır.

Kullanıcılar ek olarak başka bir düğüme doğru da bahis yapabilir. Bir düğümün stake etme ücretlerinin bir kısmı lidere gider ve tüm düğümler stake neticelerini alır. Bu ödüller, düğüm görevlerine üretken katılım yöntemiyle artar.

Serum Ağı Iyi mi Güvende Tutulur?

SRM, Serum’un Solana blok zincirine dayanan ve bir ERC20 sürümüne haiz olan yönetişim tokenıdır. Değişik blok zincirleri içinde güvene dayalı varlık alışverişini elde eden çapraz zincir desteğine haizdir. Serum, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) için önde gelen bir doğrulayıcı vasıtasıyla güvenilir bir köprü kullanır.

Serum’u (SRM) Nereden Satın Alabilirsiniz?

Serum (SRM), aşağıdakiler dahil bir takım borsada satın alınabilir ve satılabilir:

  • Binance
  • OKEx
  • HBTC
  • BitZ
  • Xtheta Global

Kripto para satın almak, satmak yada tecim yapmak mevzusunda yeniyseniz, Bitcoin satın alma rehberimizi okuyabilirsiniz .

Serum Kripto Para Cüzdanları

SRM kripto para biriminizi saklamak istiyorsanız, oldukça fazla seçeneğiniz yok. SRM, Solana tabanlı bir token ve Solana yeni bir projedir. SRM bununla beraber Solana blok zinciri üstüne inşa edilecek ilk kripto para birimlerinden biridir.

Mobil cüzdan hayranıysanız, en iyi seçeneğiniz daha ilkin bahsedilen Coin98 uygulaması olacaktır . Aksi takdirde, en iyi bahsiniz Sollet.io web cüzdanı olacaktır. Hem Coin98 mobil cüzdanı hem de Sollet.io web cüzdanı, Serum DEX’e erişmenizi sağlar.

Serum Yol Haritası

Proje Serum için yol haritası beş bölüme ayrılmıştır görünüyor. Birinci bölüm Serum tokenın ve Serum DEX’in başlatılmasını içeriyor. İkinci bölüm, bir çapraz zincir köprüsü inşa etmeyi, Solana’da üçüncü bölüm DEX geliştirmeye kapıyı açmayı ve Serum ile ilgili gelecek vaat eden projeler için ekosistem hibelerini tanıtmayı içeriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir