SICAK GELİŞME: Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Ağı Faaliyete Geçti

Borsa İstanbul’a bağlı Takasbank, Türkiye’nin ilk finansal Blockchain ağını faaliyete geçirdi. Takasbank bugün yapmış olduğu basın açıklamasıyla Blockchain tabanlı dijital varlık geçirme uygulamasını ve altına dayalı BiGA adlı dijital varlığı tanıttı. BiGA, Borsa İstanbul kasalarındaki fizyolojik her bir gram altın”a sabitlenecek.

Şirket cephesinden meydana getirilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Blokzincir teknolojisi üstüne meydana getirilen çalışmaların ilk ürünü olarak; dayanağı fizyolojik altın olan ve dijital bir varlığa çevrilebilen altının blokzincir teknolojisi ile vakit kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine olanak tanıyan ve marka adı ‘BiGA Dijital Altın’ olan projemizin uygulamaya geçişini duyurmanın ve Borsa İstanbul Grubu’nun bir üyesi olarak, ülkemiz ekonomisine yerli ve ulusal bir uygulamanın daha eklenmesinin haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz.”

BiGA Dijital Altın

‘BiGA Dijital Altın’ projesi bugün itibariyle kullanıma alındı ve projeye ilk etapta Ziraat Bankası, Vakıfbank, Güvence BBVA, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası katılım sağlamış oldu. Söz mevzusu gelişmeyle beraber altın bakiyeleri katılımcı bankalar içinde 7/24 geçirme edilebilecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir