Sıcak Gelişme: Çin Hükümeti’nden Bitcoin Madencilerine Yardım Eli

Bitcoin’in yaklaşan blok ödülü yarılanmasına karşın 6 bin dolar ile 7 bin dolar bandında sıkışması madencilerin tedirginliğini arttırıyor. Öyleki ki bu durum Çin’in Sichuan eyaletindeki devasa madencilik tesislerinin ölümü anlamına gelebilir. Sadece Coingape’te yer edinen habere nazaran Çin hükümeti Bitcoin madencilerini desteklemek amacıyla şaşırtıcı bir adım attı ve bölgedeki elektrik tüketim maliyetini düşürme sonucu aldı.

Sichuan’daki Madencileri Desteklemek İçin Ucuz Elektrik

F2pool’un kurucusu Mao Shixing verdiği röportajda, 600.000 ila 800.000 Bitcoin madencisinin, Bitcoin fiyatı ve hash gücündeki durgunluklar sebebiyle Kasım ayının ortasından bu yana faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını bildirdi. Bundan dolayı birçok madenci blok ödülü yarılanmasıyla beraber fiyatların da yükseleceğine inanıyordu. Sadece blok ödülü yarılanmasına bir tek haftalar kalmasına karşın Bitcoin’de tatminkar bir yükseliş yaşanmadı.

Son dönemde Blockchain’e yönelik ılımlı yaklaşımıyla malum Çin, Bitcoin madencilik merkezi olarak da adlandırılan Sichuan eyaletindeki elektrik maliyetlerini düşürmeyi planlıyor. Bu haber, kripto gazeteci Joseph Young tarafınca bildirildi.

Hükümetin bu hamlesiyle beraber madenciler Bitcoin’deki durgunluktan kısa bir süreliğine korunmuş olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir