SICAK GELİŞME: Telegram’ın Blockchain Projesi ABD’nin Yoğun Çabasıyla Sonlandırıldı

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, mesajlaşma devinin Blockchain projesi Telegram Open Network’ün SEC ile devam eden yasal mücadelesine çıkmaza girilmesi sebebiyle sonlandırıldığını duyurdu.

Durov, Salı günü resmi Telegram kanalında gösterilen bir mesajda, firmanın ABD düzenleyicileriyle çıkmaza giren mücadelesinin sebebiyle projenin sonlandırıldığını duyurdu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz sonbaharda TON ağının mahalli token’ı GRAM’ın ABD yatırımcılarına dağıtımını durdurmak için Telegram’a dava açmıştı. Durov’un şunları kaydetti:

Ne yazık ki, ABD yargısı bir şey hakkında haklı: ABD dışındaki insanoğlu olarak başkanlarımıza oy verebilir ve parlamentolarımızı seçebiliriz, sadece finans ve teknoloji söz mevzusu olduğunda ABD’ye bağımlıyız. (her neyse ki kahve mevzusunda değil.) ABD, dünyadaki herhangi bir banka yada banka hesabını kapatmak için dolar ve küresel finansal sistem üstündeki kontrolünü kullanabilir, Google ve Apple üstündeki kontrolünü kullanarak App Store ve Google Play’den uygulamaları kaldırabilir. Öteki ülkelerin, topraklarında nelere izin verileceği mevzusunda tam bir egemenliğe haiz olmadığı doğrudur. Ne yazık ki, ABD haricinde yaşayan dünya nüfüsunun % 96’sı, ABD’de yaşayan %4 tarafınca seçilen karar vericilere bağlıyız. Telegram’ın TON ile etken katılımının bittiğini resmi olarak duyurmak için bu yazıyı yazıyorum.

Pavel Durov açıklamalarına şu şekilde son verdi:

“Bu görevi dünyadaki merkezsizlik, denge ve eşitlik için çabalayan her insana talih dileyerek bitirmek isterim. Doğru tarafta savaşıyorsunuz. Bu harp bizim neslimizin en mühim savaşı olabilir. Umarız başarıya ulaşmış olmuş olursunuz biz başarısız olduk. “

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir